Családi értékek címmel nyílt tárlat szerdán Magyarország Ungvári Főkonzulátusán, amely a neves kárpátaljai művészházaspár, Andrij Kocsut és Oleszja Kocsut munkásságába nyújt betekintést. A kiállítás a kárpátaljai művészcsaládokat bemutató sorozat része, amely a térség kulturális sokszínűségét és gazdag alkotói hagyományait hivatott megismertetni.
Simon Rita
A megnyitón Albertné Simon Edina köszöntötte az egybegyűlteket, majd Bacskai József, Magyarország Ungvári Főkonzulátusnak főkonzulja méltatta a házaspár kivételes munkásságát: „Andrij és Oleszja Kocsut alkotásai egy különleges világba engednek betekintést. Egyedülálló látásmód és vibráló alkotókedv jellemzi őket. A természet szeretete és a harmónia keresése hatja át műveiket, amelyekben újrahasznosított anyagokkal dolgozva elevenítik fel a kárpátaljai képzőművészet ősi hagyományait.”
A diplomata elmondta, a kiállított munkák alapja fa, kő, fém és gyapjú – természetes és újrafelhasznált anyagok, amelyeket a művészek nem elfedik, hanem épp megmutatják eredeti szépségükben.
Kocsut Andrij „loft stílusban” dolgozik – ahogy ő maga fogalmazott, ez nemcsak esztétikai választás, hanem alkotói filozófia is. Saját méhészetéből származó viaszalapú anyaggal kezeli a fa felületeket, a természetből származó nyersanyagokat megőrzi eredeti struktúrájukban, nem rejti el az anyag „lelke szerinti” arcát.
„A természet csodálatos dolgokat alkot, mi pedig szerencsések vagyunk, hogy ezt megláthatjuk és bemutathatjuk másoknak is. Régóta vonzott az absztrakt formák szépsége, kerestem a legegyszerűbb kifejezésmódot, és úgy érzem, sikerült olyan világot létrehoznom, ami örömet szerezhet másoknak”
– fogalmazott a Andrij Kocsut.
Felesége, Kocsut Oleszja szintén a természethez fordul inspirációért. Gyapjúból készült művei lágyak, harmonikusak, egyszerre jelenítik meg a belső békét és az örök nőiséget. Művei olyan tapintható intimitást közvetítenek, ami különösen jelentős egy olyan korszakban, amikor az ember és a természet kapcsolata egyre nagyobb hangsúlyt kap. A megnyitón beszédet mondott Rosztyiszlav Pricak, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás helyettes vezetője is, aki kiemelte:
„Ez a kiállítás újabb fényes példája annak, hogyan képes a művészet összekötni az embereket, párbeszédet és kölcsönös megértést teremteni még a legnehezebb időkben is. Kocsuték alkotásai nemcsak a családi egység érzését közvetítik, hanem a kárpátaljai művészet magas színvonalát is, amely méltán képviselteti magát a nemzetközi színtéren.”
Pricak hangsúlyozta, hogy az ungvári magyar főkonzulátussal való együttműködés kulturális téren is gyümölcsöző, hosszú távú kapcsolat, amely a közös értékeken és a művészet szeretetén alapul. A látogatók egy hónapig tekinthetik meg a Családi értékek című tárlatot az ungvári főkonzulátus aulájában.
Mint ismeretes, Magyarország Ungvári Főkonzulátusa a kárpátaljai művészdinasztiákat, művészcsaládokat bemutató kiállítás-sorozatot indított 2023-ban. Az első eseményen Boksay József, a kárpátaljai festőiskola alapítója, kiemelkedő képviselője és családja, ifj. Boksay József és Erfán Ferenc festőművészek, valamint Erfán Irina kerámiaművész munkáiból nyílt kiállítás. Aztán a jeles munkácsi alkotó házaspár, a szobrászat mellett a festészet területén is maradandót létrehozó Ivan Brovdi (1939–2023) és a különleges atmoszférájú, életigenlő képi világával lenyűgöző Larisza Brovdi (szül: 1939) sajátos univerzumába nyújtottak bepillantást.
Kapcsolódó tartalom:
Tavasz, remény, béke – kiállítás nyílt az ungvári főkonzulátuson
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.