Ukrajna kész a legmagasabb szintű tárgyalásokra Oroszországgal, de csak akkor, ha Moszkva valódi humanitárius gesztusokat tesz a béke érdekében – jelentette ki Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter, aki egyben az ukrán tárgyalódelegáció vezetője is a ma Isztambulban megkezdett béketárgyalások előtt.
A tárgyalások előkészítéseként Ukrajna előzőleg egyeztetett az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország képviselőivel is, ahol összehangolták álláspontjaikat a mai orosz féllel folytatandó megbeszélések előtt.
„Készen állunk egy teljes körű és feltétel nélküli tűzszünetre, ahogyan ezt már korábban Dzsidda és Rijád városában is jeleztük amerikai partnereinknek. Ukrajna nyitott a legmagasabb szintű, közvetlen tárgyalásokra is” – fogalmazott Umerov.
A miniszter szerint a béke csak akkor válik lehetővé, ha Oroszország 30 napos tűzszünetre vonatkozó kötelezettséget vállal, és konkrét humanitárius lépéseket tesz, például:
- az erőszakkal elhurcolt ukrán gyerekek visszaadását,
- a hadifoglyok „mindenkit mindenkiért” elven történő cseréjét,
- valamint civil túszok szabadon bocsátását.
Umerov köszönetet mondott a nemzetközi partnereknek – különösen az USA-nak, Franciaországnak, az Egyesült Királyságnak és Németországnak – a békefolyamat támogatásáért, valamint Törökországnak az isztambuli találkozó megszervezéséért.
„Folytatjuk a harcot az igazságos és tartós békéért, és nem szűnünk meg keresni a megvalósításához vezető utakat” – fogalmazott a védelmi miniszter.
A Reuters ukrán diplomáciai forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az ukrán fél a mai tárgyalásokon a tűzszünet biztosítását tekinti prioritásnak, ugyanakkor a békéhez vezető úton bizalomerősítő intézkedésekre is szükség van. Ezek között újra elhangzott a gyermekek visszaszolgáltatása, a fogolycsere, valamint a civilek védelme.
A forrás megerősítette azt is, hogy a küldöttség napirendre tűzte egy lehetséges közvetlen találkozó kérdését Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök között.
„Megértjük, hogy bármiféle diplomáciai megoldáshoz először tűzszünet kell – valódi, megbízható, és jól ellenőrizhető. Emellett szükség van olyan humanitárius lépésekre is, amelyek elősegítik a bizalomépítést” – idézte a forrást a hírügynökség.
Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője a közösségi médiában reagált az eseményekre. Szerinte Moszkva megpróbálja a 2022-es tárgyalásokhoz kötni a mostaniakat, amikor Ukrajnától kapitulációt követeltek.
„De a jelenlegi tárgyalásokat semmi nem kapcsolja ahhoz az időszakhoz – azon kívül, hogy a helyszín ugyanaz: Isztambul. A többi próbálkozásuk nem fog működni” – szögezte le Jermak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.