Vaszil Voszkobojnik migrációs szakértő szerint elképzelhető, hogy egyes ukrán menekültek visszatérnek hazájukba, ha anyagi támogatást kapnak, de sokan ezután ismét külföldre távoznának.
A szakértő példaként említette: az Egyesült Államok 1000 dollárt kínált azoknak, akik önként térnek haza, míg Norvégia és Svédország egyfajta finom nyomásgyakorlással próbálja elérni a visszatérést. Hasonló mechanizmusokra több EU-tagállam is készülhet.
Voszkobojnik szerint a fő kérdés nem az, hogy fizetnek-e érte, hanem az, hogy elegendő-e ez a pénz a méltó élethez. Ukrajnában például egy pedagógus havi 8000 hrivnyát keres, miközben egy egyszobás lakás bérleti díja 17 ezer hrivnya. Ebben a helyzetben sokan csak a kifizetés kedvéért térnének haza, majd újra elindulnának külföldre.
A szakember szerint az ukrajnai életkörülmények nem felelnek meg az emberek igényeinek, de hozzátette: a kormány dolgozik a szociális lakhatási programokon és a bérnövelésen.
A menekültek státusza 2026 márciusáig biztosított az EU-ban. Jelenleg 4,2 millió ukrán menekült él Európában, legnagyobb számban Németországban, Lengyelországban és Csehországban.
Egy korábbi felmérés szerint csak a menekültek harmada tervezi, hogy végleg hazatér, a többség hosszabb távon új életet szeretne kezdeni a befogadó országokban.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.