Ukrajna a demográfiai válság mélyén van, amelyet az alacsony születésszám, a növekvő halandóság és a további kivándorlási hullámok veszélye alakít. Az ország demográfiai helyzete rendkívül rossz volt már a teljes körű háború kitörése előtt is. De a harci cselekmények idején tovább csökkent a születések száma, míg a halandóság nőtt. A demográfiai adatokat a hatalmas migrációs áramlások is befolyásolják, mind a belföldi, mind a külföldre irányuló. Ezt Olekszandr Hladun, a közgazdaságtan doktora, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Demográfiai és Életminőségi Problémák Intézetének igazgatóhelyettese mondta el egy interjújában.
Magyar Tímea
– Becsléseink szerint 2022 elején, az 1991-es határainkon belül, 42 millió ember élt az országban. A 2025. év elején körülbelül 34 millióan voltak. Most kezdtünk el dolgozni az új becsléseken, és hamarosan kiigazítjuk számításainkat – mondta el Hladun.
A demográfusok állítása szerint Ukrajnában a férfiak átlagéletkora jelenleg 60 év. A várható élettartamuk csökkenése természetes folyamat a háború alatt, mivel a férfiak többnyire elesnek a fronton.
A konfliktus előtti időszakban (2019) a férfiak átlagosan 67 évet éltek, ami 15-17 évvel kevesebb, mint az uniós országokban mért átlag. Az ukrajnai nők várható átlagos élettartama 77 év volt, ami 10 évvel alacsonyabb a Nyugat-Európainál. A Covid-19 másfél évvel csökkentette az ukránok átlagéletkorát. A háború miatt pedig az ukrán nők várható élettartama várhatóan további 3-5 évvel csökkenhet.
– Az a helyzet, hogy nem rendelkezünk a szükséges demográfiai adatokkal, így jelenleg nem tudunk pontos számokat mondani. Az Állami Statisztikai Hivatal a 2022-ben elfogadott törvények értelmében nem tesz közzé információkat a halottakról. Ukrajna Igazságügyi Minisztériuma általános adatokat szolgáltat a születésekről és halálozásokról, de ez nem elegendő ahhoz, hogy pontosan kiszámíthassuk a várható élettartamot – magyarázta a demográfus.
Ella Libanova, a Demográfiai és Életminőségi Intézet igazgatója a témáról beszélve ugyancsak elismerte, hogy
a háború súlyosbította a demográfiai problémákat, de nem az okozta őket. Végül is Ukrajnában már 2014 előtt is riasztó demográfiai hanyatlás volt tapasztalható. Részben a kivándorlás, de nagyrészt a születési ráta jelentős csökkenése miatt.
Libanova emellett arra figyelmeztetett, hogy a háború után Ukrajnában elöregedő népesség és munkaerőhiány lesz. Szerinte ez annak is köszönhető, hogy sok külföldön élő ukrán attól tart, hogy hazatérve nem lesznek velük barátságosak az emberek.
A demográfiai válság Ukrajnában a háború befejezése és a határok megnyitása után tovább fog súlyosbodni, hacsak az állam nem találja ki, hogyan akadályozza meg, hogy férfiak százezrei vagy akár milliói távozzanak, azzal a céllal, hogy csatlakozzanak a már Európában lévő feleségeikhez.
– Nem szülünk annyi gyermeket, amennyire szükség lenne. A halálozási ráta 1991 óta magasabb, mint a születési ráta. Minden következő generáció egy kicsit kevésbé zsugorodik, de [még mindig] kisebb, mint az előző. És
most a háború miatt sok gyermek, soha nem látja meg a napvilágot
– véli Libanova.
1991-ben Ukrajna lakossága 52 millió volt. Ez 2015-re 10 millióval csökkent. Az ENSZ becslései szerint 2024-re Ukrajna lakossága 37,9 millióra csökkent. Egyes demográfusok szerint azonban a kormány által ellenőrzött területeken legfeljebb 30 millió ember él.
Libanova szerint annak a több millió menekültnek, akik Oroszország teljes körű inváziója után elhagyták Ukrajnát, csak 30 százaléka fog visszatérni. Ezt különösen az 1990-es évek balkáni háborúinak tapasztalatai bizonyítják.
A demográfus szerint az ukrán állam kettős küldetése nemcsak az, hogy megtalálja a módját annak, hogy minél több menekültet hazacsábítsa külföldről, hanem az is, hogy „megpróbálja lebeszélni a férfiakat arról, hogy elhagyják Ukrajnát. Ha Ukrajna ezt nem teszi meg, demográfiai kilátásai valóban szörnyűek lesznek – különösen, mivel a menekültek többsége szülőképes korú nő.
Eközben Libanova azt jósolja, hogy a háború késleltetett hatásai miatt, a következő években romlani fog a halálozási arány.
– Még többen… fognak meghalni szívrohamban és agyvérzésben a stressz, a depresszió, a rossz táplálkozás és a túlterhelt egészségügyi rendszer orvosi ellátásának hiánya miatt
– jósolta.
A szakértő szerint még az összes menekült visszatérése sem hozná rendbe Ukrajna demográfiai helyzetét. Meggyőződése, hogy Ukrajnának tömeges bevándorláshoz kellene folyamodnia.
A The Washington Post által idézett szakértők szerint Ukrajna lakossága 2100-ra 15 millióra csökken, ha a jelenlegi demográfiai trendek folytatódnak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.