Helj László festőművész, grafikus, a Beregszászi Népszínház és a Bereg Alkotóegyesület egykori tagja időszaki kiállításának megnyitójára Beregszászban, a Horváth Anna Múzeumban került sor. A tárlat nemcsak a művész gazdag életművéből kínál válogatást, de egyúttal mérföldkő is a múzeum életében, hiszen az intézmény második emeleti kiállítóterme ezentúl időszaki kiállításoknak ad otthont, így a Horváth Anna-hagyaték mellett a kortárs művészet is szerepet kap az épületben. Helj László kiállítása az első ebben az új sorozatban.
Hegedűs Csilla
Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője nagyszerű kezdeményezésnek tartotta, hogy a Horváth Anna Múzeum ezentúl kiállításoknak is helyet biztosít, mert így még több helyi művész alkotásai tekinthetőek meg.
– A táj szépségét, a kárpátaljai emberek karakterét, a motívumokat szeretik az itteni művészek megörökíteni, ami nagyon jó, hiszen így azok is megcsodálhatják azokat, akik nem járnak a Kárpátokban, kis hegyi templomokban, falvakban. Ez a mostani kiállítás is ezt hivatott bemutatni, hiszen Helj László is az a festő volt, aki ezeket a csodákat örökítette meg. Most először találkozom a munkáival, ezért még nagyobb élmény megtekinteni a műveit – jegyezte meg a diplomata.
– Amikor megnyitottuk az intézményt, az volt a terv, hogy azt teljes egészében Horváth Annának szenteljük, de aztán úgy gondoltuk, hogy az emeleti részen kiállítótermet alakítunk ki. Helj Lászlót volt szerencsém személyesen ismerni, és mondhatom, hogy egy kiváló emberről és művészről van szó. Nem volt beregszászi, nem is rendelkezett magyar gyökerekkel, viszont magyar felesége által jómaga is megismerkedett a magyar kultúrával, amit meg is szeretett – fejtette ki Tarpai József, a Zahid Finance Group Kft. vezetője. – Örülök, hogy sikerült ezt a kiállítást megvalósítani, amely ötven képet foglal magába. Köszönet mindazoknak, akik felajánlották a festményeket, hogy azokat néhány héten keresztül minél többen megcsodálhassák. Abban reménykedünk, hogy a jövőben folyamatosan tudunk kiállításokat szervezni, és ez az épület egy igazi kulturális térré alakul – tette hozzá Tarpai József.
A kiállított festmények egy része Kovács László tulajdonát képezik. A műgyűjtő szintén megemlékezett Helj László munkásságáról, alkotói életéről.
xxx
Helj László (1942-2015) 1970-ben diplomázott a Lembergi Képzőművészeti Főiskola reklámgrafikusi szakán. Számos műfajban mozgott otthonosan: készített grafikát, plakátot, karikatúrát. Akvarelljein és olajképein harmónia uralkodik, azokat élénk, vidám színek jellemzik, a Kárpátok festői szépségű hegyeiről készült alkotásai foglaltak el kiemelkedő helyet a munkásságában. Nagy előszeretettel viseltetett vidékünk faépítészete iránt, így a kárpátaljai templomok és szentélyek sorát örökítette meg festményein. Kiemelkedő alkotásai közé tartozik a Bisztrica (Repede) község templomát, a Bukoveci (Bükköspatak) és Pilipeci (Fülöpfalva) községek kultikus helyeit ábrázoló festményei. 1978-2015 között rendszeresen részt vett kollektív kiállításokon. Számtalanszor vitte vászonra Beregszász építészeti emlékeit, haláláig Beregszászban élt és alkotott.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.