Egyre találékonyabb módszerekkel próbálnak külföldre szökni a hadkötelesek│KISZó-háttér

A szabadulás vágya nem ritkán tragédiával végződik

Az elmúlt napokban hatalmas port kavart, hogy egy fekete, katonai rendszámú GAZ-66-os teherautó „tört utat magának” az ukrán–magyar határon Mezőkaszony és Nagybégány között. Ezt követően a magyar határőrök 32 ukrán őrizetbe vételét jelezték. Mint ismeretes, a hadiállapot bevezetése óta a 18 és 60 év közötti hadköteles férfiak – néhány kivétellel – nem hagyhatják el Ukrajna területét. Az öldöklő háború, és az egyre fokozódó mozgósítás miatt azonban sokan próbálkoznak azzal, hogy kiszökjenek az országból. Néhányan attól sem riadnak vissza, hogy megpróbáljanak a Tiszán átúszni, nekivágnak az ismeretlen Kárpátoknak, ami nemegyszer tragédiával végződik. A férfiak egyre találékonyabb módszerekkel kísérleteznek, hogy elkerüljék a sorozást.

Szabó Sándor

Kárpátalja négy európai uniós tagországgal határos. Északon Lengyelországgal, 33,4 kilométeres szakaszon, nyugaton Szlovákiával, 98,9 kilométer, délen Magyarországgal, 130 kilométer és Romániával 205,4 kilométer hosszan húzódik az államhatár. Hegygerinceken húzódik a lengyel határ egésze, valamint a szlovák és a román határ egy része is. Természetes határt képez a Tisza román (Terebesfejérpatak–Técső) és magyar (Tiszaújlak–Badaló, Szalóka–Tiszasalamon) viszonylatban. Az ukrán–szlovák, az ukrán-magyar és az ukrán–román határszakasz jelentős része mesterséges. A háborút megelőző években a régió, „adottságaiból” fakadóan, legtöbbször a hatalmas méreteket öltő csempészettel szerepelt az országos médiában. Földön, vízen és levegőben is próbáltak cigarettát átjuttatni a határon a csempészek. 2012-ben még egy csempészalagutat is felfedeztek Ukrajna–Szlovákia határán, Ungvár közelében. Az utóbbi több mint két évben azonban a helyi bűnözők pénzért egyre gyakrabban segítik az illegális határátlépőket. Ez egy kockázatos, de jövedelmező üzlet. Az árak 5-15 ezer dollár között mozognak személyenként.

Naponta buknak le kisebb-nagyobb csoportok, amelyek a zöldhatáron keresztül próbálnak külföldre jutni. Míg az első időszakban a határátkelőkön hamis iratokkal, a járműben megbújva, esetleg nőnek öltözve próbálták elhagyni az országot, most jellemzően a zöldhatáron próbálkoznak. Előfordult olyan, hogy férfi nőnek adta ki magát, és nővére útlevelével próbált átjutni a határon. A kudarcba fulladt eseteknek se szeri, se száma, azt viszont nem tudni, hogy eddig hányan jártak sikerrel. Tavaly a hivatalos adatok szerint 45 ezer ukrán állampolgártól tagadták meg a kilépést Ukrajnából a határátkelőhelyeken.

Májusban volt olyan nap, amikor három holttestet is találtak a Tiszában. Utóbbi időben a halál folyójaként szokták emlegetni. A háború kezdete óta legalább 35-en fulladtak a Tiszába, a legfiatalabb áldozat mindössze 20 éves volt. Az ukrán határőrség szerint a halálos áldozatok száma valószínűleg sokkal nagyobb, a folyó körüli nádas még sok holttestet rejthet, lehet, soha nem fogják megtalálni őket. A határőrség közösségi oldalán közzétett felvételek tanúsága szerint fogtak már el gumicsónakkal, felfújható matraccal és karúszóval próbálkozó határsértőket. Csak májusban tízen fulladtak bele a Tiszába.

A román határrendészet jelentése szerint csak az idei év első három hónapjában 2373 illegális határátlépőt regisztráltak Ukrajnából. Leszja Fedorova, a munkácsi határőr-parancsnokság szóvivője nemrég azt nyilatkozta, hogy az új határvédelmi intézkedések, az érzékelők és a drónok 10 emberből 7-et meg tudnak állítani, mielőtt elérnék a folyót. Hozzátette: az elfogottakat megbírságolják és átadják a rendvédelmi szerveknek. Sokan közülük újra és újra próbálkoznak. Egy ukránt négyszer állítottak meg, amikor megpróbálta átlépni a határt.

Akad olyan is, aki az életét kockáztatva a hegyeken keresztül próbál szökni. A háború kezdete óta 8 ukrán állampolgárt találtak holtan Romániában a Máramarosi-havasokban.

