Elindult a Déryné Határtalan Program│KISZó-beszámoló

A határtalan program nem átlépi a határokat, hanem meg sem látja azokat

Nagy sikert aratott a Déryné Határtalan Program, melynek kárpátaljai nyitórendezvényeit május 20-21-én Beregszászban és Nagydobronyban tartották. A 2025-ben induló Határtalan Program nagyszabású színházi kezdeményezés, amelynek elsődleges célja a külhoni területeken élő magyar közösségek kulturális életének támogatása, nemzeti identitásuk erősítése színházi előadások és művészetpedagógiai foglalkozások által. Kárpátalján a Déryné Program a Rákóczi Szövetség, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház együttműködésével valósul meg. Az első két úgynevezett témanapra – közel húsz színházi eseménnyel, több mint ezer nézővel, különböző korosztályok bevonásával – Beregszászban és Nagydobronyban került, kerül sor május 20-21-én.

Hegedűs Csilla

Kedden Beregszászban tanintézményeket kerestek fel és előadásukkal szereztek kellemes pillanatokat a gyerekeknek magyarországi és helyi színművészek. A színházi programok párhuzamosan zajlottak a P. Frangepán Katalin Gimnázium Beregszászi Bázisóvodában, a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumban, illetve a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban. A BMG-ben a 9-11. osztályosok számára KultUP – középiskolai témanap, benne minden, ami színház címmel tartottak előadást. Az Epika Kulturális és Művészeti Alapítvány előadásában Molnár Ferenc: Liliom című tantermi előadásán vehettek részt a diákok. Kálócz László előadásában a Halotti beszéd című drámajátékot nézhették meg az érdeklődők, míg Ákli Krisztián bevezető színésztréninget tartott. Impróversenyre Kálócz László és Ákli Krisztián hívta a diákokat. A honfoglalástól Trianonig – népzenei produkciót Kis Gergely Márton előadásában az 5-8. osztályosok tekinthették meg. Az 1-4. osztályosoknak Fohászban bujdosó címmel tartott verses-zenei előadást Huzella Péter.

A P. Frangepán Katalin Gimnázium Beregszászi Bázisóvodába A kiskondás interaktív mesejáték érkezett Gál Natália, a beregszászi színház színművésze előadásában.

Az ünnepélyes megnyitóra az esti órákban került sor a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház nagytermében, ahol elsőként a Kulturális és Innovációs Minisztérium Kultúráért Felelős helyettes államtitkára osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. Novák Irén Vass Albert: Üzenet haza című költeményének részletével kezdte ünnepi beszédét.

– Ma kevesen tudják jobban kárpátaljai nemzettársainknál, hogy mit jelent, ha valaki kő az áradó víz sodrásában. A most kulturális hódító útjára induló határtalan program is kő szeretne lenni, és köveket szeretne hagyni mindenütt, ahová előadásai eljutnak majd Kárpátalján, Felvidéken, Erdélyben és Délvidéken – hangsúlyozta az államtitkár-helyettes. Hozzátette, az ékes magyar nyelven szóló színház nemzeti örökségünk és büszkeségünk.

– Mától a színház egyetemes, egyben pedig sajátos magyar nyelvén mesélnek a program égisze alatt útnak induló remek közösségek művészetről, testvériségről, egymás iránti tiszteletről, szeretetről és nem utolsó sorban az összetartozásról. Meggyőződésem, hogy a határtalan program nem átlépi a határokat, hanem meg sem látja azokat, tudja ugyanis, hogy azok nem állhatnak útjába a kultúrának

– fogalmazott Novák Irén.

Kis Domonkos Márk, a Déryné Program ügyvezetője, Jászai Mari-díjas színész a program valamennyi dolgozója nevében köszöntötte a kárpátaljai közösséget. Kifejtette, fantasztikus kezdet a kárpátaljai kezdet.

– Nem véletlenül van a határtalan program nyitónapja Kárpátalján, ugyanis az az eszmeiség, az a misszió, amit mi a Déryné Programban vallunk és hiszünk nap mint nap, a beregszászi színház alaptere. Vidnyánszky Attila ugyanis harminc évvel ezelőtt azt tűzte ki a zászlajára, hogy a legkisebb településekre is elviszi a minőségi, magyar nyelvű színjátszást. Ennek az áldozatos munkának az eredményeképpen született meg a döntés, hogy útjára indítjuk a Déryné Programot. Hatalmas misszió és felelősség ez, amiért ezúton is köszönetünket szeretnénk kifejezni Vidnyánszky Attilának. A Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, illetve Hankó Balázs miniszter áldozatos munkájának köszönhetően pedig előteremtődött az a forrás, aminek eredményeképp az idén mindezt ki tudjuk terjeszteni a határon túli magyarlakta településekre is – fogalmazott Kis Domonkos Márk.

