Ukrajna lakossága meglehetősen kétkedő az ország gazdasági helyzetét illetően. Mint kiderült, saját családjuk jólétének szintjét általában jobbra értékelik, mint a gazdasági helyzetet – derül ki az egyik szociológiai felmérés eredményeiből.
„A polgárok meglehetősen borúlátó az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban. 2021 májusában, nyolc hónappal a háború kitörése előtt, a válaszadók 60 százaléka „nagyon rossznak” vagy „elég rossznak” értékelte azt. Csak 5 százalék választotta a „jó” vagy „nagyon jó” értéket, 32 százalék pedig nem tudott dönteni a kérdésben” – derült ki a tanulmányból.
2022 szeptember–októberében, azaz hét hónappal a háború kezdete után 64,5 százalékra nőtt azon állampolgárok aránya, akik „nagyon rossznak” vagy „elég rossznak” ítélték meg az ország gazdasági helyzetét.
Ezek a megítélések 2023 február–márciusában javultak, már „csak” 55 százalék értékelte „nagyon rossznak” vagy „elég rossznak” Ukrajna gazdasági helyzetét.
„A 2023 decemberében végzett felmérés szerint azonban ezek a becslések romlottak (66,5%), mára statisztikailag szignifikáns szinten állnak, és nem különböznek a 2022 októberében megfigyeltektől” – mutatják az adatok.
Megjegyzendő, hogy a polgárok saját családjuk jólétének szintjét általában jobbra értékelték, mint az ország gazdasági helyzetét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.