„Annak apropóján gyűltünk ma össze, hogy felavassuk Keresztyén Balázs pedagógus, helytörténész, művelődésszervező emléktábláját iskolánk falán” – hangsúlyozta Badalóban Jakab Lajos, a KMKSZ helyi alapszervezetének elnöke.
Hegedűs Csilla
Néhány hónappal ezelőtt Dalmay Árpád, a Beregszászért Alapítvány kuratóriumának elnöke azzal keresett meg, hogy mivel az idén méltatjuk Keresztyén Balázs születésének 75. évfordulóját, szeretne felajánlani egy rá emlékeztető emléktáblát településünknek. Úgy gondoltuk, hogy a bronz dombormű, Sándor Attila székelyudvarhelyi művész alkotása a Gvadányi József Gimnázium falán kaphat méltó helyet – fogalmazott Jakab Lajos.
Veres Csilla, a gimnázium igazgatója köszöntőjében kiemelte, Keresztyén Balázs mindig is azzal foglalkozott, amit szeretett: Kárpátalja történetével, a magyar kultúra megmaradásával, megörökítésével és tovább adásával.
– Egyik írásában olvasható, hogy elemi iskolásként, amikor elhaladt a templom előtt, és látta Petőfi Sándor emléktábláját, arra gondolt: nyomdokai az útmutató. Ahogyan ő nagyra becsülte Petőfi Sándort, úgy legyünk mi is büszkék arra, hogy most neki állíthatunk emléket itt, Badalóban – hangsúlyozta Veres Csilla, majd megköszönte Dalmay Árpádnak az emléktáblát, ami immár a második, amit a település ajándékba kapott a Beregszászért Alapítvány kuratóriumi elnökétől. Az igazgató felolvasta Dalmay Árpád üdvözlő levelét.
Az ünnepségen jelen volt Keresztyén Gabriella, Keresztyén Balázs lánya, aki meghatódva szólt a megjelentekhez, hiszen, mint mondta, Badaló az ő gyermekkorát is jelenti.
– Édesapámnak is Badaló jelentette a gyermekkort, hiszen mindent az édesanyjától, az én nagymamámtól tanult. Talán még vannak, akik emlékeznek Juliska mamára, aki nótafa, és mesetudó asszony volt. Amikor főiskolás koromban hazalátogattam, akkor is rá tudtam csodálkozni nagyanyám tehetségére. És azt hiszem, ez a fontos, mert a hagyomány nem az emlékművekben van. Manapság, amikor annyira szét vagyunk szóródva a világban, az emlékezés az, ami össze tud minket tartani. Be kell vallanom, nagyon büszke vagyok az édesapámra, mert úgy hiszem, ma én kapom azt a sok jót és hálát, amit ő már nem kaphatott meg – jegyezte meg Gabriella.
Keresztyén Balázs barátja, pályatársa volt Dupka György, aki szintén levélben köszöntötte az ünnepséget. Gondolatait Jakab Lajos tolmácsolta. Ezt követően Ferenczi Tihamér Szülőfalumhoz című versét Veres Áron szavalta el.
Jusztin Miklós, a beregszászi külképviselet konzulja a helyiekhez szólva kifejtette: Keresztyén Balázs emléke mindig juttassa eszükbe, hogy a nemzeti azonosságtudatunk erősítése több, mint a hagyományaink és nyelvünk ápolása.
– Fontos, hogy támogassuk egymást a mindennapokban, összetartsunk a nehéz időkben és közösen dolgozzunk jövőnk építésén azért, hogy gyermekeink és unokáink is büszkén vallják magukat magyarnak. Csak így biztosíthatjuk, hogy a jövő generációi méltóképpen képviseljék és tovább vigyék mindazt, amit őseink ránk hagytak – fogalmazott a diplomata.
Sin József örömmel jegyezte meg, hogy a háborús körülmények ellenére is tartanak kulturális, nemzetmegtartó eseményeket.
– Ez jellemző ránk, kárpátaljai magyarokra, és úgy vélem, ezek az alkalmak a túlélés esélyeit javítják.
Badaló gazdag múltú község, és ma életjelet ad magáról és a múltjáról. Itt mindig jelen volt a képzőművészet, az irodalom.
Ma is egy hálás feladatnak tettünk eleget, egy olyan embernek állíthattunk emléket, aki lelkes kutatója volt a kárpátaljai magyar irodalomnak, megismertetett minket a vidék mondavilágával. Keresztyén Balázs sokrétű munkásságával kivívta elismerésünket – hangsúlyozta a KMKSZ alelnöke.
Az emléktáblát Jusztin Miklós, Veres Csilla és Keresztyén Gabriella leplezték le. Sápi Zsolt helyi református lelkész Isten áldását kérte az ünnepségre, a megjelentekre.
A társadalmi szervezetek képviselői elhelyezték a tisztelet koszorúit, majd közösen elénekelték a Szózatot.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.