Makrogazdasági előrejelzés: ez vár Ukrajnára 2023-ban │ KISZó-háttér

Hogyan változik idén a bruttó hazai termék, milyen inflációra és árfolyamra számíthatunk?

2022 az Oroszország által indított háború miatt a független Ukrajna történetének legtragikusabb éve volt. Az invázió következményei a gazdaságot is negatívan érintették. A helyzet egyre csak romlik. A gazdasági tárca szerint az energetikai létesítmények elleni, októberben megkezdett támadások folytatása Ukrajna bruttó hazai termékének (GDP) a vártnál is nagyobb eséséhez vezethet.

Bujdosó Ivett

Mi történt eddig?

Denisz Kudin gazdasági miniszterhelyettes arról számolt be, hogy az energetikai infrastruktúra bombázása 2022 novemberében 41 százalékra növelte a gazdaság hanyatlásának ütemét. Általánosságban elmondható, hogy 2022-re a kormány -32-ről -33,2 százalékra rontotta a GDP csökkenés előrejelzését.

Szlovák áram érkezik Ukrajnába

A novemberi infláció – az Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint – éves viszonylatban 26,5 százalékot tett ki, 2023-ban azonban nem kell jelentős lassulásra számítani. Julija Szviridenko első miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerint viszont a kritikus infrastruktúra elleni orosz rakétatámadások által okozott energiaproblémák 2023 első negyedévében hatással lehetnek az inflációra.

Az ilyen mértékű pénzromlás a lakosság pénztárcáját is érinti. Soknak bevételcsökkenéssel vagy akár munkahelyük elvesztésével kell szembenézniük. Az

Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint egy év alatt 35 százalékkal drágultak az élelmiszerek, a legnagyobb mértékben – közel kétszeresére – a tojás ára nőtt. A gyümölcsök és zöldségek ára is jelentősen emelkedett. 40 százalékkal kerül többe a szállítás, az üzemanyagok általánosságban 59 százalékkal drágultak.

Az ukrán fizetőeszköz szintén erősen leértékelődött az elmúlt évben.

A háború előtt a hrivnya dollárhoz viszonyított árfolyama 29 hrivnya/dollár körül mozgott, jelenleg a készpénzes árfolyam eléri a 40 hrivnyát is.

Az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) még 2022 februárjában rögzítette a hrivnya hivatalos árfolyamát. A kezdeti 29,25 hrivnyában rögzített dollárárfolyam később 25 százalékkal 36,57 hrivnya/dollárra gyengült.

Az Ukrajnának idén nyújtott segély összege meghaladja a 31 milliárd dollárt

Mi várható az idei évben?

Ami a 2023-as évre vonatkozó várakozásokat illeti, a háború folytatódása és az ezzel járó bizonytalanság miatt az előrejelzések nem tükrözik pontosan, hogy mi vár az ukrán gazdaságra.

A gazdasági tárca a tavalyi drámai visszaesés után idén szerény, 3,2 százalékos GDP-növekedést jósol. Mindez azon a forgatókönyvön alapul, hogy a háború aktív szakasza a nyáron véget ér.

A dollár árfolyamát illetően a kormány az ukrán fizetőeszköz lassú leértékelődésére számít. A 2023-as állami költségvetésben az átlagos éves értéket 42,2 hrivnyában, az év végit 45,8 hrivnyában határozták meg. Az infláció 28 százalékos szinten várható.

A NBU októberi előrejelzésében 2023-ra 4 százalékos GDP-növekedést, év végére 21 százalékos inflációt jósolt.

Ám a jegybank már decemberben bejelentette, hogy az energetikai infrastruktúra elleni rakétatámadások miatt romlottak a mutatók. Az Ukrán Nemzeti Bank 2023 januárjában teszi közzé a frissített adatokat.

Oroszország-szerte tiltakozó akciókra készülnek Putyin bejelentésére

Nemzetközi szervezetek is megfogalmazták elképzeléseiket az ukrán gazdaság idei helyzetét illetően.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzései szerint Ukrajna reál GDP-je a 2022-es közel egyharmados visszaesés után 2023-ban kismértékben, mintegy 1 százalékkal emelkedhet. Az IMF 22,5 százalékos inflációt jósol.

A Világbank arra számít, hogy Ukrajna GDP-je 2023-ban 3,3 százalékkal, inflációja pedig 20 százalékkal nő.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó