Közösségben a segítség útján | KISZó-tudósítás

Tízéves a Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat

A Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat fennállásának 10 éves évfordulója alkalmából Közösségben a segítés útján, Egy hívás – egy reménysugár címmel szervezett konferenciát a Makkosjánosi Helikon Hotelben. A háromnapos találkozóra Magyarországról érkeztek szakemberek, telefonos stábok tagjai és kárpátaljai önkéntes segítők vettek részt.

Hegedűs Csilla

A megjelenteket Béres Attila, a Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat szolgálatvezetője köszöntötte, aki online csatlakozott a rendezvényhez. Elismerően jegyezte meg: tisztelet illeti azokat, akik a bizonytalanságban is vállalták ezt az áldozatos munkát.

– Nehéz időket élünk, rengeteg a negatív hatás, éppen ezért felmerül a kérdés, mit is mondhatunk a hívónak? Elsősorban abban kell segítenünk, hogy megtalálja az erőforrásait, hogy megküzdhessen a félelmeivel. Nekünk is ezt kell tennünk: megvizsgálni, hogy milyen erőforrásaink vannak, milyen erőforrásai vannak a kárpátaljai elsősegély telefonszolgálat munkatársainak. És mi adhat okot a reményre? Az mindenképp, hogy számíthattunk egymásra, segítőinkre szerte a Kárpát-medencében, ami azt jelenti, hogy nem vagyunk egyedül – hangsúlyozta Béres Attila. – A konferenciának azért adtuk azt a címet, hogy Közösségben a segítés útján, mert a szolgálatunkat magányosan nem, csak megtartó közösségben lehet végezni. Ebből kiindulva tekintjük át az egy évtized során gyűjtött tapasztalatokat, foglalkozunk az aktuális helyzettel, a fejlődés, megújulás szellemében az elkövetkezendő időszak lehetőségeit, kihívásait vázoljuk fel, erőt gyűjtünk a további közös munkához – tette hozzá a kárpátaljai szolgálatvezető.

Nagy Szabolcs református lelkész Pál apostol életéről szólva kifejtette, az emberek általában úgy képzelik el az apostolt, aki mindig határozott, tudja, hogy mit akar.

– Azonban én sokkal inkább úgy képzelem el Pált a leveleiből, hogy ő olyan, mint mi: ugyanolyan törékeny, ugyanolyan nehézségekkel küzd, és pont ettől hiteles. Pál azt mondja az egyik gyülekezetnek, hogy viseljetek gondot magatokra és az egész nyájra. Ez olyan üzenet, amit ő maga is megtapasztalt. A lelki segély telefonszolgálat is ilyen: az önkéntesek meghallgatják a vonal másik végén lévő embert, tehát gondot viselnek másokra is, és vigaszt nyújtanak azoknak, akik céltalannak látják az életüket. Hála ezért nekik, és Istennek, aki rájuk bízta ezt a szolgálatot – fogalmazott a lelkész, majd Isten áldását kérte a rendezvényre, a szolgálatra, a segítők tevékenységére.

Mohay Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős főosztály vezetője kihangsúlyozta, amíg van olyan közösség, amely összetart, addig van remény, és tudunk egymásra támaszkodni. Mint mondta, megtiszteltetés olyan emberek között lenni, akik önszántukból, szabad idejüket és energiájukat állítják a fiatalok és idősebbek lelki épségének szolgálatába. Ez békeidőben sem kis feladat, és csodálatra méltó lelki erőről és áldozatkészségről tanúskodik.

– Az olyan alkalmak, mint a mostani konferencia, arra jók, hogy megálljunk egy pillanatra, hogy feltöltődjünk, hogy magunkra és egymásra is figyeljünk. Másrészt megállhatunk közösen gondolkodni a segítségnyújtás jelentőségéről, és arról, hogy a különös módon megzavarodott világ okozta külső kihívások hogyan hatnak a lélekre, az elmére, a kapcsolatokra, és mi hogyan tudunk hatékony és korszerű válaszokat adni ezekre a kihívásokra – fogalmazott a politikus, majd köszönetet mondott a kárpátaljai kollégáknak, akik a maradást, és ennél is többet, önmaguk idejének és lelki szellemének ajándékozását választották.

Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének (LESZ) elnöke kihangsúlyozta, például szolgálnak számukra azok a kárpátaljaiak, akik tíz évvel ezelőtt megalapították a telefonszolgálatot.

– A háborús helyzetben sokkal több hárul rájuk, mint a magyarországi szolgálatok taagjaira, hiszen teljesen más az a közeg, ami itt körbevesz, és az az érzelmi teher, ami rájuk nehezedik – hangsúlyozta Dudás Erika.

Az elmúlt tíz esztendőre Buza Domonkos pszichológus, a LESZ tiszteletbeli elnöke, Török Dénes és Török Molnár Orsolya, a Kezünkben a Jövő Alapítvány alapítói tekintettek vissza. Elhangzott, a Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat létrehozásának gondolata 2014-ben fogalmazódott meg. A kelet-ukrajnai konfliktusok kiéleződése adott okot arra, hogy a segítségnyújtás új irányát találják meg Kárpátalján. A Magyarországon több évtizede sikerrel működő lelki elsősegély telefonszolgálatok mintájára olyan segélyvonal létrehozását kezdték el, amely a magyar nyelvű hívók számára jelenthet támogatást.

– Első lépésként megoldást kellett találni arra a kihívásra, hogy ukrajnai telefonszámokról is lehessen hívni a magyarországi telefonszolgálatokat, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) pedig hajlandó volt fogadni a Kárpátaljáról érkező segélyhívásokat. Miután sikerült áthidalni a technikai nehézségeket, 2014. október 10-től két ukrajnai mobilszámon Kárpátalján is lehetett lelki elsősegélyt kérni magyarul. Következő lépésként saját ügyelői csapat létrehozását tűztük ki célul. A Beregszászon működő Kezünkben a Jövő Alapítvány keretein belül létrejött egy Mentálhigiénés Műhely, melynek szervezésében 2015. április 11-én kezdődött el az első helyi ügyelői képzés. A LESZ oktatói (Buza Domonkos, Páger Anikó, Buza Bence, Rénes László, Szabóné dr. Kállai Klára) lelkesen jöttek tanítani, és a 120 órás képzés végén 40 jelentkezőből 12-en tettek sikeres vizsgát. Az első saját stábtag által végzett ügyelet 2016. június 20-án volt, azóta hetente 24 órát ügyel a szolgálat. A maradék időben a magyarországi, illetve a felvidéki telefonszolgálatok fogadják a Kárpátaljáról érkező hívásokat. 2016 szeptemberétől Felvidékről is fogadunk hívásokat, illetve a felvidéki szolgálat ügyeleti idejében Kárpátaljáról is oda futnak be a hívások. Tehát három ország magyar nyelvű telefonszolgálata egy összehangolt rendszerben tudja fogadni a beérkező hívásokat – magyarázta Török Molnár Orsolya.

– A vállalt ügyeleti sáv stabil ellátásához szükség volt további ügyelőkre. A második képzés 2017-ben volt, még négyen csatlakoztak a kárpátaljai stábhoz. Így 16 főre bővült a segítők száma. A Kárpátaljai Lelki Elsősegély Telefonszolgálat 2019-ben a LESZ társszolgálata lett. 2022. márciusában terveztük a harmadik telefonos ügyelői képzés elindítását, ám a háború kitörése miatt ez csak májusban indult el. Kérdéses volt, hogy végig tudjuk-e vinni a megkezdett folyamatot a háború okozta bizonytalanságban. Végül nyolc jelentkező tett sikeres vizsgát – tette hozzá Török Dénes.

A nehézségek ellenére a hívók a hét minden napján a nap 24 órájában a két legnépszerűbb ukrajnai mobilszolgáltató számairól érhetik el az ügyelőket. A hívások a szolgáltatón belül ingyenesek, minden más esetben a helyi, ukrajnai tarifák érvényesek, függetlenül attól, hogy hol fogadják azokat. Akár Magyarországon, akár Felvidéken jelentkeznek a vonal másik végén, a hívás helyinek, ukrán szolgáltatón belülinek számít. Tehát olyan, mintha belföldi hívás lenne.

A rendezvény második felében szakemberek, pszichológusok tartottak előadásokat. Ebéd után önismereti műhelymunkákat tartottak, majd megtekintették a Bizonytalanságban bizonytalanul című dokumentumfilmet, beszélgettek az alkotókkal.

Forrás:
KISZó/Fotók:Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó