Alkotás és felelősség – egy kárpátaljai művész portréja

Kulin Ágnes, kárpátaljai képzőművésszel beszélgettem alkotásról, gyökerekről és pedagógiáról, valamint arról, hogyan formálta életét a művészettel való kapcsolat. Útja a művészet felé már gyermekkorában elkezdődött.

– Hatévesen egy kézműves táborban nem népi csuhébabát készítettem, hanem egy afrikai táncost – emlékezett vissza mosolyogva, utalva első élményeire az alkotással. Ági számára a művészet nemcsak önkifejezés, hanem közösségi felelősség is: célja, hogy másokat is közelebb hozzon az alkotás világához.

– Tanulmányait Kárpátalján kezdte, majd a Budapesti Képzőművészeti Egyetemen folytatta, ahol a festészetben találta meg igazi önkifejezési formáját.

– Az egyetemi évek alatt tanultam meg igazán, hogy a művész legfontosabb feladata, hogy megtalálja önmagát – mondta. Különös figyelmet szentel a kezek ábrázolására.

– Nagymamámat festettem meg először, számomra ezek a deformált ujjak a szeretet szimbólumai voltak, nem a tökéletlenség jelei.

2005-től a Kárpátaljai Magyar Képző és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) tagja, 2016-tól pedig annak elnöke. Ma már nemcsak alkot, hanem tanít is, és szívügyének tekinti, hogy másokat is közelebb vigyen a művészethez. Számára fontos, hogy a következő generáció is lehetőséget kapjon a fejlődésre Itt tudok a leghasznosabb lenni, – mondta, amikor arról kérdezem, miért maradt Kárpátalján.

Kedvenc művészei között említi Lucian Freudot, Edward Westont és Michelangelo Pistolettót, Olafur Eliassont, akik különböző technikáikkal és látásmódjukkal inspirálják.
Munkájával és közösségi szerepvállalásával Kulin Ágnes azt bizonyítja, hogy a művészetnek helye és szerepe van Kárpátalján is. Alkotóként és mentorként egyaránt azon dolgozik, hogy a jövő generációja is megtalálja a saját útját a művészetben.

Lévai Evelin,

az MCC program résztvevője

Mint arról korábban beszámoltunk, Lévai Evelin jelenleg a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző programjának a résztvevője. A program keretében olyan projektet valósít meg, amely a helyi értékeket és hagyományokat kívánja bemutatni, valamint középpontba helyezzen olyan kárpátaljai személyeket, akik munkájuk révén példaként szolgálhatnak a kárpátaljai fiatalok számára. A projekt keretében interjúsorozatot készít olyan helyi szakértőkkel, alkotókkal és hagyományőrzőkkel, akik munkájukkal hozzájárulnak a régió fejlődéséhez. A legelső interjút ITT olvashatják.

Forrás:
KISZó
egyeb Közzétette:

Post Author: KISZó