Évadzáró bemutató a beregszászi színházban│KISZó-beszámoló

„Merj élni, mert meghalni bárki tud.” – Frida Kahlo gyötrelmes, de bátor élete a színpadon     

Frida Kahlo mexikói festőnő a kortárs kultúra emblematikus alkotója. Erős, avantgárd nő, múzsa, modell és sokak számára példakép. Ő az első hölgy, aki a nők legbensőbb érzéseit, valódi vágyait, fájdalmait megfestette, amelyeket korábban pironkodva az illendőség fátyla alá söpörtek, vagy valamilyen pátoszos mázzal kentek be, hogy ne legyen olyan zavarba ejtően valóságos. Rövid élete 47 éve alatt egész Kahlo-mítosz alakult ki körülötte. „Vágyni a nőt, aki megszülte önmagát” – írja Frida a naplójában. Ő mert más lenni. Alkotásaiban megjelenik az egész élete, szenvedélyes lelkivilága, egyedi hozzáállása a világhoz, szerelemhez, férfi és nő kapcsolatához. Az ő írásaiból merített ihletett Orosz Ibolya, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművésze, aki Oleg Melnyicsuk rendezővel közösen monodrámában eleveníti meg a híres festőnő alakját.

Hegedűs Csilla

Nem kis élményben volt részük azoknak, akik megtekintették a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház évadzáró műsorát, Frida Kahlo életútját. Orosz Ibolyának régi vágya volt, hogy egymaga játsszon a színpadon, és az előadásába bevonja a közönséget is. Ezt meg is tette, számos alkalommal lejött a színpadról, szólt a közönséghez, amit boldogságként élt meg.

– Nem csak az én vágyam volt, Olegnek is álma volt, hogy együtt csináljunk egy darabot, hiszen itt voltunk mi egymásnak, ő, mint rendező, én mint színész, férj és feleség. Mivel ő ukrán, én pedig magyar anyanyelvű vagyok, a legelején el kellett döntenünk, hogy milyen nyelven kerüljön színpadra a darab, végül a magyar mellett döntöttünk – magyarázta a színésznő.

Bevallotta, picit tartott Frida megformálásától, mert ismerte a történetét, a képeit, viszont egyértelmű bátorítást és önbizalmat adott a mögötte lévő harmincéves színészi pálya.

– Amikor sikerült megvásárolnunk Frida Kahlo naplóját, az adta meg a végső lökést, hogy az élete utolsó hét évében született írásai, versei, rajzai alapján színpadra vigyük a darabot. Úgy hiszem, hogy nincs még egy ilyen előadás. Hiszen én szedtem össze szemenként, volt, amit életrajzi regényből vagdostam össze, mert nagyon szépen megfogalmazta azokat a dolgokat, amiket el akart mondani. A mondat, ami a legjobban a szívembe hatolt: „Merj élni, mert meghalni bárki tud.” Ezt nagyon aktuálisnak éreztem, és minél jobban megismertem az ő életrajzát, annál inkább azt éreztem, hogy Frida nekem annyi erőt és hitet ad, hogy én ezt másoknak is át akarom adni – hangsúlyozta a színművész. Hozzátette: az előadásban a festőművész mögötti embert igyekezett bemutatni, aki megannyi rémséges dolgon ment keresztül, de csak azért is talpon maradt, élvezte azt a rövid életet, ami megadatott neki.

– Párhuzamosan futó produkciók mellett alkottátok meg a FRIDA című monodrámát. Honnan jön ez a sok energia?

– Frida Kahlo azt mondta, ameddig festhet, addig örül, hogy él. Én pedig ameddig játszhatok, addig örülök, hogy élek. Ebből táplálkozunk, ez visz tovább minket a mindennapok harcában. Nagyon izgalmas próbafolyamat áll mögöttünk, ami sok mindent hozott, jót, és kevésbé jót egyaránt. Mindent ketten csináltunk a férjemmel: a zenét, a fényeket, a díszletet, a jelmezeket. És éppen ez benne a boldogság, mert ezt akartuk, ez volt mindkettőnk vágya, hogy együtt, csak mi ketten alkossunk valami maradandót.

Az előadást tehát Oleg Melnyicsuk rendezte, aki megerősítette, feleségével együtt döntöttek úgy, hogy színpadra viszik a híres mexikói festőművész életútját.

– Megfogott a festőművész élethez való ragaszkodása, ami egyben felemelő és példaértékű. Két fő mondanivalója van a darabnak: a szerelem és a művészet. E két dolog köré fonódik az egész előadás. Nem volt egyszerű összehozni a darabot, mert nem sok irodalom van az ő életéről, a rövidke kis feljegyzései és életrajza alapján kellett összeállítanunk az előadást és színpadra rendezni, de azt hiszem, jól sikerült.

– Házastársakként milyen volt a közös szakmai munka?

– Ugyanolyan jó, mint amilyen a magánéletünkben. Mi mindenben egyetértünk, félszóból megértjük egymást, a közös munkafolyamatban is így volt ez. Úgy gondolom, hogy Frida és Diego Rivera esetében is így volt ez, házastársakként és művészekként is megértették egymást. Vicces volt, mert amikor mélyebben beleástuk magunkat a festőművész feljegyezéseibe, rá kellett jönnünk, hogy Frida ugyanolyan temperamentumos nő volt, mint az én Ibolyám, és én is sokban hasonlítok Diegora.

A nagyszerű előadás után Bacskai József, Magyarország ungvári főkonzulja köszöntőjében kifejtette, a darabban minden olyan kulcsszó, kulcsmondat elhangzott, ami Kárpátalján különös hangsúllyal bír.

– Sok csapás érte az életében a fiatal festőművészt, de mindannyiszor talpra állt. Így vagyunk mi itt, Kárpátalján is. A kárpátaljaiakat eddig is sok csapás érte, de ezek ellenére sem adták fel, soha. Nem számít, ha nincs áram, az sem, ha hideg volt a színházban, akkor is megtartották az előadást az érdeklődő közönségnek. Csak az életigenlés számít, egymás megbecsülése és tisztelete, szeretete. Meggyőződésem, hogy eljön az a pillanat, amikor lesz fény és békesség itt, Kárpátalján is – fogalmazott a diplomata.

– Van annak egy nagyon szép üzenete, hogy éppen a Frida Kahlóról készült előadás zárja a 2023-2024-es színházi évadot a beregszászi teátrumban – hangsúlyozta Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház megbízott igazgatója. – Hiszen ha Kahlo képeire gondolunk, hatalmas színkavalkád jelenik meg előttünk. Ugyanilyen színes volt színházunk elmúlt néhány hónapja is. És ugyanúgy, ahogy Frida képein megjelennek, a sötétebb, komorabb színek, a mi életünkben is voltak nehézségek és kihívások. Mégis együtt, egy gyönyörű, tarka évadot tudhatunk magunk mögött. A mostani a negyedik színházi bemutatónk ebben az évadban. Többnyire interaktív, gyermekeknek készült darabokkal, illetve stúdiótermiekkel készültünk. Alkalmazkodtunk a körülményekhez: az áramszünetekhez, a légiriadókhoz. Örömmel tapasztalhattuk, hogy a mai bemutató kinőtte a Fedák Sári színpadot, és bizton állíthatom, hogy mind a nézői érdeklődés, mind a színpadon látott teljesítmény a nagyszínpadra viszi majd át ezt az előadást a 2024-2025-es évadtól kezdődően. Remények szerint különböző fesztiválokra is elkerül, és Orosz Ibolya által egyre többen megtekinthetik a törékeny, de mégis erős Frida életútját – tette hozzá Sin Edina.

Kapcsolódó:

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó