Az elmúlt héten a Volóci Járási Bíróság meglepően enyhe ítéletet hozott annak a három felsővereckei (Verhnyi Vorota) fiatalkorú fiúnak az ügyében, akik megerőszakolták 14 éves osztálytársukat, majd az erről készült videót több helyen is megosztották.
Az eset még 2021-ben történt, amikor a három barát egyikük lakhelyének pincéjébe csalta a 14 éves lányt. A helyszínen az egyik tinédzser arcul ütötte az áldozatot, amitől elszédült, és akaratnyilvánításra és védekezésre képtelen állapotba került. A fiúk ezt kihasználva levetkőztették, és csoportosan megerőszakolták a lányt. A nemi erőszakot felvették videóra, az erről készült felvételt pedig másoknak is elküldték. A megdöbbentő esetről korábban mi is beszámoltunk részletesen, itt olvasható:
A Volóci Járási Bíróság a március 16-i ítéletében
a három vádlottat 5 év szabadságvesztésre ítélte 2 év próbaidőre felfüggesztve.
Valamint az elkövetőknek fejenként 60 ezer hrivnya kártérítést kell fizetniük az áldozatnak, valamint az eljárás költségeit is rájuk terhelték. A bíróság a 153. cikk (szexuális zaklatás, behatolás nélkül), nem pedig a 152. cikk (nemi erőszak) alapján hozott ítéletet.
Az ügy hatalmas port kavart a közösségi médiában, több eljárási hibára és visszaélésre is fény derült. Többek között kiderült, hogy a kislányt nem ügyvéd, hanem a helyi gyermekvédelmi osztály kirendelt munkatársa védte, holott állítólag a hivatal egyik dolgozójának fia is vádlott volt az ügyben.
A meglepően enyhe ítélet országos médiapublicitást kapott. A történtekkel kapcsolatban már megszólalt Dmitro Lubinec, Ukrajna Legfelsőbb Tanácsának emberjogi biztosa. Az ombudsman közösségi oldalán kijelentette: a Volóci járásban megerőszakolt kiskorú ügyénél sérültek a megerőszakolt fiatal jogai. Hozzátette: az ügy az ő ellenőrzése alatt áll. Lubinec kiemelte:
a tárgyalás során súlyosan sérültek a fiatal lány jogai, ugyanis nem volt ügyvédje, és csupán a helyi gyermekvédelmi szolgálat képviselte őt, akik az erőszaktevőknek kedveztek.
A Legfőbb Ügyészség is reagált a döntésre, közleményük szerint fellebbeznek a döntés ellen. Az ügyben széles körű összefogás indult civilek, újságírók és ügyvédek körében, hogy igazságot szolgáltassanak az áldozat számára.
A Kárpátaljai Megyei Ügyészség vizsgálja az ítélet elleni fellebbezés lehetőségét – nyilatkozta Katerina Hizsnyak, a megyei ügyészség szóvivője a Szuszpilne tévécsatornának. A határozat kihirdetésétől számított 30 nap áll rendelkezésre a fellebbezésre.
Az ítélettel kapcsolatban Viktor Mikita is reagált. Kárpátalja kormányzója közösségi oldalán azt írta, hogy a bíróság döntését nem kívánta kommentálni, mint fogalmazott ez a Legfelsőbb Igazságügyi Tanács hatásköre. Ugyanakkor kifejtette, hogy személyes közbenjárására péntek óta szociális szolgálatok, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás és a Munkácsi Járási Katonai Közigazgatás illetékesei dolgoznak Volócon, hogy megvizsgálják a kistérség, az oktatási intézmény és egyéb vezető tisztviselő tevékenységét vagy esetlen tétlenségét.
„Az időt visszaforgatni nem lehet, de társadalmunkban az ilyen esetek elfogadhatatlanok”
– jelentette ki Mikita, hozzátéve: az ilyen bűncselekmények megelőzése a végrehajtó bizottság és a helyi önkormányzatnak is feladata. A kormányzó megjegyezte, hogy minden segítséget és támogatást megadnak úgy az áldozatnak, mint a lány családjának.
Okszen Liszovij oktatási miniszter közösségi oldalán reagált az esetre, Facebook-oldalán azt írta, hogy a bíróság döntése azonnali reakciót követel meg a jogvédőktől, a közéleti aktivistáktól, az oktatási közösségtől és a véleményformálóktól.