Újabb nagy értékű adomány érkezett a Kárpátokon túli területre. A szállítmány Magyarország Ungvári Főkonzulátusának közreműködésével ért célba.
Varga Brigitta
Almát, tojást és burgonyát hozott, valamint egy nagy teljesítményű húsdarálóval érkezett Ukrajnába ezúttal Mártha Mihály Tibor, Fényeslitke polgármestere. A szállítmányt a Lemberg megyei Tuholka község oktatási intézményének adta át.
– Az élelmiszereket az iskolában tanuló gyerekek és az itt élő belső menekültek étkeztetésére használjuk fel – jelentette ki az átadáson Hanna Cib, a Tuholkai Középiskola igazgatója. – Jelenleg 11 osztályban összesen 146-an tanulnak az intézményben, és van egy előkészítő csoportunk is, ahol 12 gyermekkel foglalkozunk. A településen 10 belső menekültet látunk el, ők Doneck és Luhanszk megyéből érkeztek hozzánk, nekik már nincs hova visszatérniük. Hálásak vagyunk a felajánlásokért, különösen a húsdarálóért, mivel nincs pénzügyi keretünk a megvásárlására – fogalmazott az intézmény vezetője.
Ottjártunkat megelőző éjszaka Lemberg megyét újabb orosz légicsapás érte. Drohobics városában egy olajfinomítót ért találat. Az igazgatónő elmondta, bár tőlük mintegy 90 kilométer távolságban történt a becsapódás, ők is megrémültek.
– Rokonaim élnek a közelben, fültanúi voltak a robbanásnak. A légiriadó, szóljon reggel, délben vagy este, minden alkalommal rémülettel tölt el bennünket. Nem tudjuk, mi vár ránk holnap. A mának élünk, de hiszünk abban, hogy mihamarabb eljön a béke, Ukrajna felvirágzik és a mi gyerekeink, unokáink egy szebb és békésebb világban nőnek fel – fűzte hozzá az iskola igazgatója.
Nem első alkalommal érkezett magyar támogatás a Lemberg megyei településre. A magyar kormány támogatásával és Fényeslitke község közreműködésével korábban sziklakápolna és a mellette található háromtornyú görögkatolikus fatemplomhoz vezető keresztút épült. Mártha Mihály Tibor polgármester 2014 óta gyakori vendég a községben.
– Bacskai József, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának főkonzulja hívta fel a figyelmemet erre a településre – árulta el Fényeslitke polgármestere. – A község egyházi és egészségügyi szempontból is központi szerepet játszik, hét kisebb hegyvidéki falu tartozik hozzá. Legutóbb a háború kitörése után pár héttel jártam itt, akkor az orvosi rendelőbe hoztunk egy áramfejlesztőt. A mindennapi élethez szükséges eszközök és élelem biztosítása mellett fontos a lelki támasz is ezekben a vészterhes időkben. Ezért a fényeslitkei római katolikus egyház plébánosa egy Szűz Máriát és a Kisjézust ábrázoló képet ajánlott fel a helyi görögkatolikus egyháznak. A festmény a máriapócsi kegykép egyik másolata, már csaknem 90 éves, emiatt kisebb repedések, sérülések voltak rajta, így mielőtt elhoztuk, restauráltattuk. Szolgáljon ez jelképként az itt élők számára, hiszen a háborúval az ukrán nép sorsán is seb esett, s ahogyan ezt a képet helyreállították, úgy itt is e sebek begyógyulnak majd.
Tuholkán, szintén a magyar kormány támogatásával, egy görögkatolikus ifjúsági lelki központ is épült, amely a helybéli és a környező falvak fiataljai számára szolgál közösségépítő, gyülekezeti és találkozási helyként. A felső szinteken vendégszobákat is kialakítottak a turizmus fejlődésének elősegítéséért. Tavaly az épületben tűz keletkezett és a lángok jelentős károkat okoztak.
– A Szkolei járás településeivel történő együttműködés 7-8 éves múltra tekint vissza – nyilatkozta Vida László, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának első beosztott konzulja. – Sziklakápolnát, függőhidat építettünk itt. Mivel a háború elején ismeretlen okokból leégett a korábban szintén magyar támogatással épült görögkatolikus parókia, ezért ennek helyreállításában szeretnénk közreműködni.
Ezen épületek a bizonyítékai annak, hogy Magyarország nem csak Kárpátalján és a magyarlakta vidékeken, hanem Ukrajna más területein is igyekszik segíteni. De miért pont Tuholkán? Mintegy 10 éve a településen találták meg a Vereckei-hágón 1896-ban állított egykori millenniumi honfoglalási emlékmű két részét. Tuholka község vezetése és lakossága nagy segítséget nyújtott a szovjet hatóságok által az 1960-es években eltávolított egykori millenniumi honfoglalási emlékmű darabjainak felkutatásában és összegyűjtésében. Majd 2014-ben, az ukrán–magyar jószomszédi kapcsolatok és a megbékélés jeleként, az emlékmű fellelt részeit a helyiek a magyar államnak adományozták. Ezeket Matl Péter szobrász restaurálta és kiegészítette, majd az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban helyezték el.
Az ukrajnai áramkimaradások miatt, aki csak teheti, beszerez egy aggregátort. A Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (KHÖT) most Tuholka oktatási intézményének és Szkole város fogorvosi rendelőjének adott át egy-egy nagyteljesítményű áramfejlesztőt.
– Az East West Gate intermodális terminál felajánlásának köszönhetően 20 generátor került Kárpátaljára – közölte Rezes József, a KHÖT igazgatója. – Ebből 10-et átadtunk a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatásnak. Ezekkel az áramfejlesztőkkel biztosítják majd a megtörhetetlenségi pontok folyamatos áramellátását. Hatot kapott a csapi vasúti szolgálati vezetőség és 4 generátor sorsáról a KHÖT rendelkezett. Ezek közül egyet a dolinai járási kórházba juttatunk el, egyet a Nagyberegi Középiskolának adtunk át. Ma pedig Tuholka és Szkole településekre vittünk egyet-egyet. Fontos, hogy ne csupán a Kárpátalján élő embereket támogassuk, hanem szomszédos megyékben élőknek is segítő kezet nyújtsunk.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium Kelet-Európa Főosztálya is áramfejlesztőkkel segít az áramszünetek átvészelésében. A napokban Buhajla József helyettes főosztályvezető öt áramfejlesztőt adott át a Beregszászi kistérség polgármesterének, egyet pedig szolyvai elemi iskolának ajánlott fel.
– Hálásak vagyunk Magyarország Ungvári Főkonzulátusának, amiért támogatta a szolyvai elemi iskolát és óvodát – mondta Livcs Miroszlava, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője. – Az 1-4. osztályban összesen 80 gyerek tanul és 50 óvodásunk van. Az ország energetikai infrastruktúráját érő orosz támadások miatt térségünkben is gyakoriak voltak az áramszünetek, így a szülők felkerestek, hogy szükség lenne egy generátorra az intézménybe. Az ungvári főkonzulátushoz fordultam segítségért, a testület rövid időn belül megoldást találtak problémánkra, így biztosítva az intézmény további működését.
Újabb magyar adomány érkezett a Dolinai Városi Gyermekkórházba ● Kárpáti Igaz Szó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.