Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz a június 27-én kezdődő EU-csúcson. Az ukrán államfő örül, hogy a héten megkezdődtek Ukrajna és az EU között a csatlakozási tárgyalások, ugyanakkor aláhúzta: Ukrajnának jelenleg légvédelmi rendszerek kellenek.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Volodomir Zelenszkij ukrán elnök társaságában érkezett az Európai Tanács épületébe. Charles Michel az EU-csúcs előtti doorstepjén arról beszélt, hogy már hetek óta nagy erőfeszítésekkel dolgoznak együtt Ukrajnával, és most bejelenthetik, az EU és Ukrajna védelmi és biztonsági szerződést köt egymással, amivel szerinte egy erős üzenetet fogalmaznak meg az agresszor Oroszországnak.
Az Európai Bizottság weboldalán megjelent hírek szerint a megállapodás az EU-val két fő biztonsági garanciát tartalmazó részt tartalmaz, mindegyik kilenc pontból áll.
Ukrajna emellett biztonsági megállapodást írt alá Litvániával és Észtországgal is.
Korábban az ukrán elnök bejelentette az aláírásokat, megjegyezve, hogy az EU-val kötött megállapodás „először rögzíti az összes 27 tagállam kötelezettségvállalását Ukrajna széles körű támogatására bármilyen intézményi változás esetén belül.”
Májusban a Reuters hírügynökség felfedte az Ukrajna és az EU közötti biztonsági megállapodás tartalmát.
E szerint, ha új agresszió történik, az EU-nak az első 24 órán belül konzultációt kell folytatnia Ukrajna szükségleteiről és „gyorsan meg kell határoznia a következő lépéseket”.
Ezenkívül a megállapodás kilencféle támogatási formát ír elő Ukrajna számára, többek között fegyverszállításokat, katonák képzését, védelmi ipari együttműködést, humanitárius segítséget. A dokumentum hangsúlyozza, hogy ezek a kötelezettségvállalások érvényesek maradnak „amíg Ukrajna folytatja európai útját”. A megállapodást tíz év múlva újra felülvizsgálhatják.
Mint ismeretes, 2023-ban, a Vilniusi NATO-csúcson, a G7 országok egy közös nyilatkozatban ígéretet tettek Ukrajna támogatására. Az országok megállapodtak abban, hogy mindenki konkrét kétoldalú hosszú távú biztonsági kötelezettségeket és megállapodásokat fog kidolgozni Ukrajnával. Ukrajna cserébe reformokat vállalt.
Ehhez az kezdeményezéshez több mint 20 ország csatlakozott. Az Egyesült Királyság volt az első ország, amely véglegesítette a megállapodást. Azóta majdnem húsz további ország írt alá kétoldalú megállapodásokat Ukrajnával.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.