Miközben ukrajnaiak milliói naponta összekulcsolt kézzel imádkoznak a háború végéért, vannak, akiknek igencsak nagy pénzt hoz a katonai konfliktus. A helyi médiában megjelenő hírek elképesztő háborús korrupcióról számolnak be. S míg eleinte főként a mozgósítás elkerülése kapcsán a toborzóirodák, a katonaorvosok visszaélése szerepelt napirenden, az utóbbi időben a segélyszállítmányok körül, a védelmi szektorban, sőt a legmagasabb szinten, a kormányban tapasztalt sikkasztások híre is rendszeressé vált a sajtóban: a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal napokban közzétett jelentésében egyszerre három felgöngyölített ügyről számolt be. Kettőben parlamenti képviselők voltak érintettek.
![](https://kiszo.net/wp-content/uploads/2023/09/Magyar-Timea-246x300-1.jpg)
A hivatal és a korrupcióellenes ügyészség teljes korrupciós rendszereket fedezett fel a háború következtében megsérült infrastrukturális létesítmények helyreállítása körül. Az egyik gyanúsított a Hmelnickij megyéből származó Szerhij Labazjuk parlamenti képviselő, aki építőipari és mezőgazdasági vállalkozásokkal is rendelkezik. Idén augusztusban az újjáépítési minisztérium vezető tisztségviselőjét azzal kereste meg, hogy egymilliárd hrivnya értékű, infrastrukturális létesítmények rekonstrukciójára szóló szerződést kérjen tőle. Cserébe a megállapodás 3-5 százalékának megfelelő „jutalmat” ígért. Amikor megérkezett számlájára egy lerombolt híd újraépítésére szánt 50 millió hrivnya, egy harmadik személyen keresztül 150 ezer dollár kenőpénzt készült átadni egy kijevi szupermarket parkolójában.
Andrij Odarcsenkót, a Nép Szolgája képviselőjét – az ügy pikantériája, hogy a parlament korrupcióellenes politikával foglalkozó bizottságának tagja –, akkor vették őrizetbe, amikor egy vezető tisztviselőt bitcoin kriptovalutával akart megvesztegetni. 50 000 dollárnak megfelelő kenőpénzt ajánlott fel az Állami Újjáépítési és Infrastruktúra-fejlesztési Ügynökség vezetőjének az irányítása alatt álló objektum javítására kiutalt pénzért cserébe. Miután az első átutalás megtörtént, a politikus 10 000 dollárnak megfelelő kriptovalutát „csúsztatott” a tisztviselő zsebébe.
A harmadik ügy szereplője egy magánvállalat vezetője. Az infrastrukturális tárca egyik vezető beosztású tisztviselőjének lakásokat ígért, ha az hozzásegíti, hogy hatályban maradjanak a minisztérium telkén lévő lakókomplexum építésére vonatkozó megállapodásai, s az ehhez szükséges engedélyek. Csúszópénz gyanánt a „szívességért” cserébe több mint 5200 négyzetméter alapterületű, 170 millió hrivnya értékű új ingatlanokat ajánlott neki.
A különböző szférákban előforduló hasonló botrányok miatt a lakosságot egyre jobban aggasztja az elhatalmasodó korrupció. A Demokratikus Kezdeményezések Alapítvány szeptemberi felmérése azt mutatta, hogy míg korábban ez a téma a hatodik vagy hetedik helyen szerepelt, jelenleg az első-második helyre lépett előre. A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet legutóbbi felméréséből is az derült ki, hogy az ukrajnai lakosság legnagyobb problémája a háború, a megkérdezettek 63%-a második nagy gondként viszont a korrupciót jelölte meg.
Nem hozott változást ez ügyben az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal ajánlata, mely akár 14 millió hrivnya jutalmat ígér annak, aki hivatalos bejelentést tesz, ha tudomására jut bármilyen simlis ügylet. És az sem, hogy Volodimir Zelenszkij kijelentette, a korrupció a hadiállapot megszűnéséig a hazaárulással lesz egyenértékű, és az elkövetőnek rács mögött a helye.
A háborús korrupció köszöni szépen, jól van és egyelőre tovább burjánzik…