Vitéz László Kárpátalján – Bátorságot és erőt adó bábjáték Pályi János előadásában

Önfeledt kacagásból és jókedvből nem volt hiány sem Beregszászban, sem Munkácson, sem pedig Nagydobronyban, amikor – a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház szervezésében – kárpátaljai előadáskörutat tett a méltán népszerű és közkedvelt Vitéz László című bábjáték. Vidám figurájával Pályi János Blattner-díjas ismert magyarországi bábművész érkezett vidékünkre. A tíz előadásból álló turné alatt hat alkalommal a beregszászi nagyszínpadon, két alkalommal a Munkácsy Mihály Magyar Házban és ugyancsak kétszer a Nagydobronyi Líceumban nevettette meg a nagyérdeműt.

Hegedűs Csilla

Mint mondta, mindannyiunknak szükségünk van olyan szerethető példaképekre, akik legalább a képzeletünkben vagy akár a bábszínházban jól elagyabugyálják azt, aki rosszat tesz velünk s a világgal. Ez a valaki most itt van, s nemes egyszerűséggel csak Vitéz Lászlónak hívják. A hagyományos kesztyűs vásári bábjátékban a piros sapkás kis fickó palacsintasütőjével tanítja móresre az ördögöket és magát a halált is.

– Évtizedek óta vagyok bábszínész, Vitéz Lászlót 1990-től játszom, mert fontos számomra a hagyomány, ez az én legfontosabb erőtartalékom, ez a bábszínészet csúcsa számomra, amellyel ide is el lehet jönni. Olyan ősi mítoszok és rítusok hajszálgyökereit fedeztem fel benne, ami egészen messze keletre vezetnek. Általuk ma is eljuthatunk a mitikus időbe. Számomra is felemelő a gyermekek lelkesedése, önfeledt kacagása, mert mindez azt bizonyítja, hogy ha csak egy órára is, de sikerült őket kizökkenteni a szomorú hétköznapokból. Szomorú, mert hallom, hogy milyen sok apuka nincs itthon, családok szétszakadtak, ezek nehéz helyzetek. A Vitéz Lászlót azért játsszuk, hogy bátorítson, és energiát lehessen belőle meríteni, jómagam is így vagyok ezzel, amikor játszom, minden nyűgöm-bajom elfelejtem, a nehézségeket, a problémákat. Ez az előadás kitisztít, meggyógyít, és biztos vagyok abban, hogy a nézők is így vannak vele, ha eltöltenek egy órát a vidám piros kalapos kis kópéval, aki a maga groteszk formáival, hanghordozásával, mozgásával, szóvicceivel kineveti a halált, és az ördögöket is móresre tanítja – mondta Pályi János.

– Kiknek szól a játék?

– A régi időkben nem volt vásár bábszínház nélkül, amit szülő és gyermek egyaránt felkereshetett, tehát a vásárhelyi bábjáték családi program. És ez egyébként ma is így van, egy matinéra például a szülők viszik a gyereket, ide pedig nyilván a tanítónénik kísérték el őket. Az előadások túlnyomó részében, bárhol játszom, egyformán vannak felnőttek és gyerekek, és azt mondom, ha a felnőtteket nem tudja megszólítani, akkor nem tud működni ez az előadás, hiszen félelmekkel a felnőttek is találkoznak, akiknek szintén szükségük van biztatásra. Nekem meggyőződésem, hogy a felnőtteknek is élmény, a gyermekek részéről pedig rácsodálkozás, mert látják, hogy Vitéz László félelem nélkül küzd meg a sok „gonosz erővel”, és talán ők is könnyebben megbirkóznak a félelmeikkel, bátrabbak lesznek, jó döntéseket hoznak. A mai világban nagyon értékesnek tartom, ha játékunkkal egyszerre tudunk családokat megszólítani, mert így anya, apa és gyermek egyszerre szereznek élményt.

Pályi János elmondta, Sin Edina, a beregszászi színház igazgatója kereste meg a turné létrehozásával kapcsolatban, ő pedig egy pillanatig sem gondolkodott azon, hogy eljöjjön, vagy sem, hiszen a színháznak mikor, ha nem most kell életben maradnia, készen állnia arra, hogy erőt adjon.

– Ha én és Vitéz László ehhez hozzá tudtunk tenni, akkor nagyon boldog vagyok. Csak azt tudom kívánni, hogy ennek a borzalomnak, ami most ebben az országban uralkodik, minél hamarabb legyen vége, és a családok újra együtt lehessenek: apa, anya és gyermek – hangsúlyozta.
A színész az előadás után minden gyereket Vitéz Lászlót ábrázoló bátorságkártyával ajándékozott meg, melynek hátuljára mindenki odaírhatta, mi az ő bátorsága. Bizonyára ez is egy ösztönző dolog, hiszen a kisiskolások már kifelé menet összesúgtak, mit fognak a kártya hátuljára írni.

Bóta Gábor színkritikus a következőképpen írt a kiváló bábszínészről: „Pályi János pedig a legkiválóbb bábszínészek közé tartozik. Vitéz László-játéka azért reveláció, mert miközben gondosan megőrzi az eredetit, tovább is építi a saját szája ízének megfelelően.”

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó