2025. május 8-án a konklávé több mint 130 bíborosa a vatikáni Sixtus-kápolnában Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta Ferenc pápa utódává. A 69 éves egyházfő a XIV. Leó nevet választotta, tisztelegve a 19. század reformpápája előtt. Több szempontból is történelmi választásnak számít: ő az első amerikai születésű pápa és az első, aki az Ágoston-rend tagjaként került Szent Péter trónjára.
Robert Francis Prevost
1955. szeptember 14-én született Chicagóban, vallásos, spanyol-olasz-francia gyökerű családban. A Dolton nevű városban nőtt fel, két bátyja, Louis és John mellett. Édesapjuk tanár és iskolaigazgató, édesanyjuk könyvtáros volt, aki aktívan részt vett a helyi plébánia életében.
Gyermekként a vasalódeszkán játszott oltárosat, süteményekkel áldoztatott, és a szomszédok gyakran ugratták: „Egyszer még pápa leszel.” Testvérei elmondása szerint Robert már kisgyermekként pap szeretett volna lenni. „Rögtön tudta. Nem hiszem, hogy valaha is másra gondolt volna” – mondta testvére, John.
Testvérei szerint XIV. Leó hétköznapi ember, jó humorral, sportos múlttal és erős kötődéssel a gyökereihez. Chicago White Sox-szurkoló, remek fonákütéssel teniszezett fiatalon. Egyik testvére így emlékezett: „Amikor elkezdték olvasni a nevét, és kimondták: ‘Roberto’ – tudtam, hogy ő az.”
Tanulmányok és elhívás
1973-ban érettségizett, majd matematikai diplomát szerzett a Villanova Egyetemen. Ugyanebben az évben belépett a Szent Ágoston-rendbe, ahol 1981-ben tette le ünnepélyes szerzetesi fogadalmát. 1987-ben doktori fokozatot szerzett egyházi jogból a római Angelicum egyetemen.
1988-ban Peruba küldték, ahol több mint egy évtizeden át szolgált: szemináriumot vezetett Trujillóban, tanított, és az egyházi bíróságon is dolgozott. Ez a misszionáriusi tapasztalat döntő jelentőségű lett későbbi egyházi pályájában.
1998-ban az Ágoston-rend amerikai provinciálisává, majd 2001-ben az egész rend generális vezetőjévé választották. 2007-ben újraválasztották, így összesen 12 évig állt a nemzetközi rend élén. Ezután 2014-ben Ferenc pápa Peruba küldte: előbb apostoli kormányzónak, majd 2015-ben Chiclayo püspökévé nevezte ki.
A Vatikánban is komoly szerepet kapott. A Püspöki Dikasztérium prefektusaként a világ püspökeinek kiválasztásáért volt felelős, emellett a Latin-Amerikai Pápai Bizottság elnöke is lett. 2023-ban bíborossá nevezték ki.
A pápaválasztás
Prevost nem tartozott a legesélyesebb jelöltek közé. A Time és más elemzők „kívülálló bennfentesként” említették. Latin-amerikai tapasztalata, egyházi jogi képzettsége, valamint Ferenc pápával ápolt szoros kapcsolata mégis esélyessé tette.
A konklávé második napján, a negyedik szavazási körben választották meg. Az esti fehér füst után a bíboros protodiakónus kihirdette: Robert Francis Prevost lett a 267. pápa, XIV. Leó néven. A bejelentést a Szent Péter téren tízezrek hallgatták élőben.
Első pápai megjelenésekor XIV. Leó a „Béke legyen veletek” szavakkal köszöntötte a világot. Ez a nyitás a béke, a megbékélés és az egység programját vetítette előre. Beszédében a Ferenc által megkezdett reformok folytatását ígérte, különös tekintettel a nők szerepére, a szinodalitásra és a perifériák támogatására.
Belső küzdelmek és egyházpolitikai kihívások
XIV. Leónak egyszerre kell szembenéznie a nyugati világ szekularizációjával, a világegyház terjeszkedésével Afrikában és Ázsiában, valamint az egyházon belüli megosztottsággal. A reformpárti és konzervatív irányzatok közötti hídépítő szerepet szánnak neki. Kánonjogi tudása és közösségi lelkisége ehhez jó alapot biztosít.
Az új pápa egyik fontos prioritása lehet a püspökválasztási rendszer szinodalitása – vagyis nagyobb nyitottság, átláthatóság, a hívek hangjának meghallgatása. Erről már korábban is nyilatkozott püspöki szinódusok során.
Nemzetközi visszhang és amerikai büszkeség
Az amerikai püspöki kar és hívek lelkesen fogadták az első amerikai pápa megválasztását. Timothy Broglio érsek nyilatkozatban hangsúlyozta: „Mostantól minden katolikushoz tartozik, és szavai már előrevetítik az ő útját: béke, egység és misszió.”
XIV. Leó pápasága híd lehet Észak és Dél, múlt és jövő, tradíció és megújulás között. Az ágostonos hagyományra, Ferenc pápa reformjaira és személyes alázatára építve a párbeszéden, a békén és a közjóra épülő egyház képe rajzolódik ki. Az elkövetkező években kiderül, miként tudja az új egyházfő e víziót valósággá formálni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.