Kanyaró, mumpsz, gyermekbénulás: Elkerülhető járványok fenyegetnek – csak a védőoltás segít

Világszerte ezekben a napokban tartják az immunizációs hetet, melynek célja, hogy emlékeztessen bennünket a rutinszerű védőoltások fontosságára, amelyek a közegészségügyi rendszerek egyik alappillérét képezik. Ukrajna esetében ez a kérdés továbbra is különösen aktuális az Orosz Föderáció teljes körű inváziója és a háborúval járó fertőző betegségek terjedésének – a zsúfolt helyeken való tartózkodás, a vízhez való korlátozott hozzáférés, a sérülések és a mások vérével való érintkezés nagy valószínűsége – kockázata miatt.

Magyar Tímea

Az egészségügyi szakemberek munkája és a nemzetközi partnerek megbízható támogatása ellenére a teljes körű háború számos új kihívást jelent Ukrajna számára. Az ország partnerei segítenek a vakcinák beszerzésében, hűtőberendezéseket biztosítanak a tárolásukhoz, járműveket a szállításhoz és buszokat a mozgáskorlátozottak és a nehezen elérhető régiókban élő emberek oltásához – mondta el Ihor Kuzin egészségügyi miniszterhelyettes, Ukrajna állami egészségügyi főorvosa az immunizációs hét apropóján.

Ukrajnában 10 fertőző betegség elleni oltóanyag szerepel a Nemzeti Oltási Tervben, ezeket ingyen biztosítják: hepatitis B, tuberkulózis, kanyaró, rubeola, mumpsz, gyermekbénulás, haemophilus fertőzés b típusa (Hib), diftéria, tetanusz és szamárköhögés. Mindezek a betegségek általában súlyosak, de az időben elvégzett immunizálással megelőzhetők.

Az oltási lefedettség Ukrajnában jelenleg a tervezett szint alatt van és nagy a kockázata az olyan veszélyes betegségek kitörésének, mint a kanyaró, a diftéria stb. Folytatódik a munka a 2021-ben észlelt gyermekbénulás-járvány leküzdésére is.

– A védőoltás továbbra is az egyetlen módja a halálos betegségek elleni védelemnek, és segít elkerülni az egészségügyi rendszer egészére nehezedő terheket – jelentette ki Kuzin.

Háborús időkben az immunizáció nemzetbiztonsági kérdés, mivel a lakosság egészsége az ország oltási lefedettségi szintjétől függ.

Az elmúlt években ez a szám sajnos nem haladta meg a 80%-ot. Törekednünk kell arra, hogy elérjük a WHO által ajánlott legalább 95%-os lefedettséget, csak így érhetjük el a kollektív védettséget – ismerte el Andrij Pasinnij, a Közegészségügyi Központ immunizációs osztályának vezetője.

Kárpátalja az idei évben különös figyelmet kell fordítani az újszülöttek hepatitis B elleni oltására – ma csak 64%-uk rendelkezik ilyen védelemmel.

– Régiónk távoli településein az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítására tett erőfeszítések ellenére az oltási arány valamivel alacsonyabb. A regionális járványvédelmi és megelőzési központtal együttműködve minden intézkedést megteszünk. Az év végéig további oltási intézkedéseket fogunk hozni: mobil csapatok mennek minden olyan településre, ahol szükség van rá, és közvetlenül a lakóhelyen biztosítják az oltásokat – hívta fel a figyelmet Ljubov Mandzics, a megyei egészségügyi főosztály igazgatója.

– Az idei év három hónapjának eredményei szerint az egyes oltással megelőzhető fertőzések eseteinek száma meredeken csökkent. 1 járványos mumpsz és 8 pertussis esetet regisztráltunk. Kétségtelen, hogy az ilyen alacsony előfordulási arányt a tavalyi évben hozott további immunizációs intézkedések befolyásolták – közölte Viktorija Timcsik, az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja megbízott főigazgatója, aki szerint az immunizációs program hatékonysága közvetlenül befolyásolja a járványügyi helyzetet. A szakember arra figyelmeztetett, hogy a kanyaróhelyzet régiónkban továbbra is feszült. A betegséget tavaly kezdték el regisztrálni, most főként a Beregszászi és az Ungvári járásban jegyeznek ilyen eseteket. Az időben hozott járványellenes intézkedéseknek és az immunizálásnak köszönhetően a kanyaró előfordulása az egyes közösségeken vagy településeken belül lokalizálódik. Az előfordulási gyakoriság további növekedésének megelőzése érdekében idén áprilisban és májusban további kanyaróimmunizálási tevékenységeket folytatnak. Az 1 és 9 év közötti gyermekek a veszélyeztetettek. Nagy figyelmet fordítunk majd az oktatási intézményekkel, az egészségügyi szakemberekkel és a mozgó csapatokkal való aktív együttműködésre – tájékoztatott a szakember.

Az oltási hét során az Egészségváros nevű oltóbusz közlekedik a megyében. Ebben a gyerekek és felnőttek ingyenesen kaphatják meg a Nemzeti Oltási Terv által előírt védőoltásokat.

Az Egészségügyi Világszervezet hangsúlyozza, hogy az oltási lefedettség csökkenése összeurópai tendencia. A COVID-19 világjárvány kezdete óta például a WHO Európai Régiójában több mint 1,2 millió gyermek maradt ki a kanyaró, mumpsz és rubeola (MMR) elleni oltásból.

– A háború súlyosan akadályozza a vakcinákhoz és a rutinimmunizáláshoz való hozzáférést, növelve a fertőző betegségek kitörésének kockázatát Ukrajnában.

A mi feladatunk a WHO ukrajnai képviseletében az ukrajnaiak védelme, az oltóanyagokhoz való hozzáférés egyenlőtlenségeinek megszüntetése és az oltási lefedettség növelése. Ennek érdekében szorosan együttműködünk az Egészségügyi Minisztériummal és más partnerekkel, és nemrégiben több mint 60 autóbuszt adományoztunk a regionális járványvédelmi és megelőzési központok immunizációs kapacitásának megerősítésére – közölte Dr. Jarno Habicht, a WHO képviselője és a WHO ukrajnai irodájának vezetője. – A buszok az ukrán kormány által ellenőrzött valamennyi régióba jutnak el, hogy oltásokat biztosítsanak a fertőző betegségek ellen, különös tekintettel a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyekre, a veszélyeztetett csoportokra, köztük az idősekre és a krónikus betegségben szenvedőkre, valamint a távoli és nehezen elérhető területeken élőkre.

A szakemberek nyomatékosan figyelmeztetnek, ha egy felnőtt vagy gyermeke kihagyta valamelyik oltást, nem kell a teljes oltási kört elölről kezdeni: forduljon mielőbb orvosához, hogy egyéni ütemterv szerint pótolhassa a kihagyott dózisokat.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó