Egy nemrégiben, az oktatási minisztérium támogatásával készült felmérés szerint az ukrán iskolások több mint 51 százaléka (a 10–14 éves korosztályban) szembesült bántalmazással (bullying), míg közel 25%-uk vált ennek áldozatává a teljes körű háború kezdete óta, írja az Osvita.
Mi a bullying, és hogyan nyilvánul meg?
A bullying (vagyis iskolai zaklatás, bántalmazás) pszichológiai, fizikai, gazdasági vagy szexuális erőszak, amelyet rendszeresen, ismétlődően követnek el az oktatási folyamat résztvevői ellen. A hétköznapi konfliktusoktól eltérően a bullyingnek több jól azonosítható jellemzője van:
- rendszeresség – a zaklatás legalább kétszer vagy annál többször ismétlődik;
- szándékosság – az elkövető tudatosan okoz kárt vagy fájdalmat;
- erőviszonyok egyenlőtlensége – az áldozat nem képes megvédeni önmagát;
- a bántalmazó megbánásának hiánya.
Fontos megérteni, hogy a bullying nem mindig csak gyermek és gyermek között történik. Előfordulhat más formában is:
- tanár-diák közötti bullying – amikor a pedagógus hatalmával visszaélve megalázza a diákot;
- szülők által elkövetett bullying – amikor felnőttek támogatják vagy kezdeményezik a gyermek zaklatását;
- csoportos bullying – amikor egy egész osztályközösség fordul egy diák ellen.
Az ukrán törvények szerint minden ilyen formája zaklatásnak minősül, és adminisztratív, sőt esetenként büntetőjogi következményekkel is járhat.
A kutatás alapján a legelterjedtebb bullying-típusok az ukrán iskolákban:
lenéző vagy megalázó megjegyzések a külső megjelenésre – 21,8%
pletykák és rosszindulatú híresztelések terjesztése – 24%
sértő üzenetek a közösségi médiában – 21,4%
A zaklatás áldozatául esett gyermekek gyakran romló tanulmányi eredményeket mutatnak (a stressz miatt nem tudnak a tanulásra koncentrálni), kerülik az iskolát (több mint 25%-ukra jellemző), elveszítik a motivációjukat a tanulás iránt, továbbá pszichoszomatikus tüneteket produkálnak – fejfájás, alvás- és étkezési zavarok stb.
A pedagógusok szerint a bullying nemcsak az áldozatot, hanem az egész osztályközösséget is érinti. A kutatás szerint az iskolák reakciója gyakran elégtelen: az esetek 19,6%-ában a tanárok nem tettek semmit, még ha tanúi is voltak a zaklatásnak. Csak 12,4%-ban történt közös egyeztetés a konfliktusban érintett gyermekek szüleivel. A leghatékonyabb beavatkozásnak a iskolapszichológus bevonása bizonyult, amely az esetek 68,4%-ában segített a bullying megszüntetésében vagy enyhítésében.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.