Az Egyesült Államok és Ukrajna közötti, ásványkincs-kitermelést célzó új együttműködés a Fehér Ház közleménye szerint szoros partnerségen és kölcsönös érdekeken alapul. A megállapodás, amelyet szerdán írtak alá, az ukrán gazdaság újjáépítését és az amerikai–ukrán stratégiai szövetség megerősítését célozza.
A Fehér Ház csütörtöki tájékoztatása szerint az egyezmény értelmében egy közös befektetési alap jön létre, amelybe az ukrajnai nyersanyag-kitermelési projektekből származó bevételek – beleértve a licencdíjak és kitermelési jogok felét – kerülnek. Ezekből az összegekből a jövőben további gazdaságfejlesztési kezdeményezéseket finanszíroznak, amelyek hosszú távon mindkét fél számára megtérülést biztosítanak.
A megállapodás az ásványi anyagokra, a szénhidrogénekre, valamint a kapcsolódó infrastrukturális beruházásokra is kiterjed. Az egyik fontos elem, hogy az USA elsőbbséget élvez a kitermelt erőforrásokhoz való hozzáférés tekintetében, és lehetősége van arra is, hogy maga válassza ki a nyersanyagok vevőjét. Ezzel – az amerikai fél szerint – biztosítható, hogy stratégiai fontosságú készletek ne kerüljenek olyan szereplők kezébe, akik veszélyt jelenthetnek a nemzetbiztonságra.
A szerződés emellett egyértelműen kizárja annak lehetőségét, hogy bármely olyan ország vagy vállalat, amely az orosz háborús gépezetet támogatja, részesedjen Ukrajna újjáépítéséből.
A partnerségi alap irányítását egyenlő arányban látják el: az amerikai és az ukrán fél is három-három tagot delegál az alap igazgatóságába.
Az amerikai-ukrán megállapodásban az is szerepel, hogy egyetlen olyan állam és vállalkozás sem juthat bevételhez Ukrajna újjáépítéséből, amely részt vett az „orosz háborús gépezet” ellátásában.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.