Az Európai Unió részéről is megtörténtek az első reagálások a hétfői Putyin–Trump telefonbeszélgetés kapcsán. Fontos, hogy teljes és feltétel nélküli tűzszünet szülessen Ukrajnában, és ha Moszkva nem ért egyet, még nagyobb nyomást fogunk gyakorolni Oroszországra – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben.
Kaja Kallas a védelmi tanács keddi ülésére érkezve közölte, a szakminiszterek megállapodnak az Oroszország elleni 17. szankciós csomagról, és már meg is kezdik a munkát a megszorító intézkedések következő erős csomagján, hogy az EU nagyobb nyomást gyakoroljon az orosz államra annak érdekében, „hogy ők is békét akarjanak”.
A szankciók ártani fognak Oroszország gazdaságának, hatásuk a korábbinál még nagyobb lesz – jelentette ki Kallas, nem térve ki az európai károkra, amit több tagállam is rendszeresen szóvá tesz.
Moszkva és Kijev előtt nehéz tárgyalások állnak a tűzszünetről és a békeszerződésről szóló közös memorandum szövegének kidolgozásakor – ezek már Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkárának szavai.
„Mind az orosz, mind az ukrán fél kidolgozza saját tervezetét, kicserélik ezeket, és utána következnek a bonyolult tárgyalások a konszenzusos szöveg kidolgozásáról. (…) Határidő nincs és nem is lehet. Nyilvánvaló, hogy mindenki a lehető leggyorsabb megoldást szeretné, de az is nyilvánvaló, hogy az ördög a részletekben rejlik” – mondta a szóvivő az orosz és az amerikai elnök hétfői telefonbeszélgetése után.
Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök egyebek között megvitatták, hogy miként teremtsék meg a közvetlen kapcsolatot Putyin és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között – tette hozzá Peszkov, aki szerint konkrét döntés a kétoldalú kapcsolatok folytatásának helyszínéről még nincs.
Fontosnak nevezte magát a tényt, hogy újból felvették a kétoldalú kapcsolatot.
Elmondta: a Kreml értesült a Vatikán arra vonatkozó felajánlásáról, hogy házigazdája lenne az orosz–ukrán tárgyalásoknak, de ebben még nem született döntés.
„Nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok érdekelt a gyors eredmények elérésében. Trump elnök beszélt is erről. De Putyin elnök is ezen a véleményen van. Mindenki érdekelt a mielőbbi rendezésben. Nekünk elsősorban az az érdekünk, hogy a konfliktus alapvető okait megszüntetve állapodjunk meg. Ez a legfontosabb a mi leendő tervezetünkben” – hangoztatta Peszkov, aki nagyon hatékonynak nevezte, ahogy az Egyesült Államok közvetít Oroszország és Ukrajna között.
Mint ismert, az európai vezetők, Zelenszkijhez hasonlóan előbb tűzszünetet szeretnének és csak utána tárgyalnának.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.