Abszurd esetekből sincs hiány: tavaly augusztusban az asztélyi határátkelőn egy 29 éves cseh állampolgárságú nő autója pótkeréktartó üregében próbálta Magyarországra csempészni egy 28 éves ukrán állampolgárságú férjét. A jármű tüzetes átvizsgálása során az autó csomagterében az egyenruhások egy alsónadrágot viselő férfira bukkantak, aki egy eléggé szűkös helyen, a pótkeréktartó üregben próbált elrejtőzni. A házaspár az intézkedésnek is megpróbált ellenállni. Amikor a kiérkező rendőrök le akarták foglalni a gépjárművet, a nő a kocsi elé feküdt. Majd, amikor az egyenruhások nem figyeltek, beszállt a kocsiba és megkísérelt elmenekült a helyszínről. De nem jutott messzire, bár áttörte a határátkelő sorompóját, a szöges útakadálytól kidurrantak a jármű gumijai.

Kárpátalján sokszor fegyveres incidenssé fajult a határőrök és a mozgósítás elől menekülő férfiak közötti konfliktus. A határőrség gyakran ad hírt arról, hogy az egyenruhások csak figyelmeztető lövések leadásával tudják megállásra bírni a határsértőket. Egy ilyen incidens május közepén tragédiába torkollott. A rendelkezésre álló információk szerint a határőrség katonái a kora esti órákban, járőrözés közben észrevettek egy férfit, aki a román határ felé tart. A férfi a határőrök felszólítására nem állt meg. A szökevény üldözése során a határőrök több figyelmeztető lövést adtak le a szolgálati fegyvereikből. Később egy férfi holttestét találták meg fejlövéssel. A megölt férfi egy 39 éves dnyiprói lakos volt. A férfinál turistafelszerelés és útlevél volt. A rendőrség kihallgatta a határőröket, az elhunyt holmiját és a lövöldözéshez használt fegyvert lefoglalták. Az egyik határőrt őrizetbe vették, ellene a büntetőtörvénykönyv 365. cikkelye (bűnüldöző szerv munkatársai általi hatalmi vagy hivatalos hatalommal visszaélés vétsége) alapján indult eljárás.

A megszaporodott határsértési kísérletek miatt március elején közel száz kadét érkezett Kárpátaljára az Ukrán Nemzeti Határőr Akadémiáról a határvédelem megerősítése céljából. A kadétok a Munkácsi Határőregységnél fognak szolgálni. Az illegális határsértések kiszűrésére vezették be a határsávengedélyt. Az államhatár vonalától számított 5 kilométer széles sávban való tartózkodáshoz az Állami Határőrszolgálat engedélyére van szükség. Kivételt képeznek a lakott települések.

Az elmúlt héten Volkswagen kisbusszal közelítették meg Beregszász közelében a zöldhatárt. A rendelkezésre álló információk szerint 18-an lehettek összezsúfolódva a kisbuszban, amit a határ közelében hagytak hátra. A jármű utasai átmenekültek a szomszédos országba. Az esetet a határőrség hivatalosan nem erősítette meg. Korábban viszont Andrij Demcsenko országos szóvivő a katonai járművel történő szökés kapcsán elmondta, kérték a magyar hatóságokat, toloncolják vissza a határsértőket. Magyarország viszont több alkalommal is jelezte már, akik a háborús veszély miatt menekülnek el Ukrajnából, azokat nem fogják visszatoloncolni, mint ahogyan a hadköteles korú ukrán állampolgárokat sem kívánják hazaküldeni.

Folyamatosan szűkítik azokat a kategóriákat, amelyek meglétével hadköteles férfiak szabadon elhagyhatják Ukrajnát. A május közepén hatályba lépett mozgósítási törvény miatt tovább szigorodtak a határátlépés szabályai. A leglényegesebb változás, hogy csak aktualizált katonakönyvvel léphetik át a határt azok is, akiknek joguk van a hadiállapot ellenére is elhagyni az országot. Ilyenek például a háromgyermekes családapák. Június elejétől az állandó külföldi lakcímmel rendelkező hadköteles korú férfiak sem léphetik át a határt. Ez vonatkozik a kettős- és többes állampolgárokra is. Ezzel kapcsolatban Andrij Demcsenko, az Ukrán Állami Határőrszolgálat (DPSZU) szóvivője a napokban azt nyilatkozta, hogy amennyiben Ukrajna állampolgárai egy másik ország útlevelével is rendelkeznek, továbbra is elsősorban Ukrajna állampolgárainak tekintendők, akiknek megvannak a jogai és a kötelezettségei.

„Az a különféle forrásokon terjedő megfogalmazás, hogy a kettős állampolgárságú ukránokat most nem engedik ki az országból, finoman szólva is helytelen. Hiszen Ukrajnában tilos a kettős állampolgárság” – mondta a Liga.net-nek adott kommentárjában a szóvivő.

A háború kitörését követő első hónapokban egy másik ország útlevelével rendelkező ukrán állampolgárok elhagyhatták az országot, ám ez a kiskapu is hamar megszűnt. A határőrség a releváns adatbázisok felhasználásával szigorúbban ellenőrzi az Ukrajnában született külföldiek állampolgárságát. Az ukrán állampolgárság megszüntetése általában hosszadalmas és nem a legegyszerűbb procedúra, éppen ezért sokan nem is vállalkoztak rá. A háborúra való tekintettel jelenleg erre nincs is lehetőség.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó