A szakképzett munkaerő hiányának fő okai a mobilizációs és a migrációs folyamatok: ezt válaszolta a gazdasági minisztérium által megkérdezett munkáltatók 67, illetve 54 százaléka.
A tárca napokban közzétett felmérésének eredményei szerint a cégek a munkaerőhiányt befolyásoló negatív tényezők között a versenyképtelen béreket (36%) és a belső migrációt (21%) is kiemelték.
Megjegyzendő, a szakképzett munkaerő deficitjét a válaszadók 58 százaléka tartotta az üzleti szféra fő problémájának. A munkaadók egyéb nehézségek mellett a külső finanszírozás szükségességét (42%), a biztonsági kockázatot (40%), a konkurenciát (25%) és az ellátási láncokat (24%) említették meg.
A megkérdezettek körülbelül 41 százaléka számolt be arról, hogy csapatuk létszáma a teljes körű ukrajnai invázió után ugyanazon a szinten maradt, 5 százalékuknál valamelyest nőtt, és csak 3 százalékuknál ért el jelentős emelkedést. Ezzel egyidőben 19 százalék némi, 17 százalék közepes mértékű, míg 15 százalék jelentős létszámkiáramlásról számolt be.
A válaszadók többsége azon a véleményen van, hogy az háború előtt nem volt hiány szakképzett munkaerőből az ukrajnai munkaerőpiacon.
A felmérés szerint idén a válaszadók 43 százaléka szembesült nehézségekkel meghirdetett állásaik betöltésekor.
A felmérésből kiderült az is, hogy a válaszadók 36 százaléka arra számít, hogy a háború befejezése után tovább romlik a munkaerő-piaci helyzet, 24 százalék azonban optimistán tekint a jövőbe, szerintük nem lesz munkaerőhiány. A többiek véleménye megoszlott a kérdésben.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.