Orbán Viktor: Ukrajnát segíteni kell, de nem Magyarország és az EU rovására

Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak kérdésében az Európai Unió fajjal megy a falnak  – jelentette ki Orbán Viktor magyar kormányfő  a témában tartott országgyűlési vitában.

A magyar miniszterelnök jelezte, hogy Ukrajna négy hónap alatt tagjelölti státust kapott az EU-tól, miközben nem teljesítette az ahhoz kapcsolódó elvárásokat. A kormányfő emlékeztetett, hogy a kérelem benyújtása és a tagjelölti státus között három-négy év telt el átlagosan.

– A leplezetlen részrehajlás lerombolja az uniós intézmények tekintélyét. Ilyenkor szükség van a nemzeti parlamentekre, hogy megvitassák Ukrajna EU-csatlakozásának a kérdését – húzta alá Orbán Viktor. Mint mondta, a kormány álláspontja, hogy Ukrajna gyors felvétele az EU-ba nem szolgálja sem Magyarország, sem az unió érdekeit.

A tagjelölti státus megadásához a bizottság hét feltételt szabott: az alkotmánybírók kiválasztásának reformját, az igazságügyi főtanács átvilágítását, a pénzmosás elleni fokozott fellépést, a médiaszabadság garantálását, a korrupció és az oligarchák elleni fellépés, valamint a nemzeti kisebbségi jogok érvényesítését.

– Ha megnézzük, hogy áll ebben Ukrajna ügye, a részrehajló bizottság is azt mondja, hogy ebből csak négy teljesült. Azonban ha ezeket megvizsgáljuk, azt láthatjuk, hogy egyetlen terület sem teljesült – mutatott rá Orbán Viktor. A nemzetközi elemzések szerint az alkotmánybírák kiválasztásának reformjáról szóló törvényt nem hajtották végre, az eljárásról szóló törvényt pedig el sem fogadták. Az igazságügyi főtanács és a bírák kiválasztásának kritériumai sem egyértelműek a magyar miniszterelnök szerint.

A pénzmosás elleni fellépésben nem születtek meg a szükséges döntések, és senkit sem vontak felelősségre. A bizottság szerint állítólag teljesített média- és sajtószabadság kritériumok úgy állnak, hogy az ukrán kormány gyakorlatilag felszámolta a vélemény- és sajtószabadságot – jelentette ki. Ezt egy háborúban álló ország esetében nem is lehet kifogásolni a miniszterelnök szerint, ám ez nem jelenti azt, hogy nekünk Európában ki kell nevettessük magunkat, hogy azt mondjuk, megvalósul a sajtószabadság. A korrupció, az oligarchák és a nemzeti kisebbségek ügye a bizottság szerint sem valósul meg.

Orbán Viktor leszögezte:Ukrajnának vissza kell adnia azokat a jogokat, amelyek 2015-ig garantálták a magyarok számára a közösségi élet jogait és feltételeit. Ukrajna olyan messze van az uniós tagság feltételeitől, mint Makó Jeruzsálemtől – szögezte le.

Mint mondta, nem volt még példa arra, hogy az EU olyan országgal kezdje meg a tárgyalásokat, amelyik háborúban áll. Jelezte: nem tudni, hogy mekkora most Ukrajna lakossága, és nem világos, hogy az országból menekülők visszatérnek-e.

– Ha abból indulunk ki, hogy a tagságot komolyan gondolja bárki, és nem egy politikai gesztus, akkor azt kell mondjam, mindez nevetséges, komolytalan – jelentette ki a miniszterelnök, és arra kérte a baloldalt és a nemzeti jobboldalt is, hogy ezt tekintsék nemzeti ügynek, és ne pártkérdésnek.

– Ukrajnát lehet és kell is segíteni, de senki sem akarhatja, hogy közben tönkretegyük Magyarországot – mondta Orbán Viktor. Hozzátette: Magyarország nyomás alatt áll, de nem szabad tágítanunk attól, hogy a józan ész talaján maradjunk. – Mindennek rendelt ideje van, Ukrajna uniós tagságának ideje még nem jött el – összegezte a felszólalását a miniszterelnök.

Orbán Viktorhoz kapcsolódó hír az is, hogy a magyar miniszterelnök levélben válaszolt Zubánics Lászlónak, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnökének, aki több kárpátaljai kisebbségi politikus társaságában korábban Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban írt nyílt levelet a magyar kormányfőnek.

Levelében Orbán Viktor kifejtette: meglátása szerint Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdése jelenleg nem időszerű, mivel azt az Európai Bizottság nem tudta megfelelően előkészíteni az Európai Tanács decemberi ülésére.

Az ominózus levélben a magyar miniszterelnök úgy fogalmaz, „biztosíthatom, hogy a jövőben is azon dolgozunk, hogy az ukrajnai magyar közösség egy békés, stabil és fejlődő országban élhessen”.

Mint arról mi is beszámoltunk, a levélírók – Babják Zoltán, Beregszász polgármestere, Petei Judit, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, Rezes József, az Ukrán–Magyar Regionális Ifjúságfejlesztéséért Alapítvány elnöke és Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke arra kérték Orbán Viktort és Charles Michelt, az Európai Tanács elnökét,hogy támogassák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló tárgyalások megkezdését elindító döntést, amely 2023. december 14–15-re van napirendre tűzve a brüsszeli EU-s csúcson. A levélírók Ukrajna uniós csatlakozása mellett azzal érvelnek, hogy az ország „az elmúlt évben jelentős előrelépést mutatott az Európai Bizottság nemzeti kisebbségek jogainak biztosítására vonatkozó ajánlásainak végrehajtásában”.

Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó