Kik azok a Kárpátaljai Kurucok?
A budapesti ukrán nagyköveti poszt várományosa, a több mint egy éve a fronton szolgáló Fegyir Sándor az utóbbi néhány hetet otthon tölthette. Ugyan csak egy rövid időre, de levetette a terepszínű katonaruhát, és visszavedlett azzá, aki a háború előtt volt. Az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora, aki azzal vált ismertté, hogy a lövészárokból is tartott előadást diákjainak, új turisztikai látványosságokat avatott, szakurafákat ültetett, és, természetesen mosolyogva szelfizett azokkal, akik úton-útfélen megállították. Ahogy ő fogalmaz: feltöltődött és erőt merített abból, ami igazán a szívügye.
Szabó Sándor
Az őrmesteri rangban szolgáló Fegyir Sándorral, aki nemrég bekerült a 100 legbefolyásosabb kárpátaljai személyiség közé, a Petőfi téren, a kárpátaljai kézműves termékeket forgalmazó Craft’s nevű üzletnél beszéltünk meg találkozót. Azért itt, mert adományokat hagytak a boltban a területvédelmi egység számára. Mielőtt leültünk volna a teraszon, hogy egy gőzölgő kávé mellett megbeszéljük az elmúlt hetek eseményeit, körbevezetett a boltban. Gazdag kínálat fogadja az ide betérőket, különböző helyi ásványvizek, sörök, borok, pálinkák, lekvárok, mézek, teafüvek, fűszerek, aszalványok, édességek, levendulás kozmetikumok, sajtok és húsipari termékek kaphatóak.
Két, a lövészárok professzor ihlette termék is visszaköszön a polcokról. Az egyik a beregszászi kézműves sörfőzde, a John Gaspar által nemrég piacra dobott ProFeSsör.
Aki esetleg nem jött volna rá, a sör neve egy találó szójáték. De van itt olyan mézes puszedli is, melynek csomagolásán Fegyir Sándor híressé vált fényképének rajzváltozata látható, amelyen a lövészárokból tart online órát a diákjainak. Ugyanez a grafika került rá a sör címkéjére is.
Fegyir az otthon töltött idő alatt sem tétlenkedett. Aki ismeri, tudja, állandóan rajta tartja kezét a kárpátaljai turizmus ütőerén, mint fogalmaz, a háború egyszer véget fog érni, és minden visszakerül a régi kerékvágásba. Beszélgetésünk elején rámutat a járda túloldalán elültetett szakura facsemetére, emlékeztetve az ősi bölcsességre: „aki fát ültet, az bízik a jövőben”.
– Jövőre ünnepeljük a szakurafák kárpátaljai megjelenésének centenáriumát, ennek jegyében a jövő évi virágzásig megyeszerte 100 darab japán cseresznyefát tervezünk elültetni – részletezte a facsemete hátterét. – Ez itt a második, Munkácson van az első.
Azt tervezzük, hogy mind a 64 kárpátaljai kistérségben, valamint minden jelentősebb turisztikai látványosság mellé ültetünk egy ilyen fát. Eddig 16-ot telepítettünk.
Elmondta, szabadsága első napján Munkácson találkozót szerveztek a turizmusban tevékenykedő szakemberekkel és idegenvezetőkkel, itt hirdették meg az akciót. Az időzítés sem véletlen, részben egybeesett a szabadságával, másrészt az első fát 300 nappal április 24-e előtt ültették el, ekkor van Szent György napja, a néphagyomány ekkortól számítja az tavasz igazi kezdetét. Ami egybeesik a szakurák virágzásának kezdetével, amelyeket nagy számban 1924-ben kezdtek ültetni a megyeszékhelyen. Megjegyzi, hogy a feljegyzések szerint megjelenésük korábbra datálható, de ekkor jelentek meg az első szakura fasorok.
– Találkozót tartottunk a kárpátaljai sajtkészítőkkel és kisüzemi sörfőzdék vezetőivel – mondja, miközben a telefonjából puskázza az előre betervezett programjai hosszú listáját. – Utoljára a koronavírus-járvány előtt tudtunk összegyűlni, volt mit megbeszélni.
Több új miniszobrot is felavattunk Ungváron. Csontváry Kosztka Tivadar születésének 170. évfordulója alkalmából Beregszászban plein airt szerveztünk, amelyen 45 gyermek vett részt és az Öreg halász című nevezetes alkotását festették újra.
Megtartottuk a szokásos Lavanda Run futóversenyt a Perecsenyhez közeli levendulamezőn. Jótékonysági eseményeken vettem részt, amelyen az ukrán hadsereg számára gyűjtöttünk pénzt. Az Ungvári járásban, Turjavágás (Turja Paszika) település mellett, a Vojevodino üdülőkomplexum területén felavattuk a „Három alma, amely megváltoztatta a világot” nevű szoborkompozíciót. A Tudás almája szoborkompozíció Ádám és Éva bűnbeesését, Newton almájának történetét és az Apple számítógépek megjelenését hivatott szimbolizálni. A park másik turisztikai látványossága a Pokol kertje, ahol Kárpátalja legmérgezőbb növényei nőnek. Mint ismeretes, a kígyó épp a pokol kertjéből vette el a „tudás almáját”. De jutott idő arra is, hogy megünnepeljük az Ungvári Nemzeti Egyetem médiaközpontjának tízéves fennállását. Minden napra két-három program jutott, nem unatkoztam. Találkoztam a régen látott barátaimmal és számos interjút is adtam több mint két tucat külföldi kiadványnak. Ez kikapcsolt, energiát adott a folytatásra.
A beszélgetés során kitértünk a Kárpátaljai Kurucuk-felvarró történetére és hátterére, ami egyre többször látható a közösségi oldalára feltöltött fotókon. Mint mondja a 68. Kárpátaljai Sárkányok önálló területvédelmi zászlóaljat sokan ismerik. De nem csak ebben az egységben szolgálnak kárpátaljai magyarok.
– Kilenc hónapja vették fel velem a kapcsolatot Magyarországról civilek, akik segíteni szerettek volna nekünk – emlékezett vissza. – Így jött létre a Kárpátaljai Sárkányellátó civil kezdeményezés, amely már több mint 100 millió forint értékben szállított ki tárgyi adományokat. Mivel a magyar barátaink nem csak a területvédelmi zászlóaljnak nyújtanak segítséget, hanem minden olyan egységnek, amelyben kárpátaljai magyarok szolgálnak, eldöntöttük, hogy megalkotunk egy közös felvarrót, amit a háborúban harcoló magyarok büszkén viselhetnek.
Információm szerint 8 dandárban, 19 zászlóaljban szolgálnak kárpátaljai magyarok, van olyan is, ahol csak egyetlen magyar nemzetiségű van, viszont az ő egységét is támogattuk már.
A Kárpátaljai Kurucok elnevezés azért jött szóba, mert erről mindenki azonnal a kárpátaljai magyarokra asszociál. Nem mellékesen a Rákóczi-szabadságharcban fontos szerepet játszottak a kurucok. A római és görög katolikus egyházat szimbolizáló kereszt is azért került fel a felvarróra, mert a kurucok zászlaján is ilyen volt. Sokan szuvenírként továbbadják azoknak, akik segítséget nyújtanak a fronton harcoló katonáknak.
Szóba került nagyköveti kinevezése is. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy tanulja a magyar nyelvet, mármint az irodalmit, mert a köznyelvet már elég jól ismeri. Hiszen apai ágon magyar gyökerekkel rendelkezik. Viszont gyermekkorában a szülei elváltak, ezért nem tanult meg tökéletesen magyarul. De igyekszik behozni a lemaradást.
– Úgy érzem, egyre jobban megy, egyre több szó jut az eszembe, amit korábban már ismertem, de idővel elfelejtettem.
Ebben sokat segít a magyar szerdák nevű Facebook-projektem, amelyben videókat készítek Magyarországról, a magyarokról.
A rövid bejelentkezésekben az érdeklődők többet megtudhatnak az ukrán és magyar nép közötti együttműködésről és azokról az elementáris dolgokról, amit nem tudunk egymásról – mondta, hozzátéve, bízik abban, hogy rövidesen megérkezik a befogadó nyilatkozat Magyarországról.
Fegyir Sándor a beszélgetést követően visszatért a frontra, de nem ment üres kézzel. A Kárpátaljai Sárkányellátó legújabb, közel 28 millió forint értékű nyolcadik csomagját vitte magával. Többek között hőkamerák, akkumulátorok, drónok és lézeres távmérők jutottak el a frontvonalban harcoló egységekhez, melyek segítséget kértek tőle.
Kapcsolódó:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.