Hamburgban kisorsolták a labdarúgó Eb-csoportok teljes programját. Magyarország a házigazda Németországgal, valamint Skóciával és Svájccal egyetemben az A-jelű négyesbe került. Marco Rossi együttese június 15-én, az előző napi müncheni német–skót nyitómeccs után a torna második találkozóját játssza a helvétek ellen Kölnben. Ukrajna – amennyiben sikerrel veszi a jövő év márciusában esedékes Nemzetek Ligája-rájátszást – Belgiummal, Romániával és Szlovákiával szerepelhet egy négyesben.
Elképesztően régóta várt erre a pillanatra a magyar labdarúgás. Utoljára az 1986-os mexikói világbajnokságra jutott ki egyenes ágon a magyar válogatott, és bár azóta két Európa-bajnokságon is részt vehetett, azokhoz drámai pótvizsgára volt szüksége.
Az UEFA Hamburgban tartotta meg a jövő évi labdarúgó Európa-bajnokság csoportjainak a sorsolását. A Magyarország nevét rejtő gömb a 2. kalapba került a selejtezőkön mutatott teljesítmények alapján, azaz Törökország, Románia, Dánia, Albánia és Ausztria nem lehetett az ellenfele. Végül Marco Rossi csapata az A-csoport tagjaként a házigazda németekkel ezen az Eb-n is megmérkőzik, a másik két ellenfele pedig a harmadik kalapból Skócia és a negyedikből Svájc lesz. A germánok elleni legutóbbi három meccsre, köztük a 2021-es Eb-csatára jól emlékezhetünk, s ezekből egyet sem veszítettünk. Érdekesség, hogy Skóciával tétmeccsen még soha sem találkoztunk. Svájccal szemben van mit törleszteni: a 2018-as vb kvalifikációjában oda-vissza kikaptunk tőlük, utoljára 25 éve, még 1998-ban sikerült legyőzni őket.
Marco Rossi szövetségi kapitány elmondta: arról álmodnak, hogy továbbjutnak ebből a csoportból, ugyanakkor vigyázni kell a célok megfogalmazásakor. „Az A- és a B-, a C- és a D-jelű csoport is erősebbnek tűnik, de ha arra gondolok, hogy megkaptuk az Európa-bajnokságot rendező németeket, akkor a mi helyzetünk sem könnyű. Fantasztikus játékosai vannak, akik a nagyszerű szurkolóik előtt mindent beleadnak majd. Szerintem mind a három ellenfelünk hozzánk hasonlóan úgy gondolkodik, hogy majd meccsről meccsre halad előre, mert nagyon kiélezettnek ígérkezik a harc a négy válogatott között. Korábban azt mondtam, szeretném elkerülne a minden bizonnyal visszavágásra éhes angolokat és az olaszokat. Utóbbiakat azért, mert ez az egy válogatott tudott az utóbbi másfél évben itt és ott is legyőzni minket.
Természetesen arról álmodunk, hogy továbbjutunk a csoportból, de ez álom és nem cél.
Továbbra is muszáj két lábbal a földön állni, tudjuk, kik vagyunk, és van hova fejlődnünk. Ma már senki sem jelentheti ki, hogy biztosan legyőz minket, büszkék lehetünk rá, hogy ide már eljutottunk, de nem szabad túl nagy terhet tenni a játékosokra, az elvárásokat reálisan kell megfogalmazni” – nyilatkozta az M4 Sportnak a piros-fehér-zöldek közönségkedvenc olasz mestere.
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke, Csányi Sándor is elmondta véleményét a sorsolásról és azt is elárulta, mit vár Marco Rossi csapatától a németországi kontinenstornán: – Az a legfontosabb, hogy itt vagyunk és egyenes ágon kijutottunk. A korábbi Európa-bajnokságokra vigaszágon, pótselejtezőn keresztül jutottunk ki, de most már ismerjük az ellenfeleinket, és van időnk felkészülni belőlük. A sorsolás olyan volt, mint amilyen általában egy sorsolás: lehetett volna jobb is, rosszabb is. Abba a helyzetbe kerültünk, hogy jobban kell félni tőlünk, mint nekünk az ellenfeleinktől. Reméljük, hogy a jó sorozat folytatódik, hiszen stabil bázisra épül a válogatott, és megfelelően fel tudunk készülni a tornára. Ami az elvárásokat illeti, a kijutás volt az alapkövetelmény.
Ezek után a minimumnak a csoportból való továbbjutást tűzzük ki, aztán a többit meglátjuk.
A június 14-i nyitó meccs után 26-ig minden nap legalább két mérkőzést játszanak, a csoportkör június 26-án ér véget. A döntőre július 14-én, Berlinben kerül sor. A csoportkör első két fordulójában napi három meccset is élvezhetünk, 15, 18 és 21 órás kezdési időkkel. A csoportkör zárásán napi két-két meccs lesz, értelemszerűen azonos időpontban. A legutóbbihoz hasonló, azaz a hat négycsapatos csoportban körmérkőzést rendeznek, az első és a második helyezettek, valamint a legjobb négy csoportharmadik bejut a legjobb 16 közé, ahonnan egyenes kieséses formában folytatódik a torna.
Tíz városban rendeznek mérkőzéseket: Berlin, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Köln, Lipcse, München, Stuttgart. Düsseldorf kivételével mindegyik helyszín volt a 2006-os világbajnokságon is. Németország harmadszor lesz házigazda: 1988-ban még Nyugat-Németországként rendezett először Eb-t, amit a Gullitt–Van Basten–Rijkaard legendás trióval fémjelzett Hollandia nyert meg a szovjetek ellen, a 2021-es sok helyszínes tornán négy meccset látott vendégül. A korábbi NDK területén először lesz Eb-meccs: miután a 2024-re kiválasztott helyszínek egyike Lipcse.
A 2024-es németországi Európa-bajnokság csoportjai:
A-csoport: Németország, Magyarország, Skócia, Svájc
B-csoport: Spanyolország, Albánia, Horvátország, Olaszország
C-csoport: Anglia, Dánia, Szlovénia, Szerbia
D-csoport: Franciaország, Ausztria, Hollandia, a pótselejtező A-ágának győztese (Lengyelország/ Észtország–Wales/Finnország)
E-csoport: Belgium, Románia, Szlovákia, a pótselejtező B-ágának győztese (Izrael/Izland–Bosznia-Hercegovina/Ukrajna)
F-csoport: Portugália, Törökország, Csehország, a pótselejtező C-ágának győztese (Grúzia/ Luxemburg–Görögország/Kazahsztán)