Sem a magyar, sem az ukrán válogatott nem úgy kezdte a labdarúgó Európa-bajnokságot, ahogy azt reméltük. Amíg azonban Marco Rossi legénységének Svájctól elszenvedett veresége valahol papírformának is tekinthető, addig Szerhij Rebrov gárdájának Románia elleni bukása valóságos népharagot váltott ki az internetes kommentelők körében. A rossz rajt után bízzunk a jobb folytatásban. Példaként tekinthetünk Romániára, Szlovákiára vagy éppen Szlovéniára, hogy csak a szomszédos és környező országokat említsük.
A házigazda németeknek köszönhetően gólgazdag és igazán élvezetes nyitómeccsel kezdődött az idei kontinenstorna. És nem kevésbé izgalmas mérkőzésekkel folytatódott. A csoportkör első fordulója nem hozott gólnélküli találkozót. A hat kvartett tizenkét összecsapásából hét mérkőzésen már az első negyedórában gól vagy gólok születtek, de három további találkozón is már az első félóra lejárta előtt zörrentek a hálók, ami jó alapot teremtett arra, hogy izgalmasan alakuljanak a párharcok. S még egy érdekesség: a német Borussia Dortmund (Füllkrug, Emre Can) és az olasz Internazionale (Bastoni, Barella) 2-2 futballistája is gólt szerzett már hazája színeiben, míg a spanyol Real Madridból Dani Carvajal a spanyolokat, Arda Güler a törököket, míg Jude Bellingham az angolokat örvendeztette meg egy-egy találattal. Az első körben duplázni viszont eddig még senkinek sem sikerült.
A magyar szurkolóknak jó hír, hogy a Ferencváros is adott már egy góllövőt az Eb-n. Az már kevésbé, hogy Varga Barnabás (a képen) remekbe szabott fejesgólja csak a kozmetikázásra volt elég a svájci-magyaron. Mint azt már mindenki tudja, a vártnál sajnos sokkal simább meccsen kapott ki a magyar együttes 3–1-re Svájctól. Rossi kapitány Gulácsi – Fiola, Lang (Bolla), Orbán, Szalai (Dárdai), Kerkez (Ádám) – Szoboszlai, Schafer, Nagy Á. (Kleinheisler), Sallai – Varga felállásban pályára lépő csapata az első félidőben csak asszisztálni tudott Duah és Aebischer góljaihoz. Fordulás után már feljavult kissé a magyarok játéka, ez ugye gólban is jelentkezett, de a szépítés ellenére reális egyenlítési lehetőség így sem adódott, sőt, a 93. percben szerzett Embolo-gól még nagyon fájhat az esetleges végelszámolásnál.
A szerda esti németek elleni meccs előtt talán csak abban bízhattunk, hogy a védelem tengelyében Orbán még egyszer nem játszik ennyire bizonytalanul és Szoboszlai is odateszi magát élete első Európa-bajnokságán. Jól tudjuk, amennyiben a hazaiak ellen sem sikerül borítani az előzetes esélyeket, akkor alighanem a skótok elleni vasárnapi találkozó egyben a végállomást is jelenti, hiába a torna előtti nagy-nagy fogadkozás. Ám bármi is lesz, elsősorban azt kell megbecsülni, értékelni és a helyén kezelni, hogy zsinórban harmadszor van ott a kontinens legjobbjai között a magyar válogatott. Ne feledjük, a 2016-os torna előtt utoljára 1972-ben járt Eb-n a nemzeti együttes.
Magyarországhoz hasonlóan Ukrajna is messze került a torna előtt biztosra vett továbbjutástól. Az egy dolog, hogy a Lunyin – Konoplja (Timcsik), Zabarnij, Matvijenko, Zincsenko – Mudrik, Saparenko (Jaremcsuk), Szudakov (Malinovszkij), Sztepanenko (Brazsko), Cigankov (Jarmolenko) – Dovbik összetételű Rebrov-legénység 3–0-ás arcpirító vereséget szenvedett az előzetesen gyengébbnek titulált románok ellen, ám amellett nehéz elmenni szó nélkül, hogy ezt milyen gyatra produktum mellett tette. Az ukránok játékából egyszerűen hiányzott a küzdeni akarás, az alázat, a szenvedély. Ami azért érthetetlen, mert számukra ez több volt egy szimpla futballmeccsnél. Nekik a háborút elszenvedő ukrán nemzetért kellett volna oroszlánként küzdeniük, de ezt helyettük az ellenfél tette meg, amely Stanciu remekbe szabott távoli bombájával, majd a második félidő elején következő Marin- és Dragus-gólokkal valósággal sokkolta az ukránokat.
Nehéz lesz felállni ebből a demoralizáló csapásból. Az is nehezíti a sárga-kékek helyzetét, hogy csoportjukban a feje tetejére állt a világ, miután Szlovákia legyőzte a favoritnak tartott belgákat. Az ukrán szurkolók elkeseredettségét jól jelzik a különféle kommentárok. Sokan egyenesen a frontra száműznék a tegnap még kedvencként babusgatott futballistákat, mások pedig azt írják, ha a harcmezőn ilyen gyatrán küzdenének az ukrán katonák, akkor a válogatott tagjainak már nem is lenne országuk, amit képviselhetnének…
Összességében eddig nem panaszkodhatunk a foci nagy nyári ünnepére. A Nationalelf mellett a hispánok is alaposan bekezdtek, a címvédő azzurik gyors és határozott fordítással jelezték, hogy komolyan gondolják az Eb-trófea megtartását. A korábbi, 1988-as nyugat-németországi Euro-t megnyerő tulipánmezesek pedig a lengyelek hátrányból való legyőzésével adtak hírt magukról. Ugyan Anglia, Franciaország és Portugália is nyert a nyitányon, ám korántsem meggyőző teljesítménnyel, igaz, lehet ők direkt tartalékoltak, hamarosan kiderül. S hogy ki lehet az EURO-2024 idei meglepetéscsapata? Az első forduló alapján Romániára, Szlovákiára és a 2021-ben elődöntőt játszó dánok ellen győzelemmel felérő döntetlent játszó Szlovéniára tippelnék.
Az EURO 2024 csoportkörének első fordulójának eredményei:
A-csoport: Németország–Skócia 5–1 (Wirtz, Musiala, Havertz, Füllkrug, Emre Can – Rüdiger-öngól), Svájc–Magyarország 3–1 (Duah-12.p., Michel Aebischer-45.p., Breel Embolo-93.p. – Varga Barnabás-66.p.).
B-csoport: Spanyolország–Horvátország 3–0 (Morata, Ruíz, Dani Carvajal), Olaszország–Albánia 2–1 (Bastoni, Barella – Bajrami).
C-csoport: Dánia–Szlovénia 1–1 (Eriksen – Janza), Anglia–Szerbia 1–0 (Bellingham).
D-csoport: Hollandia–Lengyelország 2–1 (Gakpo, Weghorst – Buksa), Franciaország–Ausztria 1–0 (Wöber-öngól).
E-csoport: Románia–Ukrajna 3–0 (Nicolae Stanciu-29.p., Razvan Marin-53.p., Denis Dragus, 57.p.), Szlovákia–Belgium 1–0 (Schranz).
F-csoport: Törökország–Grúzia 3–1 (Müldür, Arda Gülür, Aktürkoglu – Mikautadze), Portugália–Csehország 2–1 (Hranac-öngól, Conceicao – Provod).
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.