Kárpátalja legnagyobb magyar nyelvű tudományos adatbázisa

A Kárpátaljai Tudományos Adatbank (KTA, Adatbank) 10 éves fennállását ünnepli, amelyet a Momentum Doctorandus Kárpátaljai Magyar Doktorandusz Szervezet hívott életre és gondoz azóta is. A KTA mára Kárpátalja legnagyobb magyar nyelvű tudományos adatbázisává nőtte ki magát, amely nemcsak az információgyűjtésben, hanem a tudományos kapcsolatok építésében is kiemelkedő szerepet játszik. Arról, hogy mit jelent a 10 éves évforduló a KTA számára és milyen terveik vannak a jövőre nézve, Fazekas Andreát, a Momentum Doctorandus elnökét kérdeztük.

Simon Rita

– A honlap 2024-ben teljesen megújult: új főoldalak, menüpontok és esztétikus felület segíti az érdeklődőket az átláthatóság érdekében. Miért tartották fontosnak a honlap teljes arculatváltását, és hogyan járul hozzá az átláthatóbb felület a tudományos munka támogatásához?

– A honlapot 2014-ben indítottuk útjára, akkor még más domain néven és más arculattal futott. Az évek múlásával az arculat korszerűtlenné vált, amelyet 2021-ben kisebb esztétikai „ráncfelvarrással” javítottunk, de tudtuk, hogy ezen kívül sok feladatunk lesz még a honlappal. Elhatároztuk, hogy először a tartalomra fókuszálunk, azt követően pedig, ha sikerül további forrásokat szerezni a fejlesztésekre, egy teljesen új arculattal frissítjük az Adatbankot, ami szerencsére meg is történt. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pénzügyi támogatásának köszönhetően évről-évre egyre több tartalommal és fejlesztéssel tudtuk bővíteni az adatbázist. Sikerült kialakítani egy átláthatóbb menüsort, a feltöltött tartalmak korszerűen és letisztultan jelennek meg, és nem utolsósorban a legfrissebb bővítményekkel tudtuk frissíteni az oldalt.

A 10 éves évforduló számunkra lehetőséget és fejlődést jelent. 2014-ben még nem gondoltuk volna, hogy egy olyan adatbázist hozunk létre,

amelyet vizsgaidőszakban havonta több ezren látogatnak meg. Úgy gondoljuk, hogy már ezért megérte létrehozni a KTA-t.

– Az évek során a KTA folyamatosan bővítette tartalmát. Már több mint 1200 cikket és tanulmányt, több mint 700 könyvet, 50 disszertációt és kutatói profilt tartalmaz az adatbázis. Hogyan választják ki azokat a cikkeket és tanulmányokat, amelyek bekerülhetnek az adatbázisba?

– Kezdjük a kutatókkal. Az Adatbank minden kárpátaljai magyar származású kutató, doktorandusz, főiskolai és egyetemi tanár számára elérhető. 2024-ben az Adatbank oldala egy regisztrációs füllel bővült, így az érdeklődő kutatók/doktoranduszok regisztrálás után létrehozhatják saját profiljukat, amelyet bármikor módosíthatnak, pontosíthatnak. A profil létrehozásánál találják a CV (önéletrajz) mintát, amely útmutatóként segít a kitöltésben. 2024 előtt a folyamat jelentősen nehezebb volt: első lépésként feltérképeztük a célközönséget, majd egyesével kerestük meg az érintett személyeket, hogy csatlakozzanak az Adatbankhoz. Természetesen voltak, akik nem reagáltak a felkérésre, de sokan voltak olyanok is, akik szívesen éltek a lehetőséggel. Ilyenkor az általunk megküldött minta alapján elkészített önéletrajzot és egy fényképet kértünk be a kutatóktól, amelyeket egyesével töltöttünk fel az Adatbankba (mostanra ezt bárki megteheti a regisztrációs fülnek köszönhetően). Minden egyes feltöltést az Adatbank adminisztrátorai hagynak jóvá egy formai ellenőrzést követően.

Célunk, hogy az elkövetkezendő két évben több mint 100 kutató bemutatkozását tartalmazza a KTA.

A Kárpátaljával kapcsolatos cikkeket és tanulmányokat elsősorban a már Adatbankban szereplő kutatóktól, másodsorban pedig a partnereink (kutatóintézetek, felsőoktatási intézmények) adatbázisából vesszük át. Vannak olyan anyagok, amelyeket teljes terjedelemben át tudunk venni, s vannak olyanok, amelyekre csak hivatkozni tudunk. A szerzőktől és partnereinktől jóváhagyást kérünk ezeknek az anyagoknak az átvételére, vagy hivatkozására. Jelenleg közel 1200 Kárpátaljával kapcsolatos cikk és tanulmány érhető el a honlapon. Ebben az almenüpontban 1-2 oldalas, egyszerzős cikkek, több tízoldalas, többszerzős cikkek, és többszerzős konferencia-, tanulmány, vagy éppen absztrakt kötetek találhatóak. Tehát van olyan anyag, amelynek a feltöltési ideje 5 perc, de van olyan is, amelynek 30-40 perc (pl. egy 500 oldalas, 50-100 szerzős konferencia kötetnek (hiszen itt mindenkinek a nevét manuálisan kell felvinni a rendszerbe).

Felmerül a kérdés, hogy mire jó ez? Mivel az Adatbank minden menüpontja rendelkezik „Keresés” funkcióval, ezért bárkire rá lehet szűrni,

sőt, az Adatbankban szereplő kutatók bemutatkozásánál a rendszer automatikusan összegyűjti az adott kutatóhoz kapcsolódó cikkeket, tanulmányokat, könyveket, amelyek a honlapon megtalálhatóak.

A Kárpátaljával kapcsolatos, vagy kárpátaljai kutatók által írt disszertációkat jóváhagyás után tesszük elérhetővé az oldalon. A legnehezebb anyaggyűjtés a Kárpátaljával kapcsolatos könyvek után való „vadászat”. Itt fontos megemlíteni, hogy rengeteg olyan könyv van, amely sajnos még nincs digitalizálva, így esélyünk sincs azokat elérhetővé tenni, vagy lehivatkozni az oldalunkon. Előfordul, hogy egy könyv megkeresése és annak feltöltése több órába is beletelhet. A Magyar Elektronikus Könyvtár – Országos Széchényi Könyvtár (MEKOSZK) adatbázisában végezzük a legnagyobb keresést. Egyre több könyvet digitalizálnak, így azokat lehetőségünk van átvenni (hivatkozással – ez azt jelenti, hogy a könyv tartalmát nem töltjük fel az Adatbankunkba, hanem átirányítjuk a MEKOSZK oldalára. Azon partnerek, akik nem engedélyezik a könyveik tartalmának átvételét, azt áthivatkozással oldjuk meg). Számos könyvet tudunk átvenni a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet, illetve kutatóintézetek adatbázisából, amelyek külön-külön megtalálhatóak ugyan, de egy helyen csak a Kárpátaljai Tudományos Adatbankban érhetőek el. Éppen ez adja az Adatbank igazi hasznát, értékét.

– Milyen típusú tartalmakat keresnek leginkább az olvasók?

– Minden hónap elején megkapjuk az előző hónap részletes elemzését a honlap látogatottságát illetően, ebből látjuk, hogy a társadalomtudománnyal kapcsolatos könyvek és cikkek a legkeresettebbek az oldalon. Az aktuális geopolitikai helyzetre való tekintettel az ukrajnai háborúval foglalkozó szakirodalmakra kattintanak rá a legtöbben.

– A KTA 2014-ben indult azzal a céllal, hogy a Kárpátaljával kapcsolatos tudásanyagokat egy platformon egyesítse. Milyen kihívásokkal szembesültek a kezdetekben és mi segített ezeket leküzdeni? Így 10 év után, jelenleg mi a legnagyobb kihívás?

– Kovály Katalin – a Momentum Doctorandus tiszteletbeli elnöke, valamint Ferenc Viktória, a szervezet alapító elnöke voltak a Kárpátaljai Tudományos Adatbank megálmodói. Elmondásuk szerint kezdetben az okozta a legnagyobb nehézséget, hogy olyan együttműködő partnerekre találjanak, akik meglátják az adatbank létrehozásával járó előnyöket és lehetőségeket. Meg kellett győzni a kárpátaljai tudományos közvéleményt arról, hogy ez nem csak egy újabb, a kezdeti lelkesedés után gyorsan hamvába hulló kezdeményezés lesz. Szerencsére az idő előrehaladtával bebizonyosodott, hogy volt értelme életre hívni az Adatbankot, hiszen – ahogy fentebb is elhangzott – a tartalmak és az informatikai háttér egyre fejlődik, egyre több kutató kapcsolódik be az oldal vérkeringésébe és a lelkesedésünk sem hagyott alább, sőt!

Itt szeretnénk megköszönni mindenkinek, aki az elejétől kezdve hitt bennünk és támogatta a kezdeményezésünket. Hálásak vagyunk, hogy a kétkedők mellett sokan viszonyultak pozitívan az ötlethez és támogatták a megvalósítást.

Ami az informatikai hátteret illeti, minden fejlesztés egy külön kihívás az Adatbank életében. A QlickCRM webfejlesztő céggel (korábban: Webergoline) működünk együtt. Az általunk elképzelt fejlesztéseket egyeztetjük a webfejlesztőkkel, amely során számos kérdés felmerül a megvalósítással kapcsolatban. Az elkészült fejlesztést legalább egy hétig teszteljük. Az összegyűjtött hibákat javíttatjuk, majd ezután élesítjük a honlapot. Leírva egyszerűnek tűnhet, de mindez több hónapnyi egyeztetést és tervezést igényel a kezdetektől fogva.

– Milyen tervek vannak a jövőre nézve?

Egy biztos: nincs megállás. Már idén is több fejlesztést szeretnénk megvalósítani. Ilyen a honlap többnyelvűsítése (ukrán, angol), valamint olyan segéd nyomógombok aktiválása, amelyek a betűméret állításáért, valamint a honlap fekete-fehér háttér alapú (éjszakai mód) megjelenéséért felelnek.

Mindezek mellett a fő tervünk a tartalombővítés. 2025 végére szeretnénk elérni, hogy a honlapon 800 Kárpátaljával kapcsolatos könyv és közel 2000 szakcikk és tanulmány legyen elérhető.

Illetve a partnereink körét is tovább kívánjuk bővíteni.

– Mit üzennének a fiatal kutatóknak és diákoknak, akik most kezdik el tudományos pályájukat?

– Regisztráljanak az oldalra, töltsék fel a profiljukat és a tudományos munkáikat. Kezeljék úgy a Kárpátaljai Tudományos Adatbankot, mint Magyarországon a Magyar Tudományos Művek Tára adatbázist. Érezzék, hogy fontos munkát végeznek, mindannyian részei a kárpátaljai magyar tudományosság fejlődésének. Ugyanakkor éljék meg minden percét a fiatal kutatói pályafutásuknak: jelentkezzenek minél több konferenciára, ösztöndíjra, tanulmányútra, publikáljanak, pályázzanak, kutassanak! Kérdés esetén, pedig állunk rendelkezésükre.

– Miben tud ezeknek az embereknek segíteni a KTA?

– Elsősorban a meglévő tudásanyag elérhetőségét biztosítjuk – amely az Adatbankban megtalálható – ezzel is megspórolva az idejüket, hogy egy helyen kereshetik a kutatásukhoz kapcsolódó szakirodalmat. Másodsorban a KTA egy kommunikációs hidat is hivatott biztosítani a már komoly kutatói életúttal rendelkezők és a még csupán a kutatói pálya felé kacsintgatók között.

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó