Régi szép hagyomány, hogy a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumban fordított napot szerveznek, vagyis a diákönkormányzat veszi át az iskola vezetését, a tanárok pedig átadják a helyüket – legalábbis szimbolikusan – a diákoknak. A tanulók által talán ez a leginkább várt esemény, hiszen ilyenkor a megszokott rend felborul, de éppen ettől válik igazán emlékezetessé.
Hegedűs Csilla
Az érdekes napot mindig egy téma köré szervezik. Idén egyfajta időutazás keretében ez az Uralkodók volt, mottója pedig találóan, „Egy nap a trón körül”. Az iskola udvara és folyosói egy képzeletbeli királyság díszleteivé változtak, „királyok”, „császárok” és más udvari karakterek töltötték meg élettel a teret. A felsőbb évfolyamok tanulói látványos jelmezekkel, kreatív programokkal és jókedvvel tették még színesebbé a napot. Külön figyelmet érdemeltek az alsó tagozatok, ahol a legkisebbek számára a mesevilág került középpontba.
Agymanók, Micimackók, Pán Péterek, Aladdinok és a Zootropolis mesehősei népesítették be a termeket, mintha csak egy mesekönyv lapjai elevenedtek volna meg. A gyerekek örömmel kapcsolódtak be a játékos feladatokba, miközben a nagyobbak gondoskodtak arról, hogy mindenkinek mosoly legyen az arcán.
– A BMG-nap nem csupán szórakozás: lehetőség a diákok számára, hogy megmutassák szervezőkészségüket, kreativitásukat és együttműködési képességüket. Mindezt egy olyan közösségi élmény keretében, amelyre még sokáig szívesen emlékeznek vissza – hangsúlyozta Pavljuk Erika, a tanintézmény igazgatója. – A napot szimbolikus kulcsátadással kezdtük, aztán felső osztályos diákjaink olyan történelmi alakokat elevenítettek meg, mint Dzsinkisz kán, Napóleon, Kleopátra, Mátyás király és még sorolhatnám. De nemcsak az uralkodókat kellett jelmezekben megtestesíteniük, a sátorban az adott kort kellett bemutatniuk, sőt, az étkezési szokásaikat is korhű ételekkel, illetve verseny keretében több feladatot kellett teljesíteniük, az adott témát felhasználva osztálydalt írniuk. Mindezt pártatlan zsűri értékelte, az összesített pontozás alapján a legügyesebbek értékes díjakat nyerhettek:
I. helyezett a 5A osztály lett, akik egy közös hamburgerezésen vehetnek részt. A II. helyet a 9A érdemelte ki, ők egy Fornetti vásárlási utalványt vehettek át. III. helyre a 6A csapata került, ők együtt fagyizhatnak
– mondta az igazgató.
Pavljuk Erika hozzátette, idén úgy döntöttek, hogy a BMG-nap keretein belül családi napot is szerveznek, aminek a célja nagyon egyszerű volt: családias hangulatot teremteni a diákok és szüleik számára az iskola falai között.
– Fontosnak tartottuk, hogy egy kicsit összekovácsolódjanak a tanárok, diákok és a szülők. Nagyon reméljük, hogy a visszajelzések jók lesznek, ugyanis hagyományt szeretnénk teremteni a családi napból, mert nagyon jó látni, hogy mindenki boldog, a gyerekek, szüleik, a még nem iskolás kistestvérek, s természetesen mi, tanárok is – jegyezte meg a tanintézmény igazgatója.
A családi napra nagyon sok szülő érkezett, gyerekekkel együtt legalább félezren gyűltek össze az iskolában. A szülők és gyerekeik együtt vettek részt a kézműves foglalkozásokon, az ügyességi versenyeken, de még a közös, interaktív tanórákon is.
– A kislányom nevében is mondhatom, hogy ez a tanintézmény a legnagyszerűbb, a mai nap pedig egyenesen szuper, hiszen a családnapon mindnyájan nagyszerűen érezzük magunkat – hangsúlyozta Sápi Zsolt, akinek kislánya, Anna a tanintézmény ötödikes kisdiákja. – Szeptembertől ez legalább már a negyedik nagyszabású rendezvény, amit itt szerveznek, ez is bizonyítéka, amellett, hogy a líceum nagy hangsúlyt fektet az oktatásra, kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy a gyerekek jól érezzék itt magukat. Jó dolog, hogy a pedagógusok ebben a nehéz helyzetben is időt szánnak olyan szórakoztató programokra, amelyek elvonatkoztatnak a tanulástól. A mai nap azért is nagyon jó, mert mi, szülők is találkozhatunk. Mi ezt Annával apa-lánya programként fogjuk fel, eddig legalább tíz „megmérettetésen” vettünk részt, közöttük a lézerharcon és a pingpong versenyen, emellett a közös matekórán is kipróbálom magam. Nagyon remélem, hogy a jövőben is szerveznek hasonló alkalmakat – tette hozzá az apuka.
Az élménydús nap végén a líceum egész „udvartartása” babgulyást ebédelt, amelyet a végzős diákok főztek, később a vacsorát (paprikás krumplit) szintén ők főzték.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.