EURO 2024: korán véget ért az „éjjel”…

Sajnos a csoportkör jelentette a végét a magyar és az ukrán labdarúgó-válogatott szereplésének a németországi Európa-bajnokságon. Mindkét nemzet búcsúja fájdalmasra sikeredett. Az is azonos bennük, hogy a nyitókörben mutatott harmatos teljesítmény vezetett a korai és peches búcsúhoz.

Marco Rossi legénysége a rossz kezdés után katarzissal felérő győzelmet aratott Skócia ellen. Csoboth Kevin 100. percben született góljára bizonyára még nagyon sokáig fogunk emlékezni. És arra is, amint Anglia és Portugália antifutballt bemutatva „kiejtette” a magyarokat. Persze józan fejjel tudjuk, nem ezen múlt. Sokkal inkább azon, ahogy Svájc ellen kezdte a magyar csapat a tornát. A szövetségi kapitány is erre a meccsre vezette vissza a kiesés elsődleges okát. Ott kellett volna máshogy játszani, mondjuk olyan szemléletben, ahogy a németek és a skótok ellen. Rossi nem kertelt, elmondta, hogy csalódott, többet várt ő is. Mint fogalmazott: ennek az Eb-nek egy percét sem élvezte és jelenleg nem is akar a jövőjével foglalkozni. Utóbbi kijelentése már sokkal aggasztóbb, hiszen minden igaz magyar futballszurkoló a szívébe zárta az olasz kapitányt és azt szeretné, hogy maradjon! És még valami: a fiatal csapatkapitány, Szoboszlai Dominik is megtanulta, ne tegyen könnyelmű ígéreteket a szurkolóknak…

EURO 2024: Felejthetetlen utazás ● Kárpáti Igaz Szó

Amíg a magyarok sorsa az angolok és a portugálok kezében volt, addig az ukrán csapat úgy lépett pályára a zárókörben, hogy ha legyőzi Belgiumot, biztosan továbbjut. Szerhij Rebrov ennek megfelelően mindent megpróbált, új taktikai rendszerben küldte pályára az övéit, a kezdőből pedig kihagyta Zincsenkót, Mudrikot, Jarmolenkót és a sérüléssel küszködő Cigankovot is. Ennek ellenére a Trubin – Timcsik, Zabarnij, Szvatok (Jarmolenko), Matvijenko, Mikolenko (Zincsenko) – Szudakov, Brazsko (Sztepanenko), Saparenko (Vanat) – Dovbik, Jaremcsuk (Malinovszkij) alkotta sárga-kékek végig egyenrangú partnerei voltak a sztárokat felvonultató belgák ellen, a helyzetek is megvoltak, de gólra nem tellett, így az egyébként dicséretes pontszerzés kevésnek bizonyult, miután a várakozásoknak megfelelően a csoport másik meccsén Szlovákia és Románia hozta az őket kielégítő „szalonremit”. Ebben a csoportban mindenki négy ponttal zárt, ám az első meccsen a románoktól kapott három gól megpecsételte az ukránok sorsát. Az új lebonyolítási rendszerben, azaz 2016 óta Ukrajna az első válogatott, amely 4 ponttal sem volt képes továbblépni. Értékelésében Rebrov mester erre is kitért, s ő is elismerte, a románok elleni gyatra produktum a búcsú oka. Hozzátette, az élet ettől még nem áll meg, most szusszannak egyet, s kettőzött erővel vágnak majd neki a folytatásnak, az őszi Nemzetek Ligája-sorozatnak.

A megmásíthatatlan tényállás: sem Magyarország, sem Ukrajna nem fért be Európa 16 legjobb válogatottja közé…

A csoportkör harmadik fordulója pedig úgy ahogy van, a kukára való. Amíg az első két játéknap csupán egy gólnélküli találkozót hozott, a végén három meccs is így fejeződött be, a C-csoportban például mind a két zárómeccs. A legtöbb csapat inkább csak taktikázott és kalkulált, a franciákat, az angolokat, a portugálokat egyenesen rossz volt nézni. Ha van igazság, a futballsors ezért meg kell őket büntesse…

Fussunk azért egy gyors kört a kvartetteken. Az A-csoportban a rendező Németország meggyőző teljesítményt mutatott, mondjuk a svájciak ellen már ők is kiengedtek, de ez a két gárda kéz a kézben, megérdemelten és veretlenül jutott tovább.

A B-csoportban Horvátország járt a legrosszabbul, szegény Luca Modric roppant keserű szájízzel vonul vissza a válogatottól, ha visszavonul… Itt Spanyolország erődemonstrációt tartott, ők az egyetlenek, akik pontveszteség és kapott gól nélkül abszolválták a csoportkört. A címvédő olaszok csak kínlódtak.

A C-csoportban Anglia erejéből csupán két gólra tellett, a mutatott játékuk szemétdombra való. Nem is igazán érthető, ezzel hogy lehettek csoportelsők. Mondjuk úgy, hogy itt mindenki mindenkivel döntetlenre végzett, kivéve Angliát, amely egy meccset a szerbek ellen megtudott nyerni és ez nekik nagyon sok mindenre jó volt. Ebből a négyesből Szlovénia bravúros helytállása emelkedik ki, sok sikert nekik a portugálok ellen!

A D-csoportban Franciaország volt „Anglia”. A vb-döntős erejéből is csak két gólra tellett, abból az egyik egy osztrák öngól, a másik meg tizenegyesből született. El is bukták a csoportelsőséget, amit a nagyszerűen produkáló osztrákok szereztek meg. Hollandia is csalódást keltően teljesített, de Ronald Koemanék folytathatják és javíthatnak. Hol van ez az Oranje az 1988-as, Rijkaard–Gullit–Van Basten fémjelezte csodacsapattól…

Az E-csoportot már kiveséztük fentebb, itt Románia csoportelsősége a legnagyobb meglepetés, meg az, hogy a szlovákok megverték a nagynevű belgákat.

Az F-csoport hőse Grúzia lett. A története első nagy tornáján szereplő grúz nemzet fantasztikusan teljesített, már a törökök és a csehek ellen is többet érdemeltek volna, de a portugálok ellen kijött számukra a lépés. Legjobbjuk, Kvaracskelia hozta nápolyi „Kvaradona” formáját, míg a francia Metzben Bölöni László keze alatt is megfordult Zsorzs Mikautadze 3 góllal a csoportkör legjobb csatárának bizonyult. És bár voltaképp ezen múlott a magyarok búcsúja, de a grúzok előtt le a kalappal. Biztosan nagyon sokan fognak tiszta szívből szorítani értük a folytatásban, igaz, ők kapták a lehető legnehezebb riválist.

Az EURO 2024 csoportkörének harmadik fordulójának eredményei:
A-csoport: Magyarország–Skócia 1–0 (Csoboth-100.p.), Svájc–Németország 1–1 (N’Doye – Füllkrug). A csoport végeredménye: 1. Németország 7 pont, 2. Svájc 5, 3. Magyarország 3, 4. Skócia 1.
B-csoport: Horvátország–Olaszország 1–1 (Modric – Zaccagni), Spanyolország–Albánia 1–0 (Ferran Torres). A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 9 pont, 2. Olaszország 4, 3. Horvátország 2, 4. Albánia 1.
C-csoport: Anglia–Szlovénia 0–0, Dánia–Szerbia 0–0. A csoport végeredménye: 1. Anglia 5 pont, 2. Dánia 3, 3. Szlovénia 3, 4. Szerbia 2.
D-csoport: Franciaország–Lengyelország 1–1 (Mbappé – Lewandowski), Ausztria–Hollandia 3–2 (Malen-öngól, Schmid, Sabitzer – Gakpo, Depay). A csoport végeredménye: 1. Ausztria 6 pont, 2. Franciaország 5, 3. Hollandia 4, 4. Lengyelország 1.
E-csoport: Ukrajna–Belgium 0–0, Szlovákia–Románia 1–1 (Duda – Razvan Marin). A csoport végeredménye: 1. Románia 4 pont, 2. Belgium 4, 3. Szlovákia 4, 4. Ukrajna 4.
F-csoport: Törökország–Csehország 2–1 (Calhanoglu, Cenk Tosun – Soucek), Grúzia–Portugália 2–0 (Kvaracskelia, Mikautadze). A csoport végeredménye: 1. Portugália 7 pont, 2. Törökország 6, 3. Grúzia 4, 4. Csehország 1.

A nyolcaddöntő programja (közép-európai idő):
Június 29.: Svájc–Olaszország (18 óra), Németország–Dánia (21 óra).
Június 30.: Anglia–Szlovákia (18 óra), Spanyolország–Grúzia (21 óra).
Július 1.: Franciaország–Belgium (18 óra), Portugália–Szlovénia (21 óra).
Július 2.: Hollandia–Románia (18 óra), Ausztria–Törökország (21 óra).
A mérkőzéseket élőben lehet követni a magyar M4 Sport tv-adón és az ukrán Megogo sportcsatornán.

 

Forrás:
KISZó/Dunda György/Fotó:Simon Rita

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó