A háború óta közel 45 ezer személy hagyta el illegálisan Ukrajnát

Julija Jacik, a Legfelső Tanács ideiglenes vizsgálóbizottságának tagja a napokban jelentette be, hogy 44 900 személy hagyta el illegálisan Ukrajnát a 2022 februárjában kezdődő teljes körű orosz invázió óta. Ezzel párhuzamosan közel 30 ezer főt tartóztattak fel a határon, miközben megpróbáltak jogellenesen átlépni, írja az LB.ua.

A belügyi szervek több mint 7000 büntetőeljárást indítottak, ám eddig alig több mint 400 esetben született tényleges bírósági ítélet – ez rámutat az eljárások lassúságára és a rendszer túlterheltségére is.

A bizottsági jelentés szerint a következő módszerek jellemzőek:

  • Hamisított dokumentumok (pl. katonai szolgálat alóli mentesség, nagycsaládos igazolás, egészségügyi alkalmatlanság),
  • Átlépés az orosz megszállás alatt álló területeken keresztül,
  • Közúti határátlépés ellenőrzés nélkül, pl. határátkelőhelyen kívül, szökés
  • Más ország állampolgárának kiadása (kettős állampolgárság),
  • Visszaélés a Sljah rendszerrel – pl. sofőrként való regisztráció humanitárius vagy egészségügyi segély szállításra,
  • Állami vagy rendvédelmi szervek által kiadott támogatói levelekre hivatkozva.

Jacik szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy nincs egységes jogi előírás arról, milyen dokumentumokat kell a határőröknek elkérniük a kilépéskor. Az esetek többségében az határőr saját belátása szerint mérlegel, ami jogbizonytalanságot teremt.

Emellett a Sljah rendszer lezárása is visszaütött, mert ez nehezíti a valóban segíteni szándékozó önkéntesek mozgását, ezzel pedig csökkenti az ukrán haderőhöz eljuttatható támogatások mennyiségét is.

A hírportál emlékeztet, egy korábbi, a Gradus Research és az Advanter Group 2024 májusában végzett közvélemény-kutatás szerint az ukrán fiatalok körében drámai mértékű elvándorlási szándék mutatkozik: a 18–24 éves korosztály 79%-a, míg a 25–34 éves korosztály 85%-a szeretne külföldre távozni.

A CEDOS kutatóintézet szerint már mintegy 2 millió fiatal hagyta el Ukrajnát az invázió kezdete óta. Ugyanakkor  az ő felméréseik szerint 76%-uk jelezte: visszatérne, ha véget ér a háború.

Ez is érdekelheti:

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó