A Makkosjánosi határában létesülő hulladékfeldolgozó üzem telephelyén kihelyezett megbeszélést tartottak a Zero Waste: Nulla hulladék: elmélet mindenkinek, gyakorlat mindenkinek a határon túli régióban című projekt megvalósításáról. Az üzembejáráson részt vettek Volodimir Csubirko, a megyei tanács elnöke, Andrij Seketa első helyettes, Babják Zoltán Beregszász polgármestere, Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, a Tisza ETT, valamint a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás illetékes struktúráinak képviselői.
„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megakadályozzuk a hulladékunk Magyarországra jutását a folyókon keresztül, és a szomszédaink egy tisztább Kárpátaljára jöhessenek…” – jelentette ki Volodimir Csubirko, a megyei tanács elnöke Makkosjánosiban csütörtökön, ahová Szakács Áron, a HUSKROUA ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program Közös Technikai Titkárságának igazgatójának vezetésével magyarországi delegáció érkezett, hogy tájékozódjanak a település határában létesülő hulladékfeldolgozó üzem befejezéséhez szükséges lépésekről.
Szakács Áron arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy csaknem négy éve vesznek részt a projekt megvalósításában. Mint fogalmazott, sok minden történt ez alatt az idő alatt. Emlékeztetett arra, hogy 2022. december 21-én az érintett felek egy 5,5 millió euró összegű uniós támogatási szerződést írtak alá, 2022. december 28-án pedig külön szerződést kötöttek Magyarország energetikai minisztériuma és Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT) között 2,3 millió euró értékben. Hozzátette: eddig a projekt megvalósítását és fizikai befejezését a költségek növekedése hátráltatta, ezért döntött úgy a magyar kormány, hogy költségvetési forrásból megfinanszírozza a programot.
„Szeretnénk, ha a források felhasználásának folyamata a lehető legátláthatóbb lenne, szakemberek bevonásával és a vonatkozó projektszabályok betartásával”
– mondta Szakács Áron, hozzátéve, hogy a HUSKROUA program következő szakaszát már meghirdették, amely mintegy 64 millió euró értékben biztosít pénzügyi forrásokat. Kárpátalja más régiókkal együttműködve csatlakozhat ehhez a programhoz.
Szakács Áron reményét fejezte ki, hogy a projekt megvalósításának részeként rövid időn belül létrehozzák az üzem fenntartására szolgáló közösségi (kommunális) társaságot/egyesületet, amely mintaként szolgálhat majd a jövőbeni hasonló projektekhez nem csak Kárpátalján. Megköszönte a Megyei Tanács és közigazgatási hivatal együttműködését ebben a kérdésben. Az üzem és az egyesület működési szabályzatát a TISZA ETT dolgozza ki.
A projekt megvalósításában a kezdetektől részt vevő Kárpátaljai Megyei Tanács vezetője elmondta, hogy a támogatási szerződés aláírása óta már két kibővített ülést tartottak.
A Beregszászi kistérség ígéretet tett arra, hogy február végéig megépíti a hulladékfeldolgozóhoz vezető 1000 méter hosszúságú bekötőutat. Emellett a megyei katonai közigazgatás vállalta a már meglévő útszakasz felújítását. A megállapodások értelmében a Beregszászi Kistérségi Tanács február közepéig döntést hoz a telekre vonatkozó megállapodás megkötésének eljárásáról.
Indokolva a hulladékfeldolgozó fontosságát arról tájékoztatták a magyarországi delegációt, hogy Kárpátalján nagyon sok a belső menekült, akik az ország más részeiből érkeztek, becslések szerint 300-400 ezren maradtak a régióban. A háború miatt mintegy 400 vállalkozás került át Kárpátaljára, amelyek magyarországi partnereket találhattak és együttműködést alakíthattak ki. A megyei tanács elnöke az üzembejárást értékelve elmondta, reményei szerint az üzem 2023 végére megkezdi a működését – számolt be a Kárpátaljai Megyei Tanács sajtószolgálata.
Kapcsolódó:
Június 1-jén kezdődhet a makkosjánosi szemétfeldolgozó megépítése
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.