– Harmincöt éves szervezetünk három éve működik együtt Magyarországon a Déryné Programmal, és nagyon megtisztelő felkérése volt Hankó Balázsnak az, hogy akkor is vegyünk részt a programban, amikor az határtalanná válik

– hangsúlyozta Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke. – Nagyon jó volt ma itt lenni reggeltől Beregszászban, hiszen a program előbb az óvodásokhoz, majd a kisiskolásokhoz, aztán a felső tagozatos diákokhoz ért el, most pedig a helyi színházba, a felnőtteknek hozott egy kiváló darabot. Számunkra ez egy nagy lehetőség, hogy abba a civil közösségi munkába, amit a szövetség végez, beletartozhat egy ilyen jellegű feladat is. És van még egy jó hír, a nyár folyamán a kárpátaljai gyerekek részt vehetnek a Déryné színjátszó táborába, amely ezúttal is Sátoraljaújhelyen kerül majd megrendezésre – tette hozzá a Rákóczi Szövetség elnöke.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, a beregszászi színház főrendezője videoüzenetet küldött. Örömmel konstatálta, hogy a Déryné program határtalan változata végre elindult az útján.

– Néhányan úgy véltük, tarthatatlan, hogy a két évtizedre visszatekintő program ne kerüljön ki az elszakított nemzetrészekhez. Azon gondolkodunk, hogyan lehetne bekapcsolni ebbe a külhoni területeket is, hogyan tudnánk ezt egy közös nagy programmá növeszteni. Végre elértük, hogy az összes elszakított területen megjelennek a produkcióink, és nagy vágyunk, hogy minél több határon túli teátrumot kapcsoljunk be ebbe a kezdeményezésbe. Úgy gondolom, mindez sokaknak fog örömet szerezni

– fogalmazott Vidnyánszky Attila.

Sin József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke kifejtette, a Déryné Program elsődleges feladatai közé tartozik a határon túli magyar közösség kulturális életének támogatása, nemzeti identitásának megerősítése.

– Úgy gondolom, nagy szükség van erre, hiszen nagyhazánkban igencsak békétlen időket élünk, milliók várják a békekötést. Közös célunk, hogy minden eszközt felhasználva megőrizzük a szülőföldhöz való ragaszkodást, megerősítsük a szülőföld megtartásának fontosságát és jelentőségét

– fogalmazott Sin József, majd azon reményének adott hangot, hogy évtizedek múlva is lesz magyar színház, és magyar színházat kedvelők is Beregszászban.

Végül de nem utolsó sorban Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház igazgatója osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A kezdeteket felidézve elmondta, az 1989-ben megadott lehetőséget egy maroknyi csapat Vidnyánszky Attila vezetésével megragadta és színházalapításba kezdett.

– Ez a maroknyi csapat létrehozta a csodát, egy belső erőtől hajtva a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházat. Hamar jöttek a sikerek, és a nézőinknek köszönhetően a 2010-es években kőszínházzá váltunk, és ugyancsak a közönségnek hála rendszeresített műsorral jelentkezhettünk. Ma is itt vagyunk, amikor a két nap alatt 26 színházi előadást 19 alkotóval közel ezer néző előtt vezényelhetünk le, hirdetve, hogy a kárpátaljai magyar színjátszás él, és a jövőben remélhetőleg még erősebben fog élni

– emelte ki Sin Edina, majd mindenkinek jó szórakozást kívánt.

Déryné monológját Tarpai Viktória Jászai Mari-díjas színművész előadásában láthattuk. Aztán Derzsi György színművész, énekes, zeneszerző Szerelmem, Sárdy, zenés napló egy eltitkolt szerelemről című előadásának köszönhetően visszarepülhettünk az időben, amikor Sárdy János operetténekes mellett olyan nagyszerű énekesek léptek az operett és az opera színpadára, mint Szeleczky Zita, Latabár Kálmán, Németh Marika. A művész Sárdy-klasszikusokat is énekelt. Megtévesztő hasonlósággal csendült fel többek mellett a Rózsalevél, az Adj Uram, Isten dús arany kalászt.

Szerdán Nagydobronyban a beregszászihoz hasonló programsorozattal várták az érdeklődőket a Napsugár Óvodában, a Nagydobronyi Líceumban, illetve a Nagydobronyi Magyar Házban.

Forrás:
KISZó/Fotók:Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó