Az Európa Tanács javaslatai alapján Ukrajna módosítani kívánja a nemzeti kisebbségeket érintő korábbi jogszűkítő törvényeit. A kijevi kormány által kidolgozott tervezetet megküldték véleményezésre a kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezeteknek is, a Miniszteri Kabinet pedig szakmai fórumot rendezett a kérdésben.
Dunda György
Kijevben elkészült egy kerettörvényi módosító javaslat, ami alapján hozzányúlnának egy sor dokumentumhoz, köztük a 2017-es oktatási jogszabályhoz, a 2019-ben jóváhagyott nyelvtörvényhez és a nemzeti közösségek jogait szabályozó, 2022 decemberében megszavazott csomaghoz. A felsorolt törvények kivétel nélkül visszalépést jelentettek a korábbi gyakorlathoz képest. Ezeket több ízben is kritizálta a Velencei Bizottság, valamint a kárpátaljai magyarságszervezetek is számtalan változtatási javaslattal éltek, de ha voltak is korábban módosítások, érdemben semmi sem változott, a kisebbségi szervezetek észrevételeit mostanáig lesöpörték az asztalról, a társadalmi viták pedig inkább csak látszatjelleget hordoztak.
A legújabb törvényhozói módosítói szándék azonban érdemi változásokat jelenthetne. A megkülönböztetett, garantált kisebbségi jogok azoknak a közösségeknek járnának, melyek tagjai a helyi lakosság legalább 15 százalékát képezik. Ebbe a kategóriába nyilván beletartozna kárpátaljai magyar lakta településeink döntő többsége, de a szórványban, vagy mondjuk az Ungváron és Munkácson élő magyaroknak sem kellene csüggedni, mert van egy olyan pont is, hogy a nemzeti kisebbségi közösségeknek járó jogok kiterjeszthetők azokra is, akik száz éve élnek az adott helyen.
A kárpátaljai magyarság múltja nemhogy 100, hanem 1100 esztendőre nyúlik vissza, ezért is volt méltánytalan, hogy az ukrajnai őshonos kisebbségek sorából mégis kimaradt…
Amennyiben megvalósulnának az új tervezetben foglaltak, eltörölnék az iskolai tantárgyak ukránul történő előadásának kvótáit. Elviekben már idén szeptembertől életbe lépett volna a 2017-ben elfogadott oktatási törvény jogszűkítő passzusa, aminek lényege, hogy az ötödik osztálytól kezdve fokozatosan át kell térni a tárgyak ukrán nyelven történő oktatására, s a középfokú tanulmányok befejezésééig a magyar osztályokban a tantárgyak döntő többségét már államnyelven lenne kötelező oktatni. Idén azonban ennek a rendelkezésnek a bevezetését egy évvel megcsúsztatták 2024 szeptemberéig. Amennyiben megvalósul az új tervezet, már nem lesz semmiféle nyelvi kvóta, csupán az ukrán nyelv és irodalmat, valamint Ukrajna történetét és a felső osztályokban a honvédelmet tanítanák államnyelven.
A felsőoktatás kérdését viszont nem rendezi megnyugtatóan a meglebegtettet új dokumentum, erre Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség (KMPSZ) elnöke hívta fel a figyelmet.
A 2019-es nyelvtörvényt is módosítanák. Az eredeti törvényhozói szándékkal ellentétben az adott kisebbség nyelvén is megtarthatók lennének a kulturális és egyéb nemzetiségi rendezvények, s csak abban az esetben lenne szükség államnyelvi tolmácsolásra, ha a vendégek, nézők, meghívottak ötöde, avagy legalább 20 személy nem érti az adott nemzeti közösség anyanyelvét, s azt előzetesen írásban jelzi. Lehetőség adódna a magyar nyelvű reklámok és feliratok elhelyezésére éppúgy, mint választási kampányok során magyar nyelvű politikai agitáció folytatására. Az írott sajtót mégsem köteleznék az adott lap magyar tartalmának ukrán nyelvre történő lefordítására és az eredeti példányszámban történő terjesztésére, mint ahogyan a sugárzott média esetében is kedvezően módosulna a mostani nagyon szigorú nyelvi kvóta.
Az új törvénytervezet a kisebbségi könyvkiadást és terjesztést is megengedően szabályozná.
Mint a bevezetőben utaltunk rá, Kijevben a múlt héten sor került egy szakmai egyeztetésre is a nemzeti kisebbségek vezetőivel, melyen Zubánics László személyesen volt jelen. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke elmondta, a munkaértekezlet Denisz Smihal miniszterelnök vezetésével zajlott. A kisebbségi politikus emlékeztette, az elmúlt hónapokban az Európa Tanács intézményei, köztük a Velencei Bizottság számos ajánlást fogalmazott meg a kisebbségi jogérvényesítés biztosítása érdekében. Ezek alapján a Miniszteri Kabinet elkészített egy törvénytervezetet, amely az európai gyakorlatnak megfelelően szabályozza a kisebbségi oktatás, a nyelvhasználat, a média és könyvkiadás, a reklámpiac és még számos szféra működését. Az UMDSZ elnöke kijelentette: a jelenlévő kisebbségi szervezetek vezetői üdvözölték az előremutató kezdeményezést, amely lehetővé teszi, hogy az EU megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. A kormányfő, a jelenlévő kormánytagok, a parlament vezetői nyitottak voltak az általa felvetett javaslatokra: a kisebbségi kérdésekkel foglalkozó biztos hatásköre, a nemzetiségi kulturális központok működésének anyagi háttere, a nemzeti jelképek használatának engedélyezése és szabályozása.
Értékelése szerint a tervezet elfogadása esetén az oktatásban visszaáll a korábbi állapot, azaz nem lesznek százalékos kvóták a tantárgyak ukrán nyelvű oktatására.
Az EU nyelvein oktató magán felsőoktatási intézményekben maguk választhatják meg az oktatás nyelvét, húzta alá a szervezet vezetője. Továbbra is korlátozások nélkül jelenhetnek meg a kisebbségek újságjai, könyvei, módosításokra kerül sor az elektronikus média működésében. A kisebbségi jogok betartásának feladatait a parlament emberjogi biztosának hivatala kapja meg, hívta fel a figyelmet rá Zubánics László.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) képviselői Viktor Mikita kormányzó társaságában Ungvárról online kapcsolódtak be a fórum munkájába. Barta József, a kulturális szövetség ügyvezető alelnöke, a megyei közgyűlés magyar frakciójának vezetője ezen a péntek délutáni alkalmon még számos fontos megjegyzést tett, s mint tudjuk, alig néhány órával később tragikus hirtelenséggel elhunyt… Barta József is méltatta az elkészült tervezetet, kifejtette, egyetértenek az abban megfogalmazottokkal, s a kárpátaljai magyarság jogos érdekeinek mintegy 80 százalékát kedvezően rendezné is a tervezet gyakorlatba ültetése, a fennmaradó kifogásokat pedig írásos formában fogalmazzák meg a kormány illetékesei számára. Élete utolsó sajtómegszólalásában hozzátette azt is, a helyi magyarság jól felfogott érdeke Ukrajna európai integrációs közeledése éppúgy, mint az államnyelv megfelelő szinten történő elsajátítása, amiből viszont nem szabad politikai kérdést csinálni, ahhoz pedagógiai-szakmai alapon kell közelíteni…
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Barta József, a KMKSZ ügyvezető alelnöke
Orosz Ildikó, a KMPSZ vezetője, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnök asszonya üdvözölte, hogy hosszú évek óta először fordul elő, hogy kormányszinten meghallgatják a magyar szervezetek ajánlásait. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy még mindig messze vagyunk a 2015 óta folyamatosan csak elvett kisebbségi jogok teljes értékű visszaadásától. Hangsúlyosan szólt a kisebbségi felsőoktatás ügyéről, arról, hogy az európai gyakorlatnak megfelelően a magánintézmények maguk választhassák meg az oktatás nyelvét.
A hivatkozott online megbeszélésen jelen volt Babják Zoltán is. A legnagyobb magyar közösséget magába foglaló Beregszászi kistérség polgármestere az önkormányzati rendszerben történő nyelvi szabályozásról, valamint a nemzetiségi szimbólumok használatáról fejtette ki véleményét. Petei Judit, a KMKSZ megyei képviselője örömmel konstatálta, hogy a kisebbségi ügyek rendezése végre elmozdult a holtpontról, üdvözölte a kijevi törvénymódosítói szándékokat, s szerinte nagyon hasznos volt Volodimir Zelenszkij államfő közelmúltbeli beregszászi látogatása.
Előreláthatólag a törvény a december közepén rendezendő EU-csúcsig elfogadásra és kihirdetésre kerül, merthogy az mindenki számára világos, Kijevben azért kénytelenek módosítani a kisebbségekkel szembeni joggyakorlaton, mert az Európa Tanács és illetékes szervei ehhez igazítják az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését.
Fontos megjegyezni azt is, az Európa Tanács javaslatait feldolgozó törvénytervezet nem terjed ki az orosz nyelv ügyére, a könnyítéseket csupán az Európai Unió hivatalos nyelveinek egyikét beszélő nemzeti kisebbségekre terjesztenék ki.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.