Eközben adóterhük alig éri el a 0,3 százalékot, jóval kevesebbet fizetnek, mint az átlagemberek.
Az Oxfam új jelentése szerint a világ leggazdagabb 1 százalékába tartozók az elmúlt évtizedben legalább 33,9 billió dollárral növelték vagyonukat. Ez az összeg 22-szer elegendő lenne a globális szegénység felszámolásához. A milliárdosok effektív adókulcsa azonban mindössze 0,3 százalék körül mozog, miközben a munkavállalók ennek a sokszorosát fizetik be az államkasszába.
A brit The Guardian által ismertetett kutatás szerint a világ 3000 milliárdosa 10 év alatt összesen 6,5 billió dollárral lett gazdagabb. Ez az összeg a világ GDP-jének közel 15 százalékával egyenlő. A jelentést az Oxfam és az Equality Trust készítette.
A brit példát emelve: míg 1990-ben csupán 15 milliárdos élt az Egyesült Királyságban, 2024-re számuk 165-re emelkedett. A vagyonuk ez idő alatt több mint 1000 százalékkal nőtt.
A probléma súlyosságát jelzi, hogy tavaly Spanyolország, Brazília, Németország és Dél-Afrika együttesen javasolták a G20-csúcson egy 2 százalékos minimum vagyonadó bevezetését a szupergazdagok számára. A javaslat kidolgozásában részt vevő közgazdászok szerint ez évi 250 milliárd dollár extra bevételt hozhatna a költségvetéseknek világszerte.
A javaslat célja az, hogy véget vessen a milliárdosok adóoptimalizálási gyakorlatának, amely során olyan adóparadicsomokban tartják vagyonukat, mint Monaco, miközben a bevételeiket például Nagy-Britanniában vagy Franciaországban termelik meg.
Az Oxfam által készített felmérés szerint a lakosság 86 százaléka támogatná azt, hogy az állami szolgáltatásokat a szupergazdagok „kiskapuinak” bezárásával és az adóparadicsomok visszaszorításával finanszírozzák.
Közben Ukrajnában is nő a tehetősek száma: hivatalos adatok szerint több mint 17 ezer ukrán milliomost számlálnak, akik összesen 254 milliárd hrivnyát deklaráltak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.