Az Európai Unió jóváhagyta a tizenhetedik szankciócsomagot Oroszország ellen, és már dolgozik a következő, szigorúbb intézkedéseken az Egyesült Államokkal együttműködve.
Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter szerdán a BFM TV-nek nyilatkozva jelentette be, hogy az Európai Unió elfogadta a tizenhetedik szankciócsomagot Oroszországgal szemben – számolt be a Reuters.
Az új intézkedések célzott vízumtilalmakat, vagyonbefagyasztásokat, exportkorlátozásokat és az árplafont kijátszó szereplők listázását tartalmazzák, különös tekintettel az orosz árnyékflottára és a bankszektorra.
A csomagot úgy állították össze, hogy még a hagyományosan vonakodó tagállamok – mint Magyarország vagy Szlovákia – se vétózzák meg, sőt a jövőben kereskedelmi korlátozásként címkézve a szankciók minősített többséggel is átvihetők lesznek.
Az uniós fellépést Volodimir Zelenszkij béketárgyalási javaslata és Putyin isztambuli tárgyalási ajánlata előzte meg, de a diplomáciai nyitás eddig eredménytelen maradt. Franciaország külön is jelezte, hogy 500%-os vámot vezetne be az orosz olajra, és Barrot szerint az Európai Bizottság pedig már a 18. szankciós csomag előkészítésén dolgozik.
A Kreml élesen reagált már a kedd esti, a szankciós tervezetről szóló bejelentésre is: szóvivőjük szerint „Oroszországgal nem lehet így beszélni” – a reakció alapján Moszkva elutasítja az uniós nyomásgyakorlás legitimitását.
A külügyminiszter hozzátette, hogy az EU most már a további, még szigorúbb szankciók kidolgozására összpontosít, szoros együttműködésben az Egyesült Államokkal.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.