„…csak akkor lesz áldásos a mi munkánk, ha Isten tanítására támaszkodunk.”│KISZó-háttér

Kárpátalján már három évtizede jelentős református cigánymisszió működik. Az első gyülekezet Szernyén alakult meg. Nagyobb lendületet 1995-ben vett ez a szolgálat, amikor a Péterfalvi Református Líceumban misszionáriusokat képeztek. Ezt követően 1998-ban kisegítő iskola indult Nagydobronyban.

Varga Brigitta

Mára az egyházkerület 10 cigányóvodájában (Nagybereg, Balaló, Gát, Mezővári, Szernye, Munkács, Nagydobrony, Kisdobrony, Tiszaágtelek, Dimicső) és 3 tanodájában (Mezővári, Badaló és Tiszapéterfalva) összesen 233 gyermek nevelkedik. A cigánymisszióban több mint 100 fő dolgozik, akik aktívan, kevés fizetésért lelkiismeretesen végzik áldásos munkájukat.

Az óvodák hivatalosan a helyi községi óvodák fiókintézményeként működnek. Ide sokszor úgy érkeznek a gyermekek, hogy még beszélni sem tudnak. Itt tanulják meg az önállóságot. Sok gyerek ugyanis nem képes egyedül enni, öltözködni vagy épp a mosdót használni. Ezek a csemeték többnyire itt találkoznak először a fegyelemmel. A vallási nevelésben is meghatározó időszak ez . Itt hallanak először Istenről, a Bibliáról, a jó és a rossz fogalmáról. Itt tanulnak meg imádkozni, itt ismerkednek meg az alapvető bibliai történetekkel.

Ebben a korban történik az első magvetés vagy a fundamentumépítés, ami a későbbiekben hívő emberekké formálja őket

– tudtuk meg Menyhárt Istvántól.

A KRE Tanügyi Bizottságának elnöke hozzátette, a gyermekek oktatása és nevelése az ukrajnai oktatási törvényeknek megfelelően történik. A tanagyag elsajátítása mellett fontos a rendre, a tisztaságra, a pontosságra, a szófogadásra, a tiszteletadásra, az engedelmességre való nevelés, hogy az iskolában és a későbbi életükben elmaradottságuk miatt ne legyenek kizárva a társadalomból. Ezek a gyermekek az óvodában a kellő nevelésen túl napi háromszori étkezésben részesülnek, családjaik évente több ízben jutnak különböző támogatáshoz, ruha- és élelmiszeradomány formájában is segítséget kapnak.

Balog Sándor 20 éve végez missziós és oktató munkát a nagydobronyi, tiszaágteleki és dimicsői gyülekezetekben. Kezdetben otthon folytak az evangelizációs alkalmak, a gyermekhitoktatás. Később aztán imaházakat, templomokat építettek. Felismerték, hogy ezeknek a közösségeknek nagy szükségük van a lelki, szellemi és anyagi támogatásra.

– 2003-ban rendeltek ki e három gyülekezet élére – emlékezett vissza Balog Sándor. – A romák fenntartásokkal fogadtak.

Ahhoz, hogy valaki be tudjon illeszkedni ebbe a közösségbe, ismerni kell az ő világukat, igazodnia kell a kultúrájukhoz.

Egy missziós gyülekezetnek sok nehézséggel kell szembenéznie. Az itt szolgálatot teljesítő munkatársaknak nemcsak az a feladatuk, hogy prédikálják az evangéliumot, minden tőlük telhetőt meg kell tenniük. Az első és legfontosabb az infrastruktúra kiépítése volt. Éppen mikor elkezdtem a szolgálatot, akkor vezették be Tiszaágteleken a romákhoz vezető útvonalon a gázszolgáltatást. Ez rengeteg pénzbe került, nekem pedig akkoriban nem voltak kapcsolataim, hogy ehhez támogatókat szerezzek. A diakóniai osztálytól kaptunk egy nagy ruhaadományt és egy jótékonysági vásár keretében gyűjtöttük össze a szükséges összeget. A telepeken utakat építettünk, bevezettük az áramot. Továbbá segítettünk az otthonaik rendbetételében, hogy ne sárból tapasztott kis viskókban éljenek. Együtt vakoltunk, meszeltünk, nyílászárókat cseréltünk. Elindítottuk őket a fejlődés, az integrálódás útján.

A cigánymisszió vezetője elmondta, Isten igéje által évről évre gyarapodni és fejlődni tudott a közösség. A gyermekek esetében a legfontosabb az volt, hogy a hit mellett tudást is kapjanak.

– A felzárkóztatás az imaházakban kezdődött. Volt, hogy reggel 9-kor volt az első igehirdetés és este 6-kor tartottam az utolsó alkalmat. 2001-ben nyíltak az első református tanodák, óvodák a cigánygyermekek számára. Kezdetben csak énekeket, imádságot tanítottunk, de láttuk, hogy át kell adni az írás és az olvasás tudományát is. Rendkívül nehéz volt, de már látni a munka eredményét. Ma már szakmát szereznek, némelyikük egyetemre jár. Hálás vagyok azért, hogy létrejöhetett a gyerekek intézményesített oktatása. Mi, missziós munkatársak arra kaptunk elhívást, hogy szíveket nyerjünk meg, de csak akkor lesz áldásos a mi munkánk, ha Isten tanítására támaszkodunk. „Szerezz bölcsességet, szerezz értelmet” – ez a mi legfőbb feladatunk – fejtette ki a missziós vezető.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó