Brutális mikróbák szaporodnak a fronton
Ukrajna a világ egyik legsúlyosabb közegészségügyi kihívásával néz szembe: az ország a multirezisztens, vagyis az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumtörzsek egyik globális gócpontjává vált. A WHO figyelmeztetése szerint a kontrollálatlan antibiotikum-használat és a háborús körülmények miatt Ukrajna egyre inkább az „antibiotikum utáni korszak” előszobájába kerül, amely globális egészségügyi fenyegetést is jelent.
Magyar Tímea
Multirezisztens baktériumok előretörése
A multirezisztens fertőzések számát tekintve világviszonylatban Ukrajna jelenleg az ötödik helyen áll. A legnagyobb veszélyt a Klebsiella pneumoniae nevű baktérium jelenti, amely különösen csecsemőket, időseket, cukorbetegeket és daganatos betegeket fenyeget. A baktérium egyes törzsei hipervirulensek – vagyis rendkívül fertőzőek – és pandrug-rezisztensek, vagyis egyetlen ismert antibiotikum sem hatásos ellenük.
A Science és a Journal of Infection beszámolói szerint a baktérium törzseit sebesült katonákból és civileknél izolálták, gyakran halálos kimenetelű fertőzésekkel. Jason Bennett, a Walter Reed Katonai Kutatóintézet vezetője szerint „soha nem látott ellenálló képességet mutatnak ezek a baktériumok”.
A gümőkór újra terjed
A bakteriális fertőzések terjedését súlyosbítja a tuberkulózis előretörése is. 2024-ben Ukrajnában 7,3%-kal nőtt a tbc-s megbetegedések száma, országosan 100 ezer lakosra vetítve 45 új eset jutott. Kárpátalján ez a szám 87,1 volt, ami majdnem kétszerese az országos átlagnak. A szakemberek szerint a tuberkulózis elsősorban szociális betegség: a betegek 64 százaléka rossz életkörülmények között él.
Oltási rendszerek és járványmegelőzés
A fertőző betegségek elleni küzdelem másik kulcseleme a védőoltások hatékonysága. Az egészségügyi hatóságok szerint kedvező járványügyi helyzetről csak akkor beszélhetünk, ha a kötelező oltások átoltottsága stabilan meghaladja a 98 százalékot. Jelenleg azonban az ukrajnai oltási rendszer korszerűsítése, a vakcinaellátás biztosítása és az európai normákhoz való igazítás is komoly kihívásokba ütközik.
Az antibiotikum-használat szabályozatlansága
Az ukrán lakosság évtizedek óta recept nélkül jut hozzá a legerősebb antibiotikumokhoz, amit a háborús helyzet csak súlyosbított. Az orvosok gyakran kis dózisokban, hosszan tartó kúrákat írnak elő, ami tovább rontja a helyzetet. Az Egészségügyi Minisztérium az elektronikus vényrendszer bevezetésétől remélte a helyzet javulását, ám a negyedik éve tartó háború felülírta az óvatosságot.
Olena Mosinec mikrobiológus a Molekuláris Biológiai és Genetikai Intézet tudományos munkatársa szerint az országban nincs pontos kép a jelen lévő rezisztenciagénekről, és arról sem, hogyan változnak ezek a háború következtében. A kutatók szerint a megyei kórházak – amelyeket elárasztanak a háborús és civil sérültek – a fertőzések gócpontjai.
Háború, sebek és szuperbaktériumok
A háborús sérülések ideális táptalajt biztosítanak a baktériumok számára. A golyók és a repeszek mélyen beágyazzák a kórokozókat a szervezetbe, ahol szinte korlátlanul szaporodhatnak, figyelmeztet ukrajnai elemzésében Scott Pallett, a brit Királyi Védelmi Orvosi Központ szakértője. A sebesült katonák gyakran széles spektrumú antibiotikumokat kapnak megelőzésként, ami ugyan indokolt, de tovább fokozhatja a rezisztencia kialakulását. Volt rá példa amikor egy katona a többszöri antibiotikumos kezelés ellenére szepszisben halt meg: véréből és szöveteiből hat XDR-törzset azonosítottak – vagyis rendkívül ellenálló, szinte minden antibiotikumnak ellenálló kórokozókat.
Egy globális fenyegetés küszöbén
Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) már most is hatalmas pusztítást végez: 2021-ben világszerte 1,14 millió ember halt meg közvetlenül ezek következtében, és további 4,71 millió halálesethez járult hozzá. Egyes előrejelzések szerint 2050-re ez a szám elérheti az évi 10 millió halálesetet.
A WHO szerint az AMR nagyobb veszélyt jelenthet, mint a HIV vagy a malária. A szakértők úgy vélik, a konfliktuszónák, mint Ukrajna, az AMR „bölcsőivé” válhatnak, ahonnan a rezisztens törzsek globálisan is terjedhetnek. Ha nem lépünk fel összehangoltan a gyógyszerrezisztencia ellen, 10-20 éven belül akár egy egyszerű fertőzés is halálos lehet, figyelmeztetett Pallett.
A nemzetközi összefogás szükségessége
A WHO és más nemzetközi szervezetek támogatják Ukrajnát – diagnosztikai berendezéseket küldenek, az orvosokat fertőzésmegelőzésre képezik. Mindez azonban csak átmeneti megoldás. A globális egészségügyi közösségnek sürgős és összehangolt válaszlépésekre van szüksége, hogy megakadályozza a rezisztens baktériumok globális elterjedését. Mielőtt késő lenne