KMDFKSZ: fókuszban a magyar fiatalok segítése│KISZó-interjú

A Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetségének (KMDFKSZ) olyan évtizedes hagyományai és kötelezettségei vannak, amelyeket a háborús körülmények ellenére sem adhatnak és nem is adtak fel. Igyekeznek most is megvalósítani a kárpátaljai felsőoktatási intézmények magyar hallgatóinak érdekképviseletét. Nemrég indult sorozatunkban azokat a helyi ifjúsági és diákszervezeteket mutatjuk be, melyek igyekeznek támogatni és színesíteni a kárpátaljai fiatalok életét.

Simon Rita

Sok más közösséghez hasonlóan, a korábbi évekhez képest „takarék üzemmódba” váltott a diákszervezet az elmúlt időszakban. Most azonban szeretnének újult erővel nekivágni az előttük álló feladatoknak. Céljuk az itthon maradt diákok támogatása, hogy „a magyar fiatalság ne szóródjon szét, legyen egy erős, biztos csapat, melyre lehet számítani, ami reményt ad” – fogalmazott Gál Máté, aki több éven keresztül elnökségi tagként tevékenykedett a KMDFKSZ-nél, majd 2022 február elején megválasztották elnöknek. Eddig a tudományos, kulturális és szórakoztató programok nagy része online vagy Magyarországon került megrendezésre, ám a közeljövőben kvízestet, csapatépítő találkozót és vezetőképzőt is terveznek Kárpátalján.

– Mivel tudja segíteni a diákszervezet a fiatalokat a háború idején?

– Széles kapcsolatrendszere van a szövetségünknek, így hála Istennek, a magyarországi partnerszervezeteink közreműködésével a háború kirobbanását követően azonnal segítettünk azoknak a fiataloknak, akik eljöttek otthonról. Rögtön munkába álltak és elfoglalták magukat, ami nem csak anyagi szempontból volt segítség, hanem némiképp könnyített a honvágy elviselésén is, elterelte a figyelmüket. Viszont két év után sem törődtek bele a helyzetbe, valószínűleg ahogy vége a háborúnak, a többség hazamegy – jegyezte meg Gál Máté. – A megváltozott körülmények és a külföldi munka mellett azonban sokan már nem tudtak olyan aktív részt vállalni a szervezet életéből. Kevesebben vagyunk, de nem panaszkodunk, sikerült új arcokat behoznunk, otthoniakat is aktivizálnunk, és most az a terv, hogy az idén újraindítsuk azokat a programokat, amelyek az elmúlt időszakban elmaradtak.

– Melyek ezek a programok?

– A legnépszerűbb, és azt hiszem a diákok életében az egyik legfontosabb esemény a gólyatábor és a gólyabál. Ez már jóformán három évfolyamnál kimaradt, ezért az ő számukra is szeretnénk utólag bepótolni. Arra gondoltunk, hogy ősszel együtt egy közös nagy gólyatábort szervezünk mindnyájuk számára. A háború első hónapjaiban szinte minden összejövetel parkolópályára került, így inkább arra koncentráltunk, hogy Magyarországon fogjuk össze a fiatalságot és valamilyen kikapcsolódási lehetőséget nyújtunk nekik. A legnagyobb rendezvényünk a szentesi focikupa volt, amire közel 100 kárpátaljai magyar diák jött el játszani, szurkolni. A hangulatért Baláczky Vlagyimir, azaz Pitkin felelt, mindenki nagyon élvezte. Kulturális programot is szerveztünk Budapesten, ami szintén rendkívül jó hangulatban telt. Az ilyen események mindig új erőt adnak ahhoz, hogy folytassuk, mert látjuk, hogy van miért, van kiért. Sajnos mivel én már a mesterképzést is befejeztem az ungvári egyetemen, ezért szeptembertől hátralépek, átadom a stafétát.

– Mit tartasz a legfontosabbnak a diákszervezet irányítása kapcsán?

– Mindig is a csapatban lévő összhangra koncentráltam, hogy ez meglegyen, mert csak úgy tudunk kiválóan együttműködni, ha harmónia van.

Annál több nem kell, hogy ha tudják, mikor kit kell keresni, kisebb feladatok megoldásához önállóan is csapatokba tudnak rendeződni, le tudják osztani a feladatokat.

Gördülékenyen mennek a programok, jó lenne, ha ez megmaradna, és a későbbiekben is visszaköszönne. Szeretnénk megszervezni egy vezetőképzőt is, épp azért, hogy átadjuk a tudást és felkészítsük az utánunk jövőket, a következő elnökségi gárdát.

Gál Máté elmondta, fontos missziójuk a kárpátaljai oktatási intézmények végzőseit megszólító tudománynépszerűsítő körútjuk,

amely során arra ösztönzik és motiválják a fiatalokat, hogy itthon folytassák tanulmányaikat, magyar nyelven. A diákoknak publikálási lehetőséget biztosítanak, illetve segítenek nekik a pályázatok, illetve más projektek elérésében, megvalósításában.

– A diákszervezetnek olyan kapcsolati hálója és tapasztalata van már az efféle támogató tevékenységekben – amely tudást évről évre a rangidősek adják át a fiatalabbaknak –, hogy szinte nincs olyan kérdés, amiben ne tudnánk segíteni a hozzánk forduló egyetemistáknak. Ettől szép ez az egész, és ezért kell folytatni a diákszervezet munkáját, mert ez megtörhetetlen hagyomány, óriási érték és felbecsülhetetlen erő.

Kapcsolódó:

KáMCSSZ: a kárpátaljai magyar cserkészet fennmaradása nem is kérdés │KISZó-interjú

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó