Idén 10 éves a Szent Margit Program. A jeles eseményt lelkinappal és ösztöndíjátadóval ünnepelték meg Beregszászban, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Központban.
Hegedűs Csilla
A Szent Margit Program a Görögkatolikus Ifjúsági Szervezet égisze alatt jött létre tíz évvel ezelőtt. A támogató program kicsit másabb a megszokottnál, mondhatni személyes, ugyanis a szervezet olyan támogatókat keres, akik hajlandóak egy gyereket támogatni havonta tíz eurónak megfelelő összeggel, ami lehet forint, vagy hrivnya is.
– Első perctől az volt a célunk, hogy személyes kapcsolat alakuljon ki a támogató és a támogatott között. Persze ez mindkét személytől függ, hogy mennyire akarják, vagy mennyire aktívak levélírás szempontjából – fejtette ki Lődár Jenő görögkatolikus áldozópap.
Hozzátette, a tíz év alatt 1631 pályázat kapott pozitív elbírálást, az idén vannak a legtöbben, jelenleg több mint 370 fiatal szerepel a programban, vagyis ezek a gyerekek havonta részesülnek a tíz eurónak megfelelő összegben.
– Tudjuk, hogy ez nem nagy összeg, de valamire elég, főleg egy kisiskolás számára. És azt is tudni kell, hogy sok gyerek nehéz körülmények között él, azokban a családokban pedig valóban nagy segítség lehet ez a pénz.
– Ezek szerint főleg rászoruló, vagy nagycsaládban élő gyerekek juthatnak a támogatáshoz?
– Nem feltétlenül. A tehetséges, jól tanuló, szorgalmas gyerekeket is szeretnénk támogatni. Van olyan támogató, aki kifejezetten ilyen gyermeknek szeretne segíteni, anyagi támogatással motiválni őt.
Kárpátalja bármely iskolájából jelentkezhetnek tanulók, a legkisebbektől a legidősebbekig.
Tehát akár egy elsős kisiskolás is részesülhet anyagi támogatásban, bár az ilyen kicsiket a tanáraik szokták beajánlani, az idősebbek esetében hitoktatók és papok írják alá a jelentkezési lapot. A kisiskolások kedves kis rajzzal szokták megköszönni a támogatónak a segítségnyújtást.
Lődár Jenő elmondta, régóta tervezik, hogy a felsőoktatásban (főiskolások, egyetemisták) tanulók felé is nyitnak, így idén először hirdették meg a Szent Margit Program Plusz ösztöndíjat.
– Egymillió-négyszázharmincezer forint jött össze a mögöttünk álló bő négy hónap alatt, ezt az összeget osztottuk szét egyenlően és adtuk át ünnepélyesen 29 kárpátaljai diáknak.
– A tíz év tehát meghozta a gyümölcsét. Milyenek a visszajelzések?
– Számomra az a legszebb, amikor a támogatottból lesz támogató. Egyre több olyan fiatal van, aki a kezdetekkor még támogatott volt, mára viszont már dolgozik, szép jövedelme van, ezért úgy dönt, hogy segíteni szeretne. Úgy hiszem, ettől szebb gesztus nem sok van a világban manapság.
Az alkalomnak egy lelki része is volt, a résztvevők az imádság mellett a segítségnyújtás fontosságáról elmélkedtek, ebben Hortobágyi Arnold, Munkácson szolgálatot végző magyarországi bencés szerzetes vállalt szerepet.
Az esemény oklevelek és az SZMP Plusz első ösztöndíjainak átadásával zárult.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.