Kárpátalján a magyarlakta települések, önkormányzatok, civil és segélyszervezetek, a történelmi egyházak a háború kitörése óta aktív szerepet játszanak a bajba jutottak ellátásában, illetve a humanitárius szállítmányok célbajuttatásában. Nemcsak a megyében, de Belső-Ukrajnában is rendszeresen segítik az arra rászorulókat. Önerőből a kistérségek nem tudták volna ellátni az ide érkezőket, Magyarországnak történelme legnagyobb humanitárius akciójával, valamint helyi és határon túli civil összefogással sikerült úrrá lenni a háború első hónapjait jellemző menekültválságon és az aktuális helyzethez alkalmazkodva jelenleg is folytatja ezt a tevékenységet. Minden nehézség ellenére kitartott a kárpátaljai magyar közösség, amely emberségből jelesre vizsgázott. Összeállításunkban összefoglaljuk, hogy az elmúlt több mint két évben hogyan küzdött meg a magyar közösség a háború kihívásaival.
Menekültek tízezreiről gondoskodtak a helyi önkormányzatok
A menekültválság kezeléséből szinte minden magyarlakta település, kárpátaljai magyar civil és karitatív szervezet kivette a részét. A háború kitörését követően több ezer belső ukrajnai menekültet szállásoltak el Beregszász iskoláiban, óvodáiban, akiknek az ellátásáról a helyi önkormányzat gondoskodott. A Vérke-parti városban tíz helyszínen fogadták a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő embereket.
– Az első hetekben rengetegen érkeztek a térségbe – öt- és hatezer fő közé tehető azok száma, akik ideiglenes menedéket kaptak a háború első hónapjaiban a Beregszászi járás területén – nyilatkozta korábban Babják Zoltán polgármester. Ebben az időszakban a beregszászi önkormányzathoz több ezren fordultak szállást és ellátást igényelve, emellett mintegy 10 ezer Ukrajna belső területeiről érkezőt fogadtak be magánszemélyek által működtetett intézmények. A városban több gyűjtőpontot is létrehoztak a bajba jutottak megsegítésére, továbbá raktárhelyiségeket alakítottak ki a humanitárius szállítmányok tárolására. A segélyszállítmányok több magyarországi és romániai városból és testvértelepülésről érkeztek, ami nagyban segítette a menekültek ellátását. A közintézményekben kialakított menedékekben étkezést is biztosítottak részükre.
A Beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is nagy szerepet vállalt a harci cselekmények miatt lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek elszállásolásában: 2022 februárjának végétől összesen 711 menekültet fogadtak – derült ki a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpontnak, Kelet-ukrajnai menekültek Kárpátalján című 2022 végén közreadott kutatásából. A megkérdezett menekültek döntő többsége elégedett volt a helyi körülményekkel. Akik tartósan maradtak a régióban, azok lakhatását megoldották, és valamilyen formában munkát is vállaltak. A kutatás is bebizonyította, hogy Kárpátalja jelentős számú menekültet fogadott, akik ellátását már az első napoktól kezdve helyi rendeletekkel szabályozták. Kiderült, hogy önerőből a kistérségek nem tudták volna ellátni az ide érkezőket, mindezt a vidék geopolitikai helyzete segítette, hiszen – határ menti vidék lévén – a környező országokból, testvértelepülésekről érkezett jelentős mennyiségű segélyszállítmány.
A Nagydobronyi kistérség falvaiban 13 ezer regisztrált menekült fordult meg a háború első öt hónapjában. Nagy Ferenc, a Nagydobronyi kistérség polgármestere elmondta: szállás mellett a rászorulók élelmet is kaptak. Volt olyan időszak, amikor egyidejűleg 500-600 menekültről gondoskodtak.
– Ha kellett, segítettünk az embereknek a továbbutazásban vagy épp a visszatérésben – fogalmazott a polgármester. – A legtöbbjük nagyon nehéz körülmények közül érkezett. Csak pozitív visszajelzéseket kaptunk tőlük, a többség azt emelte ki, hogy még soha nem tapasztalt ilyen jóindulatot, és nem láttak ilyen összetartó közösséget. Legtöbbjük ennek ellenére visszavágyott és vissza is ment, természetesen, akinek volt hová. Tíz család, melynek nem volt hová mennie, itt maradt. A gyerekek óvodába, iskolába járnak, a szülők dolgoznak, próbálnak új életet kezdeni. A többség Nagydobronyban dolgozik, aki nem talált kedvére való munkát, az a közeli városba jár be. Rövid idő alatt teljes értékű tagjaivá váltak a közösségnek, részt vesznek a közösségi programokban, beilleszkedtek. Az önkormányzat segíti a beilleszkedésüket.
Megmutatkozott az összefogás ereje
A Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (KHÖT) az első perctől segíti azokat a településeket, ahol menekülteket fogadtak be. Koordinálásukkal a háború kezdete óta több száz magyarországi és más, határon túli településekről érkező humanitárius szállítmány jutott el a tagönkormányzatokhoz, valamint olyan magyarlakta településekre, amelyek önkormányzatai a közigazgatási reform folytán más kistérségekbe tagolódtak be. A Rezes József által koordinált szervezet Kárpátalján kívül Belső-Ukrajnába is küld adományokat a rászorulóknak. Mindemellett folyamatosan segítenek az egészségügyi intézményeknek, valamint a gyermekotthonoknak is. A KHÖT igazgatója korábban elmondta, a háború első napjaiban felállított koordinációs testület feladata elsősorban az volt, hogy arányosan kerüljenek elosztásra az ide érkező humanitárius segélyek. Adatbázisuknak köszönhetően naprakész információkkal rendelkeztek arra vonatkozóan, hol mire van igény. Így minden kistérség rendelkezett a válságövezetből érkező menekültek elszállásolásához és ellátásához szükséges logisztikai eszközzel, higiéniai termékekkel és tartós élelmiszerrel. Kiemelte, míg számos kárpátaljai önkormányzatnál a lakosságtól várták a felajánlásokat, a tagságukhoz tartozó polgármesteri hivataloknál ezt magyarországi felajánlásokból oldották meg.
– Ahogy a mondás is tartja, bajban ismerszik meg az igaz barát – nyilatkozta nemrég Tóth Győző, KárpátHáz Civil Szervezet igazgatója. Hozzátette, a teljes körű orosz invázió kezdetével a szervezet tevékenysége is kiterjedt a belső ukrajnai menekültek megsegítésére. – Elsősorban a megye határain túlra próbálunk segítséget juttatni, hiszen a frontvonal közelében még nagyobb a nélkülözés. A háború első pillanataitól kezdve viszünk oda segélyt, partnereinkkel, karitatív szervezetekkel és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásával (KHÖT) együttműködve közösen juttattunk el szállítmányt a harkivi, herszoni, kijevi régiókba. A front mellett fekvő települések kórházait orvosi felszerelésekkel, gyógyszerekkel, a katonáknak kályhákat adtunk, Csornobajivkára élelmiszert vittünk. Több kamionnyi segélyről van szó. Kárpátalján pedig a menekülteket segítjük. Tiszakeresztúron a speciális bentlakásos általános iskolában például van egy menekültszállás, ahol száz embert látnak el, s ebben mi szerepet vállalunk. Tesszük ezt az egyesült államokbeli The Fred R Sacher Alapítvány jóvoltából, valamint az anyaországi Ránk Mindig Számíthatsz Alapítvány közreműködésével.
Folyamatos a támogatás a segélyszervezetek részéről is
A háború kitörése óta Magyarország számos helyéről, humanitárius szervezetektől, civilektől és nem utolsó sorban a magyar kormánytól érkezett, érkezik megannyi segítség.
A Hungary Helps – Magyarország Segít Program keretében egy több elemből álló segélyező projekt valósult meg Kárpátalján. Ezek közé tartozott az Egytálétel program, melynek keretében 2022-ben hónapokon keresztül 35 település 61 különböző helyszínén napi 2300 adag meleg ételt juttattak el olyan menekültek és rászorulók részére, akiknek az ellátása más forrásból nem volt megoldható. Az Egytálételen kívül, a Száraztészta programunk keretében, 2,3 tonna tésztát juttattak el Kárpátalja kistérségeibe. A Liszt programban felvásárolt lisztet pékségeknek adták át, a pékségek pedig szociális kenyér formájában adták tovább.
A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálaton (BJMSz) keresztül az elmúlt két év alatt több mint 1700 tonna adomány jutott Ukrajnába. Kárpátalján közvetlenül azokat az ellátó pontokat segítik, ahol még most is nagy számban tartózkodnak menekültek. Ilyen Ungvár, Szolyva, Nagyszőlős, Tiszakeresztúr. Ide is elsősorban élelmiszert visznek, de mindig egyeztetnek arról, mire van szükség. A konfliktus kitörése óta 484 ukrán menekült család, összesen 1511 felnőtt és gyermek vett részt a szervezet integrációs programjában, amely a támogatások nélkül folytatódó, önálló életükre készíti fel őket. Az integrációs program mellett a szeretetszolgálat a beregsurányi határátkelőn is fenntartotta 24 órás szolgálatát. A havi 400-450 érkezőt a munkatársak élelmiszerrel, szállással, információval, gyógyszerrel, ügyintézéssel segítik, s ha kérik, a menekültstátusz igényléséhez, vagy a továbbutazáshoz is segítséget adnak.
Az Ökumenikus Segélyszervezet nemcsak Magyarországon, hanem Ukrajnán belül is támogatja a menekülteket, 2022. február 24. óta összesen 513 ezer embernek segített 13,5 milliárd forint értékben. Ismertetésük szerint mostanra a segélyszervezet Ukrajnában országos jelenlétet épített ki. Beregszászi központja mellett Lembergben, Kijevben és Dnyipróban hozott létre humanitárius irodákat, és ezeken keresztül, valamint helyi partnerhálózatával együttműködve nyújt segítséget Ukrajna 22 megyéjében. A szervezet, a háború kitörése óta mintegy 2300 tonna segélyszállítmányt juttatott el Ukrajnába, amely azonban nemcsak tárgyi adományokkal segít, hanem a háború következtében traumatizált emberek mentális egészségének megőrzéséért is sokat tesz. Majdnem 60 ezer embert értek el a helyi partnerszervezetekkel együttműködésben nyújtott pszichoszociális és jogi segítségnyújtásai, valamint a művészeti-, zenei- és pszichoterápiás foglalkozásai.
A háború harmadik évében lassan csökken, de nem szűnik a segítségnyújtás, a külföldi adományoknak és felajánlásoknak köszönhetően a helyi szervezetek továbbra is támogatják a Kárpátalján és Ukrajna-szerte élő rászorulókat.A Szent Márton Karitász Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítványhoz is jóval kevesebb segélyszállítmány érkezik, mint az első év folyamán, de ettől függetlenül még mindig van elegendő tartalékuk ahhoz, hogy tudjanak vele másokat segíteni, mondta el korábban lapunknak Fehér Ferenc, a szervezet igazgatója. A 14 ingyenkonyhájukon korábban jóval több, a mai napon összesen már csak nagyjából 120 menekült ember étkeztetését biztosítják heti öt alkalommal. A szervezet vezetője elmondta, így két év után Keleten még mindig az élelmiszer-adományokra van szükség leginkább, itt Kárpátalján pedig már inkább a pszichés problémák feldolgozásában segítenek.
A történelmi egyházak sem maradtak közömbösek. A Kárpátaljai Református Egyházkerület Diakóniai Osztálya a háború kitörése után azonnal a károsultak, a menekültek és a rászorulók segítségére sietett. Ez a szolgálat a mai napig tart, hiszen most is sokan vannak, akik támogatásra szorulnak. A Szent Panteleimon Karitász Kárpátaljai Görögkatolikus Jótékonysági Szervezet első projektje, amit még a háború előtt indítottak, a szeretetkonyha létrehozása volt. A kezdetben 3 helyszínen – Batáron, Salánkon és Sislócon – működtetett kezdeményezés a háború kitörését követően Csepében és Barkaszón is elindult, így hetente több alkalommal közel 200 főt (helyi rászorulókat, belső menekülteket, fekvőbetegeket) látnak el meleg étellel.
Már több mint 200 millió forinttal támogatták magyarországi civilek a 68. Kárpátaljai Sárkányok nevű, önálló területvédelmi zászlóaljat, valamint más alakulatokat, amelyekben magyar nemzetiségű katonák harcolnak az orosz megszállás ellen. A Kárpátaljai Sárkányellátó Alapítvány eddig 12 segélycsomagban generátorokat, drónokat, hőkamerákat, fémdetektorokat, töltőállomásokat és ruházati cikkeket juttatott el a fronton harcoló katonáknak. A kezdeményezést 2022 novemberében indította néhány magánszemély, akiknek Fegyir Sándor, Ukrajna leendő budapesti nagykövete listát küld a kért eszközökről. A vásárláshoz a Sárkányellátó adományokat gyűjt, a beérkezett pénzből pedig pontosan azt vásárolja meg, amit a frontról kértek.
Az újságírók is önkéntessé váltak
A háború kezdete óta lapunk rendszeresen tudósít a magyarországi segélyszállítmányok Kárpátaljára érkezéséről. Kiemelt figyelemmel követjük és adunk hírt a vidékünkön tevékenykedő segélyszervezetek munkájáról, a humanitárius segítségnyújtási programokról, a háborús menekültek ellátásáról. Szerkesztőségünk is több megkeresést kapott azzal kapcsolatban, hogy a tudósítások mellett vállaljunk aktívabb szerepet a segélyek célba juttatásában, hiszen ehhez adott munkatársaink helyismerete, a lap kapcsolatrendszere. A Kárpáti Igaz Szó fejlesztéséért civil szervezet az elmúlt két évben a szerkesztőség kisbuszával több mint egy tucat segélyszállítmány eljuttatását vállalta a magyarországi felajánlóktól a kárpátaljai és belső ukrajnai kedvezményezettekhez.
A Magyar Református Szeretetszolgálat a háború kirobbanása után azonnal az ukrajnai rászorulók megsegítésére sietett, és azóta is kiemelt figyelmet fordít Kárpátaljára. Jóvoltából többek között a Korláthelmeci Református Gyülekezet számára juttattunk el élelmiszeradományt, amely rizsből, konzervekből, étolajból, tésztából és felnőttpelenkából állt. De a menekült árva gyerekeket befogadó szolyvai gyermekotthont is több alkalommal segítették, amiben szintén közreműködtünk. Záhony város önkormányzata folyamatosan gondoskodik az ukrajnai menekültekről a határ mindkét oldalán. Helmeczi László, a város polgármestere felajánlásából több alkalommal is szállítottunk Szolyvára, a Kárpátaljai Megyei Gyermekotthonba, valamint a menekülteket segítő ungvári Krisztus Családja Jótékonysági Alapítványhoz. A Jednyiszty Magyarországi Ukránok Egyesülete kérésére Budapestről juttattunk el egy nagy értékű, orvosi felszerelésekből álló adományt egészségügyi intézményekhez. Kollégánk, Szabó Sándor rendszeresen logisztikai segítséget nyújt a Kárpátaljai Sárkányellátó Alapítványnak. Már több, a kárpátaljai magyar katonáknak küldött humanitárius segélycsomag szállításában segédkezett a Kárpátaljai Jócselekedetek Alapítvány közreműködésével. Legutóbb április végén több 32 millió forint értékű felajánlást juttattunk el Budapestről Ungvárra.
Kapcsolódó:
Művészet a háború árnyékában: a nehéz idők ellenére a kultúra utat tör magának
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.