Veszélyes vérszipolyozók
Leggyakrabban a meleg évszakban találkozunk a különböző vérszívó rovarokkal. Érdemes tudnunk, hogy a természetben a kullancsok, szúnyogok, legyek, bolhák „szemszögéből” nézve megfelelő „alanyok” vagyunk a táplálkozásra, ugyanis ezeknek az élőlényeknek minden fejlődési szakaszukban szükségük van vérre, amihez állatok vagy emberek megcsípése révén tudnak hozzájutni.
Magyar Tímea
A kullancsok például megérzik az ember közelségét, és rejtekhelyükön az alkalmas pillanatot bevárva, megtapadnak a mozgásban lévő táplálékforrás ruházatán vagy bőrfelületén. A testen olyan helyet keresnek, ahol vékony a bőr, ezért a könyök- és térdhajlatot, valamint a felkar belső felületét és a deréktájékot részesítik előnyben.
– A tavasz közepétől az ősz közepéig tartó szezon igazi probléma azok számára, akik természetközelben vannak. Kárpátalján számos olyan járás van, ahol a kullancsok átadhatják a Lyme-kórt (borreliózist). És ez jelenti az igazi kihívást – magyarázza Halina Szitnik, az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának igazgatója. – A kullancs által esetleg terjesztett agyvelőgyulladás ellen be lehet és kell is oltani a veszélyeztetetteket, de a borreliózis nehezebb ügy. Hiszen még mindig nincs ellene védőoltás, pedig már hosszú évek óta tevékenykednek a kidolgozásán. Valójában a kullancsoknak csak körülbelül 20%-a fertőzött Lyme-kórral. A fertőzés valószínűsége közvetlenül összefügg a kullancs emberi testben való tartózkodásának idejétől, valamint az eltávolítás technikájától.
A szakember elmondása szerint a kullancs emésztőrendszerében baktériumok élnek, ezért rendkívül fontos, hogy ne nyomjuk össze, nehogy kórokozókat fecskendezzen a sebbe. Ha valaki séta után kevesebb mint 12 óra elteltével vette észre a kullancsot a testén, könnyen és teljesen eltávolította a szervezetből, akkor a fertőzés valószínűsége csekély.
– A csípés tényéről azonban tájékoztassa háziorvosát, és egy hónapig figyelje állapotát. Különösen azt figyelje, hogy nincs-e pirosodás, ellenőrizze a testhőmérsékletet, és rossz közérzet esetén azonnal értesítse orvosát. Lyme-kórral való fertőzés esetén a bőrön gyűrűs erythema jelenik meg, kör alakú bőrpír, amely fokozatosan növekszik. Fontos, hogy a páciens a kialakulásának kezdeti szakaszában részesüljön kezelésben, hogy a betegség ne hatalmasodjon el a szervezetében. Ha a kullancs egy napnál tovább maradt a bőrben, nem távolította el teljesen és/vagy összenyomta, az orvos profilaktikai céllal antibiotikumot ír fel. Önállóan semmi esetre se kezdjünk el antibiotikumot szedni, mert számos mellékhatásuk lehet – figyelmeztet a szakember.
Sokan ártalmatlannak tartják a szúnyogokat, hisz többnyire csak enyhe bőrpírt és viszketés okoznak. Az egyes emberek érzékenysége azonban más: van, akinél szinte észrevehetetlen a szúnyogtámadás, valakinél viszont erős viszketést vált ki. Ez a test reakcióképességétől függ: egy rizsszem méretű kis bőrpír, de nagy, több centiméter átmérőjű, viszkető papulák is megjelenhetnek utána a testen. Általánosságban elmondható, hogy a szúnyogcsípések nem életveszélyesek, de elvakarva elfertőződhetnek, és súlyos gyulladást válthatnak ki. Az esetek abszolút többségében a szúnyogcsípések nem igényelnek orvosi ellátást, kivéve ha súlyos fertőzést váltanak ki.
– A szúnyogcsípésre adott erős reakció esetén recept nélkül kapható antihisztamint vehetünk be. Azt javaslom azonban, hogy ezt minden esetben beszélje meg kezelőorvosával. Ez általában valami loratadin vagy cetrin alapú szer. A duzzanat és a viszketés elleni kenőcsöket alkalmazhatunk.
A bolhacsípés elég fájdalmas, néha vérzik, viszket. Valójában az érintett területek többnyire kis piros karikáknak tűnnek, de a körülöttük lévő bőr megduzzadhat, ha az ember megkarcolja a harapás helyeit. Leggyakrabban a lábon és a test más nyitott területein támad a bolha.
– Csak néhány apró lényt neveztünk meg, amelyek támadásától szenvedhetünk mi, emberek. Ám sok egyéb rovar is létezik, amely kellemetlenséget okozhat, azonban Kárpátalján ilyenek ritkábban fordulnak elő – erősíti meg Halina Szitnik. – Mindenesetre, ha csípései vannak, és nem tudja, mitévő legyen, a legjobb, ha felkeres egy orvost, aki szükség esetén kezelést ír elő. És ami ugyancsak fontos: ne feledkezzünk meg a megelőzésről! Használjunk szúnyog- és kullancsriasztó szereket, ha kimegyünk a szabadba, bőrünket igyekezzünk ruhával takarni. Legyünk óvatosak, ha a szabadban eszünk, nehogy méh vagy darázs kerüljön a szánkba. Védjük meg háziállatainkat is a különféle vérszívóktól, hogy a nyár felesleges aggodalom nélkül teljen!