Ukrajnában jelenleg a hivatalos nyilvántartásban egymillió kétszázezer háborús veteránt tartanak számon. Ám a háborúnak még nincs vége. Az elemzők előrejelzései szerint, a katonai konfliktus végéig számuk akár ötmillióra is emelkedhet. Mindnyájan rehabilitációra, különleges ellátásra szorulnak majd…
Magyar Tímea
Olvasóink 93 százaléka bizalmatlan azzal kapcsolatban, képes lesz-e Ukrajna gondoskodni a háborúban megrokkant honfitársainkról. Legutóbbi online kérdőívünk legalább is erről tanúskodik. „Majd jön koldulni Európába,” írta egyik hozzászólónk kommentjében.
Az ukrán szociálpolitikai minisztérium szerint a fogyatékkal élő ukránok száma 300 ezerrel nőtt a 2022. februárjában kirobbant orosz–ukrán háború óta.
Csak a háború első tíz hónapjában több mint 45 ezer ukrán lett rokkant, ami 3,5-szer több, mint 2021-ben, közölte még tavaly az Ukrán Munkaadók Szövetsége.
Valerij Suskevics, a Fogyatékos Emberek Országos Szövetségének vezetője szerint azonban a háborús rokkantak valós száma sokkal magasabb, mert jelenleg a hadi állapot alatt nehéz megszerezni ezt a státuszt. Úgy véli, az elmúlt hónapok során arányuk nagyon gyors ütemben emelkedik, és a társadalom kritikus problémájává válnak.
Eközben Olena Sztepanenko, az Ukrán Munkaadók Konföderációjának szakértője úgy véli, a fogyatékkal élők mintegy 70-80%-a képes teljes mértékben, másokkal egyenrangúan dolgozni. Amennyiben lehetőséget kapnak rá, becslése szerint 0,8-1 millió jelenleg munkanélküli fogyatékos ember aktív szereplővé válhat a munkaerőpiacon.
A különféle statisztikák különféle számokat közölnek, de már tavaly több mint húszezer amputált végtagú katonáról beszéltek. Ezrek fizikai és pszichológiai trauma miatt szorulnak segítségre.
Nem véletlenül aggódnak az emberek amiatt, hogy Ukrajna nincs kellően felkészülve a különleges ellátást igénylők kezelésére. A megbélyegzésről az elfogadásra és támogatásra való áttérés már elkezdődött, de van hová fejlődni. Míg a kórházak, melyek infrastruktúrája a háború kitörésekor kritikus helyzetbe került – az egészségügyi tárca adatai szerint 1400 kórház sérült meg a háború következtében, közülük 177 megsemmisült – és a csekély számú rehabilitációs központ ugyan ellátást nyújt a sérülések kezelésére, ezt az érintettek elmondása szerint többnyire pénzért teszik, ami hatalmas anyagi terhet ró a rokkantak családjára. A mentális problémák, a poszt traumás stressz szindrómával küzdők ápolása pedig évekig tart, s az ehhez szükséges szakemberek száma sem elegendő. Kevés segítséget kapnak a veteránok a társadalomba való visszailleszkedéshez is. Társadalmi elfogadottságuk alacsony, meg kell küzdeniük az emberek sajnálatával, előítéletével.
Persze vannak pozitív jelek is. A kormány a háborús veteránok képzésére felsőoktatási intézményekben kísérleti központokat alakított ki. Ezekben új szakmák és vállalkozói készségek oktatását kínálják, és veterán asszisztenseket is képeznek. Egy másik projekt, amely a fogyatékkal élő szakemberek számára munkalehetőséget teremtő munkáltatókat kompenzálja, munkahelyeket biztosított az embereknek. Szeptemberben meg kell jelennie egy gyakorlati kézikönyvnek a munkáltatók számára a fogyatékos emberek foglalkoztatásáról. Amennyiben az állami és kommunális tulajdonban lévő munkáltatói vállalatok felvállalják e kategória foglalkoztatását, a rokkantak munkahelyeinek száma növekedni fog. Ez pedig rendkívül fontos a mindennapokba való újraintegrálásuk, anyagi biztonságuk megteremtése végett.
A Veteránügyi Minisztérium a nemzetközi partnereknek a veteránpolitika erősítését célzó számos közös projekt létrehozását ajánlja. Makszim Kusnir veteránügyi miniszterhelyettes a Luxemburgi Ukrán Iparkamara által szervezett luxemburgi nemzetközi fórumon azt nyilatkozta, hogy négy irányban kínálnak együttműködést: a mentális gyógyulás és az orvosi rehabilitáció, a lakhatás, az oktatás és a jövőbeni foglalkoztatás, a veterán üzleti és a digitális termékgyártás terén. Ehhez pályázati támogatásra és beruházásokra, valamint képzési programok kidolgozására van szükség, ahogyan a veteránok támogatási programjainak folytatására a vállalkozások támogatására és fejlesztésére is. Ennek egyik jó példája a Varto elnevezésű program, melynek keretében Ukrajna védelmezői és családtagjaik 500 ezer –1,5 millió hrivnya közötti összeget kaphatnak saját vállalkozásuk fejlesztésére és megnyitására.
Kárpátalján jelenleg mintegy 70 ezer fogyatékkal élő ember él, közülük 20 ezren belső menekültek. Közülük több mint 10 000 embernek van szüksége protézisre, ortopédiai termékekre vagy speciális, mozgást segítő eszközökre.
Tavaly a fogyatékkal élők és katonák rehabilitációját segítő mintegy 10 000 segédeszközt kaptak ingyen az érintettek Kárpátalján. A fogyatékos személyek szociális védelméért felelős alap regionális részlege 80 millió hrivnyát fordított ezekre az igényekre.
Hogy mindezen erőfeszítések mennyire lesznek elegendőek, azt a jövő dönti el.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.