EURO 2024: nincs mese, nyerni kell!

Sorsdöntő mérkőzés vár vasárnap este az Eb-t rosszul kezdő magyar labdarúgó-válogatottra. Marco Rossi együttese kizárólag győzelemmel tarthatja életben halvány továbbjutási esélyeit. Az ellenfél ma este 21 órától (közép-európai idő) Skócia lesz. Ukrajna a Romániától elszenvedett súlyos vereség után hátrányból fordítva győzte le másik szomszédját, Szlovákiát, de a csoportkör utolsó játéknapján az előzetesen a kvartett legerősebb csapatának számító Belgium lesz az ellenfele, ami szintén nagyon nehéz kihívásnak ígérkezik.

A magyar válogatott a nyitókörben Svájctól elszenvedett, bántóan sima vereség (1–3) után Németország ellen próbált meg javítani. Bár mezőnyben egyértelműen jobban és bátrabban futballozott a Gulácsi – Bolla (Ádám), Fiola, Orbán, Dárdai, Kerkez (Nagy Zs.) – Szoboszlai, Schafer, Nagy Á. (Kleinheisler), Sallai (Csoboth) – Varga (Gazdag) összeállítású magyar csapat, a jobb erőkből álló házigazda sikeréhez így sem férhetett semmi kétség: 2–0.

Ezek után egyetlen esélye maradt Rossi legénységének, le kell győznie azt a Skóciát, amely a németektől elszenvedett kiütéses (5–1) vereség után meglepetésre pontot csent a helvétektől: 1–1. A döntetlen egyik csapatnak sem jó.

Eegy győzelemmel a skótok csoportharmadikként gyakorlatilag továbbjutnak, viszont ha a magyar csapat győz, a harmadik hely az A-jelű négyesben ugyan meglesz, de a nyolcaddöntőbe jutáshoz még szurkolni kell majd, hogy számukra kedvezően alakuljanak a többi csoport eredményei.

A csoportok első két helyezettjei mellett a négy legjobb csoportharmadik is folytathatja. Három olyan kvartett van, ahol az eredmények szerencsés alakulása folytán a harmadikok kevesebb pontszámmal zárnának, mint Sallaiék. A B-csoportban ehhez az kell, hogy Albánia ne győzze le Spanyolországot, Horvátország pedig Olaszországot. A C-csoportban elég, ha Anglia megveri Szlovéniát. Az F-négyesben pedig arra lenne szükség, hogy az Eb-újonc Grúzia ne fektesse két vállra a 2016-os győztes Portugáliát, valamint, hogy Csehország ne verje meg Törökországot. Elviekben a három csoportból kettőben legalább előfordulhat a fentebb vázolt forgatókönyv, de hangsúlyozzuk, ahhoz, hogy maradjon min izgulni és számolgatni, vasárnap este győzni kell!

Ukrajna a románoktól kapott zakó után Szlovákia ellen is hamar hátrányba került, de a második félidőben már azt az arcát mutatta a Trubin – Timcsik, Zabarnij, Matvijenko, Zincsenko – Mudrik (Malinovszkij), Brazsko (Szidorcsuk), Szudakov (Taloverov), Saparenko, Jarmolenko (Zubkov) – Dovbik (Jaremcsuk) felállásban futballozó ukrán válogatott, amellyel a pótselejtezőkön sikerült kivívni a tornarészvétel jogát. A Dinamo Kijev üdvöskéje, Mikola Saparenko előbb egyenlített, majd a meccs végéhez közeledve kiosztott egy remek gólpasszt Roman Jaremcsuknak: 2–1. A Valencia csatára ezzel már 3 gólos az Eb-k történetében, amivel a legjobb ukrán gólvágó, megelőzve az egyaránt 2-2 gólos Sevcsenkót és Jarmolenkót. Utóbbi egyébként Ukrajna eddigi valamennyi Eb-meccsén játszott, összesen 13-szor, a Dinamo veteránja már a 2012-es, részben hazai rendezésű kontinenstornán is ott volt.

Az E-csoportban két kör után mindenkinek 3-3 pontja van, a záró körben Szlovákia Romániával, Ukrajna Belgiummal játszik. A sárga-kékeknek a rossz gólkülönbségük miatt a döntetlen is kevés lehet, csak egy győzelem garantálná a biztos továbbjutást, azonban a belgák sem veszíthetnek, mert úgy könnyen kieshetnek. Nehéz lesz, de a magyarokkal ellentétben az ukránoknak legalább a saját kezükben van a sorsuk.

Összességében a csoportküzdelmek második fordulójának befejezése után is elmondhatjuk ugyanazt, mint az első után, kifejezetten élvezetes az idei seregszemle. A második játéknapra is jellemző volt, hogy már a találkozók első negyedórájában gólok születnek. A második körös tizenkét meccs felén történt ez így, s további két találkozón is megzördült a háló az első félórában. Az első fordulóban hét, illetve három ilyen összecsapás volt, nem unatkozhattunk tehát.

A 24 fős mezőnyből csak három nemzeti tizenegy tudta mindkét meccsét behúzni: a rendező Németország, Spanyolország és Portugália. Ez egyben azt is jelenti, hogy a Nationalelf, a hispán armada és a luzitánok már lazíthatnak a harmadik körben, biztosan ott lesznek a legjobb 16 között. A 24 csapatból csak kettő nem szerzett még pontot, mint tudjuk, egyikük Magyarország… A másik Lengyelország, ezzel ők az első biztos kiesők.

A gólok ugyan szépen potyognak (eddig csak a francia–holland összecsapás nem hozott gólt) , de így is csak három olyan játékos van, aki két gólnál jár: a németeknél Jamal Musiala (Bayern München), a szlovákoknál Ivan Schranz (Slavia Praha), a grúzoknál pedig Zsorzs Mikautadze (Metz). Az Inter (Bastoni, Barella, Arnautovic), a Real Madrid (Carvajal, Bellingham, Arda Güler) és a Bayern (Musiala-2, Kane) színeiben játszók szerezték eddig a legtöbb gólt, valamennyi esetben hármat. Hat öngólt is láthattunk, a törökökét szilveszteri bakiparádékban is mutogatni lehet. Ám ne gondoljuk, hogy ez kirívóan sok, három évvel ezelőtt tizenegy öngólt jegyeztek fel. S végezetül még egy rekord: Cristiano Ronaldo hatodik Európa-bajnokságán szerepel, a korábbi öt Eb-jén mindig lőtt gólt, most ugyan még adós vele, de a játékát nézve ami késik nem múlik.

Az EURO 2024 csoportkörének második fordulójának eredményei:

A-csoport: Németország–Magyarország 2–0 (Jamal Musiala-22.p., Ilkay Gündogan-67.p.), Svájc–Skócia 1–1 (Shaqiri – Schar-öngól). Az állás: 1. Németország 6 pont, 2. Svájc 4, 3. Skócia 1, 4. Magyarország 0.

B-csoport: Horvátország–Albánia 2–2 (Kramaric, Gjasula-öngól, illetve Laci, Gjasula), Spanyolország–Olaszország 1–0 (Calafiori-öngól). Az állás: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Olaszország 3. 3. Albánia 1, 4. Horvátország 1.

C-csoport: Anglia–Dánia 1–1 (Kane – Hjulmand), Szlovénia–Szerbia 1–1 (Karnicnik – Jovics). Az állás: Anglia 4 pont, 2. Dánia 2, 3. Szlovénia 2, 4. Szerbia 1.

D-csoport: Hollandia–Franciaország 0–0, Ausztria–Lengyelország 3–1 (Trauner, Baumgartner, Arnautovic – Piatek). Az állás: 1. Hollandia 4 pont, 2. Franciaország 4, 3. Ausztria 3, 4. Lengyelország 0.

E-csoport: Ukrajna–Szlovákia 2–1 (Mikola Saparenko-54.p., Roman Jaremcsuk-80.p., illetve Ivan Schranz-17.p.), Belgium–Románia 2–0 (Tielemans, De Bruyne). Az állás: 1. Románia 3 pont, 2. Belgium 3, 3. Szlovákia 3, 4. Ukrajna 3.

F-csoport: Portugália–Törökország 3–0 (Bernardo Silva, Akaydin-öngól, Bruno Fernandes), Grúzia–Csehország 1–1 (Mikautadze–Schick). Az állás: 1. Portugália 6 pont, 2. Törökország 3, 3. Csehország 1, 4. Grúzia 1.

Forrás:
KISZó/Dunda György

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó