A héten ismét az új mozgósítási törvénytervezet került a figyelem homlokterébe. Április 11-én, 283 szavazattal el is fogadták azt. A sietség indokolt, az ukrán hadseregnek égetően szüksége van a személyi utánpótlásra, ám nagy kérdés: önmagában egy új törvény megoldhatja-e a fennálló problémákat?
A téma kapcsán a német Der Spiegel azt írja, hogy a mozgósítási potenciál döntő befolyással lehet az egész háború kimenetelére. Ezzel magyarázható, hogy Volodimir Zelenszkij meg sem várta az új törvény elfogadását, hanem életbe léptetett egy tavaly május óta jegelt jogszabályi módosítást, aminek értelmében 27-ről 25 évre csökkentették a mozgósítás alá esők életkorát, valamint eltörölték a részlegesen alkalmasok kategóriáját, így nekik az elkövetkező egy évben ismételten át kell esniük egy katonai-orvosi vizsgálaton, ami megállapítja, mozgósíthatók avagy sem. A lehetséges élőerő potenciált növeli a még 2022 februárja előtt behívott sorkötelesek leszerelése is. Zelenszkij korábban kijelentette: félmillió új katonára van szükség. Menet közben korrigáltak ezen a számon, hogy talán mégsem kell ennyi új katona. Becslések szerint jelenleg mintegy 800 ezren látják el Ukrajna védelmét, de közülük sokan még nem fordultak meg a közvetlen frontvonalban, így elméletileg van mód a rotálásra.
Csakhogy eközben az agresszor állam sem ül ölbe tett kézzel, hívja fel a figyelmet a Der Spiegel. Cikkében arra figyelmeztet, hogy a moszkvai vezetés eddig csak egyszer fordult a totális mozgósítás eszközéhez, helyette inkább a szerződéses sereget részesíti előnyben, s kijevi hírszerzési adatok szerint is havonta 25-30 ezer főt szólít harcba ilyen módon. Teszik ezt azért, mert ott is tudják, az általános mobilizálásnak súlyos „belpolitikai hatásai” vannak, jegyzi meg a szerző.
Állításával nehéz vitatkozni, hiszen a mozgósítás ukrajnai tapasztalatai is ezt támasztják alá. Emlékezhetünk, az új törvény első olvasatban megbukott a parlamentben, második nekifutásra is csak nehezen araszolt a katonai-politikai szándék, négyezernél is több módosító indítvány érkezett annak parlamenti bizottsági vitája során.
A hétköznapokban, azaz az utcán még nagyobb az ellenállás. Sokan valósággal bujkálnak a toborzótisztek elől. Egyes politikusok szép szóval, ösztönzőleg oldanák meg a súlyos problémát, mások erővel lépnének fel a mozgósítást megtagadókkal szemben. Aki eddig megúszta a háború poklát, igyekszik minden tőle telhetőt elkövetni, hogy a későbbiekben se kelljen fegyvert fognia. Aki viszont már harmadik éve kockáztatja az életét, természetes, hogy igazságtalannak tartja a fennálló állapotokat. Feloldhatatlan kettősség jellemzi a mobilizáció megítélését…
Annyiban még kiegészíteném a Der Spiegel elemzését, hogy az élőerő önmagában kevés lehet. És nemcsak arról van szó, hogy Ukrajna hosszú távon képtelen versenyezni ezen a téren Oroszországgal, hiszen az Ukrajnát megtámadó szomszédos föderációban négyszer-ötször nagyobb a merítési lehetőség. Fegyverek nélkül nem sokra lehet menni az oroszokkal szemben. Az Egyesült Államok azt ígérte, a végsőkig kész támogatni Ukrajnát, ezzel szemben már hosszú hónapok óta pénz és modern hadászati eszközök helyett csak ígéretekkel tömi Kijevet.
Nem véletlenül fakadt ki Zelenszkij a minap, amikor azt mondta: ha az USA haladéktalanul nem adja oda országának a megígért 60 milliárd dolláros segélyt – jó lesz az már kölcsön formájában is –, akkor Ukrajna bizony elveszíti ezt a háborút, ami közvetetten Washington geopolitikai kudarcát is jelenteni fogja…
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.