A Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (KHÖT) Makkosjánosiban, a Helikon Hotelben tartotta tisztújító közgyűlését. A napirendi pontokat Babják Zoltán elnök ismertette, köszöntötte a polgármestereket, bemutatta a megjelent vendégeket, majd megtartotta elnöki beszámolóját. Kihangsúlyozta, továbbra is az önkormányzatiság erősítésén fognak dolgozni, éppen azért, hogy a felmerülő problémákat még hatékonyabban és célratörőbben tudják megoldani.
Hegedűs Csilla
– Úgy vélem,
a független Ukrajna ideje alatt talán még soha nem volt olyan nehéz dolga egy polgármesternek, mint manapság. Akik most ezt a posztot betöltik, nemcsak a közösségük javát kell, hogy szolgálják, hanem az ország boldogulásában is komoly szerepet kell vállalniuk,
és elmondhatom, hogy az összes kollégám kiválóan végzi a munkáját – emelte ki Babják Zoltán. Hozzátette, örömteli és egyben felelősségteljes a mai tanácskozás, hiszen pár év kihagyás után lehetőségük nyílik közösen értékelni munkájukat, számot adni az eredményeikről, megvitatni közös gondjaikat, illetve megújítani szervezetük vezetését.
– Az elmúlt évek rendkívüli körülmények között teltek, a Covid-járványt 2022-ben a háború kitörése követte, azóta is hadiállapot van, az önkormányzatok jogtereinek szűkítése, mind-mind komoly próbák elé állítottak minket. Mindezek ellenére a KHÖT ha csendesebben is, de folyamatosan működött. Úgy vélem, az előttünk álló időszak legfontosabb céljai közé tartozik a magyar közösségek érdekeinek hatékony képviselete minden szinten, különös tekintettel az önkormányzati autonómia megőrzésére. Meggyőződésem, hogy a háború által átitatott hétköznapokban még jobban zárni kell a sorainkat, még inkább segítenünk kell egymást abban, hogy megfelelő, jó döntéseket tudjunk hozni, hogy azt a komfortérzetet, amiért egy polgármester felel, minden területen el tudja látni. Öröm számunkra, hogy több kistérség szeretne csatlakozni a KHÖT-höz, amivel természetesen bővül a társulatunk tagsága és ezzel az egységünk is erősebbé fog válni – fejtette ki Babják Zoltán.
Rezes József, a KHÖT ügyvezető igazgatója a társulás előző hároméves tevékenységét foglalta össze.
– Azt hiszem, az elmúlt évek egyik legnagyobb eredménye az, hogy talpon tudtunk maradni. A polgármesterek meg tudták tartani azokat a közösségeket, amelyeket irányítanak, a kihívásokkal megküzdöttek, a KHÖT tagságával közösen egy csapatként tudtunk működni. Több nemzetközi szervezettel sikerült felvennünk a kapcsolatot, akiknek köszönhetően hathatósan tudtunk segíteni a rászorulóknak, hiszen ez is az egyik célkitűzésünk – hangsúlyozta Rezes József. Hozzátette, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséggel együtt az utóbbi években több nagyszabású rendezvényen, szakcsoporti ülésen vettek részt, melyeken közösen álltak ki amellett, hogy a kárpátaljai magyarság számára megfelelően tudják biztosítani az anyanyelvhasználatot. Végül köszönetet mondott a polgármestereknek, a partnerszervezeteknek a szoros együttműködésért, aminek köszönhetően az elmúlt években is tudtak eredményeket felmutatni.
A meghívott vendégek közül többen szót kaptak. Elsőként Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. A diplomata kifejtette, tisztában vannak azzal, hogy az önkormányzati vezetőknek mennyi problémával és kihívással kell nap mint nap szembenézniük, küzdeniük kell annak érdekében, hogy az embereknek biztonságot nyújtsanak. Éppen ezért a külképviseletek és a magyar kormány a kárpátaljaiak mellett áll ebben a küzdelemben, amiben tudnak, segítenek. Mint mondta, az önkormányzatok összefogása pedig példaértékű. Végül a magyar kormány nevében köszönte meg a KHÖT kitartó és hasznos tevékenységét.
Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke a pályázati lehetőségek kihasználására hívta fel a résztvevők figyelmét.
– 2020 óta kísérjük figyelemmel a kistérségek működését, de sajnos azóta folyamatosan, rosszabbnál rosszabb helyzetek alakulnak ki, ezért se idejük, se lehetőségük nem volt a kistérségi polgármestereknek az érdemi fejlesztésre. Viszont úgy vélem, a pályázatok adta lehetőségekkel mindenképpen élniük kell, mert egyelőre ez az egyetlen út, ami járható lesz akár a következő években is, és lendíteni tud a kistérségek fejlődésén – fejtette ki Rezes Károly.
Mint az fentebb kiderült, a KHÖT egyik partnerszervezete a KMKSZ. Gulácsy Géza, a szövetség alelnöke elmondta, az öt évvel ezelőtti választásokat követően képviselők, polgármesterek azzal a céllal indultak el, hogy pozitív jövőt építsenek a közösségeiknek.
– Azóta nem normál körülmények között dolgozunk és próbálunk tenni valamit, hosszú távú célokat azonban sajnos nem tudunk megfogalmazni. Egyelőre a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság uralkodik, nagyon sok mindennek kellene megváltozni ahhoz, hogy az emberek célokat lássanak maguk előtt. Nekünk az a feladatunk, hogy segítsünk nekik ebben, de ez a feladat nem egyszerű, egy polgármesterre a többszöröse hárul annak a súlynak, ami normál időkben lenne. Ezért tisztelet mindenkinek, aki ezt a feladatot felvállalta és hajlandó végezni a közösségeink javára – jegyezte meg a KMKSZ alelnöke.
Tóth Győző, a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezető igazgatója átadta Péter Csaba megyei képviselő, a KárpátHáz elnökének üdvözletét.
– Örömünkre szolgál, hogy a KHÖT-tel számos alkalommal tudtunk közösen dolgozni, ezzel sok rászorulón segíteni. Remélem, hogy a továbbiakban is megmarad ez a jó együttműködés, és eredményes munkát tudunk elvégezni – fogalmazott Tóth Győző.
Ivan Demjancsuk, az Összukrajnai Kistérségek Társulásának regionális koordinátora örömmel jegyezte meg, hogy a KHÖT-tel már eddig is számos sikeres projektet tudtak lebonyolítani. Azon reményének adott hangot, hogy ez a továbbiakban is folytatódni fog.
A találkozón tisztújításra is sor került. A KHÖT tagjai egyöntetűen Babják Zoltánnak szavaztak bizalmat az elnöki posztra, a társulás ügyvezető igazgatója is Rezes József maradt, és az elnökségi tagok személye sem változott. A közgyűlés eszmecserével, kötetlen beszélgetéssel zárult.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.