Kína támogatásáról biztosította azt a 30 napos tűzszüneti kezdeményezést, amelyet Ukrajna, európai partnerei és az Egyesült Államok javasoltak – jelentette ki Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője egy pekingi sajtótájékoztatón.
A kezdeményezésről május 10-én számolt be az ukrán diplomácia, miután Kijevben találkozott az úgynevezett „hajlandók koalíciójának” öt vezetője, majd közös telefonbeszélgetést folytattak Donald Trump amerikai elnökkel.
Lin Csien emlékeztetett arra, hogy Kína álláspontja a konfliktussal kapcsolatban következetes: Peking szerint minden erőfeszítést a politikai rendezés irányába kell terelni. A szóvivő hangsúlyozta: Kína reméli, hogy a felek tovább folytatják a párbeszédet és tárgyalásokat egy igazságos, fenntartható és mindenki számára elfogadható békemegállapodás érdekében.
A kínai diplomata arra is reagált, hogy Donald Trump szerint nagyhatalmak – például Törökország és Kína – aktívabb szerepvállalása szükséges a háború lezárásához. Lin szerint Kína kész a nemzetközi közösséggel együttműködni, és konstruktív szerepet játszani a hosszú távú béke megteremtésében, amennyiben az érintett felek ezt igénylik.
A kezdeményezés szerint a tűzszünet a szárazföldön, a levegőben és a tengeren is teljes körű és feltétel nélküli lenne, legalább 30 napos időtartamban, és már május 12-én, hétfőn életbe lépne, ha a felek elfogadják.
Bár Kína a háború kezdete óta hivatalosan semleges álláspontot képvisel, aktív közvetítői szerepe eddig nem vezetett érdemi eredményhez. Li Hui különmegbízott több körutat is tett Ukrajnában, Európában és Oroszországban, ám Peking eddig nem gyakorolt nyomást Moszkvára. Az elmúlt évben a kínai vezetés inkább passzív megfigyelőként lépett vissza a közvetítéstől, miközben továbbra is politikai nyilatkozatokban hangsúlyozza a tárgyalások szükségességét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.