Tovább gyűrűzik a kamionblokád: mi lesz a határon veszteglés következménye? │KISZó-háttér

Áruhiányt és drágulást is eredményezhet a hetekig tartó sorban állás

Közel egy hónapja tart a lengyel fuvarozók tiltakozása, akik példáját – rövid időre – szlovák szállítmányozók is követték. Előbbiek november 6-tól – kezdetben három napra meghirdetett határblokádja azóta is tart. Az ukrán–lengyel határon a blokád szervezőinek fő követelése, hogy az Európai Unióban térjenek vissza az ukrán fuvarozók számára a teherszállítási engedélyek kiadásához, és tiltsák meg az ukrán tőkével rendelkező fuvarozási társaságok bejegyzését Lengyelország területén. Emellett töröltetnék a szállítmányozó cégek Lengyelország területén már kiadott engedélyeit.

Bujdosó Ivett

November 17-én a Szlovák Szállítmányozók Uniója (UNAS) jelképes, egyórás határlezárást tartott a Felsőnémetinél (Visnye Nemecke) lévő szlovák–ukrán határátkelőnél. Ott annak az előírásnak a visszaállítását követelték, hogy az ukrán szállítmányozók csak egyéni engedélyek alapján léphessenek az Európai Unió (EU) területére.

A szállítmányozó szervezet által „a keleti határ jelképes blokádjának” nevezett határzár csak az ukrán szállítmányozókra vonatkozott.

Ezen a határlezáró akción lengyel fuvarozók is részt vettek, s egyfajta szolidaritási megmozdulásként azoknak a lengyel szállítmányozóknak a támogatását is célozta, akik blokád alá vették a lengyel–ukrán határt.

A blokádok eredményeképp november 20-án jelentős kamionsor torlódott fel a záhonyi határátkelőhelyen, a magyar és ukrán vám- és határrendészeti szervek folyamatosan dolgoztak a gyors átléptetésen, azonban a Tisza-híd és az átkelőhely befogadóképessége nagyban korlátozta lehetőségeiket. Ennek következtében a záhonyi határátkelőhely magyar oldalán jelentős, néha tíz kilométert is meghaladó kamionsor várta a kiléptetést.

Az akkori tájékoztatás szerint a magyar és az ukrán hatóságok összehangolt munkájának eredményeképp a kamionforgalom áteresztése nőtt, a vámszolgálatok mindkét oldalon azon dolgoztak, hogy tovább bővítsék kapacitásaikat. A lengyel és szlovák blokád miatt egyre több fuvarozó vette az irányt a túlterhelt, de mégis megbízhatóan működő záhonyi határátkelőhely felé.

A személyforgalmat a kialakult helyzet nem befolyásolta, így a lakosság körében ez nem okozott közfelháborodást.

A napokig, hetekig tartó sorban állás következményeit azonban – mint általában – e társadalmi réteg viseli majd.

Dr. Bacsó Róbert, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanszékvezetője, a közgazdaság-tudományok doktora szerint a kamionblokád negatív hatása elkerülhetetlen.

– Ukrajna importfüggő ország. Ez a háború előtt is így volt, azóta pedig ez még inkább fokozódott, így még jobban ki van téve a külföldről behozott termékek rendelkezésre állásának. Elsősorban az üzemanyag az, ami kritikus szükségletnek minősül, elég csak visszaemlékeznünk a háború első hónapjaiban kialakult pánikra. A blokád miatt akadoznak a kiépített logisztikai láncok. A világon egyre több helyen, így Ukrajnában is sokan a JIT-módszert alkalmazzák, melynek lényege, hogy mindent időre szállítanak, minimálisra csökkentve a készleteket. Így a blokád miatt számos ágazatban áruhiány alakulhat ki – fejtette ki Dr. Bacsó Róbert.

Hozzátette, hamarosan drágulással nézhetünk szembe.

– Az értékesítők a várakozás miatt megemelkedett költségeiket belekalkulálják majd az eladni kívánt árucikkekbe, így kompenzálják majd kiadásaikat. Így tehát a vásárló fizeti meg a blokád következményeit. Továbbá a helyzethez alkalmazkodva a JIT-módszert parkolópályára helyezve a felvásárlók igyekeznek majd „egy füst alatt” több terméket behozni, az erre szükséges forrásokat pedig szintén a megemelt árakból teremtenék elő – vélekedett a közgazdász.

Dr. Bacsó Róbert szerint akár már decemberben megjelenhetnek a magasabb összeget jelző árcédulák, így érdemes figyelni a helyzet alakulását, és felkészülni a drágulásra.
Legutóbbi információk szerint Ukrajna és Lengyelország tárgyalásokat folytat a teherjárművek nemzetközi közlekedése terén keletkezett probléma megoldásáról.

A határblokád kapcsán felmerült annak a lehetősége is, hogy az üres kamionok számára megnyitnak egy vagy több határátkelőt. Az ukrán és a lengyel kormány november 25-én tárgyalt erről a kérdésről, egyelőre azonban nem hozták nyilvánosságra a fejleményeket. Az ukrán kormány képviselői azonban hangsúlyozták, az Európai Bizottság Ukrajnát támogatja ebben a vitában.

Közben az ukrán fuvarozók válaszlépésként november 28-án lezártak néhány útszakaszt Lengyelországban.

Ukrán kamionsofőrök blokkolták az utakat Lengyelországban

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó