Úgy gondolom, a számok magukért beszélnek, hiszen minden eddiginél legtöbb versenyző, 29 csapatban összesen 293 futballista sorakozott fel, és várt arra, hogy megmérkőzzenek. Körmérkőzéses rendszerben 5+1-es felállásban (kispályás mérkőzés) több mint hatvan meccset játszanak hét helyszínen: II. RF KMF Egészségügyi- és Sportcentruma, a II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézete, Beregszászi Kossuth Lajos Líceum, Nagyberegei Dobrai Péter Középiskola, Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokház, Barátság Stadion két pályája – hangsúlyozta a tizenkettedik alkalommal megszervezett Buzánszky Jenő Labdarúgó Kupán Váradi Natália, a verseny szervezője, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója.
Hegedűs Csilla
Hozzátette, az első labdarúgó kupán a program névadója, Buzánszky Jenő, neves magyar futballista, 49-szeres magyar válogatott labdarúgó, a Nemzet Sportolója, a legendás Aranycsapat egykori hátvédje, olimpiai bajnok is jelen volt. Akkoriban négy csapat és harmincnyolc játékos mérkőzött meg. – A verseny célja azóta sem változott, ez pedig nem más, mint a labdarúgás népszerűsítése, a versenylehetőség biztosítása, és természetesen a fiatal futballista tehetségek felkarolása és támogatása. Nagyon fontos, hogy példákat állítsunk a fiatalok elé, a mi esetünkben ez Buzánszky Jenő, ugyanis ő egy olyan érték a magyar sporttörténetnek, akire fel kell nézni, és példaként kell a gyermekek elé állítani – tette hozzá Váradi Natália, majd köszönetét fejezte ki a Magyar Kormány, Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek a támogatásért.
Az ünnepélyes megnyitón Jusztin Miklós, a beregszászi konzulátus konzulja kifejtette, Buzánszky Jenő és az aranycsapat teljesítménye, emléke ma is inspiráló erő lehet minden ifjú focista számára. De fontos a közös gondolkodás, a csapatszellem is, mert az visz igazán a győzelemre.
Orosz Ildikó, a rendezvény házigazdája azt kívánta az ügyes focistáknak, hogy meccseket és harcokat csak a pályán kelljen űzniük, és remélhetőleg hamarosan véget ér az a háború, amely már eddig is oly sok szenvedést okozott. – Vegyetek példát az aranycsapattól, tanuljátok meg a nevüket, ha még nem láttátok, nézzétek meg az aranycsapat küzdését Angliában, azt a meccset, ami a futballisták számára mind a mai napig a szorzótáblát jelenti: 6:3. – intézte szavait a felsorakozott versenyzőkhöz a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke.
– A futball a magyar emberek nagy része számára egy szent dolog. Másrészt a sport rengeteg mindenre tanít. Csodálatos világa tele van élményekkel, és még azok a kudarcok is, amelyekkel az ember a pályán találkozik, építő jellegűek, segítenek abban, hogy felkészüljünk a valódi, játékon kívüli életre. Bár úgy tűnik, hogy a sport, a futball játék, de valójában nem csupán az. Szimbolizálja mindazt, ami körülöttünk van: hogy hogyan élünk, hogyan küzdünk egymásért, a csapattagjainkért, és hogyan küzdünk sportszerű, szabályos keretek között a sikerért – fogalmazott Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora, a rendezvény másik házigazdája.
A nagyszerű eseményen minden évben részt vesz Magyar Zoltán, a Magyar Országgyűlési Labdarúgó Válogatott Szövetségi Kapitánya, korábban a Ferencváros és a Magyar Olimpiai és Nemzeti Válogatott igazgatója is. A sportszakember kiemelte, a futball olyan nagyszerű játék, hogy aki ezt a sportot űzi, számára megszűnik a külvilág.
– Ez az esemény úgy látom, most már egész Kárpátalját megmozgatja. A legmesszebbről Aknaszlatináról érkeztek a fiúk, hajnalban kellett kelniük, hogy reggel nyolc órára ide érjenek, de ez is jó, hiszen ez is egy férfias dolog, edzésben tart a koránkelés és az egész napi próbatétel is – jegyezte meg Magyar Zoltán.
– Az ötlet, hogy Kárpátalján is szervezzünk Buzánszky-tornát, Pásztor Zoltántól, a Magyar Rádió alelnökétől származott. Azt mondta, ha már más határon túli területeken is rendeznek Buzánszky Jenő tornát, akkor legyen itt is. Ő ismertetett meg a futball-legendával, és tizenhárom évvel ezelőtt így született meg a torna megszervezésének gondolata. Az első focitornára Jenő bácsi is eljött, és öröm volt nézni, ahogy pillanatok alatt megtalálta a gyerekekkel a közös hangot – fogalmazott Kulin Zoltán, a TV21 Ungvár tévécsatorna igazgatója. – Mi sem bizonyítja jobban a torna népszerűségét, mint az, hogy évről-évre nő a résztvevő csapatok száma. A mostani rekord, hiszen eddig még egyszer sem kellett hét helyszínen megszervezni a meccseket, még sosem volt ennyi résztvevő. Ennek a fejlődésnek biztosan Jenő bácsi is örülne – tette hozzá Kulin Zoltán, a torna egyik alapítója.
Mielőtt kezdetét vették volna a mérkőzések, Vizaver Árpád, a program szakmai referense, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egészségügyi- és Sportcentrumának igazgatója, testnevelő tanára megjegyezte, biztos abban, hogy a sport oktatása, azon belül is a futball jó irányban halad, hiszen a növendékek, a legkisebbektől a legnagyobbakig komolyan foglalkoznak a focival.
A labdarúgó torna végén minden résztvevő elismerő oklevélben részesült, az 1-3. helyezettek pedig kupákat, érmeket, okleveleket, valamint 1-1 labdát vehettek át. A kupák és érmek egy részét a NIKÉ Sportegyesület Magyar Sportakadémia ajándékozta.
A XII. Labdarúgó Kupa eredményei:
Általános iskolás fiú csapatok (15 éves korig)
I. hely: Szernyei Gimnázium (Szernyei Focisuli)
II. hely: Viski Kölcsey Ferenc Líceum (FC Visk)
III. hely: Zápszonyi Gimnázium (Zápszonyi Gimi)
Legjobb mezőnyjátékos: Kosztyuk Milán (Szernyei Gimnázium)
Legjobb góllövő: Becseke Sándor (Viski Kölcsey Ferenc Líceum)
Legjobb kapus: Papp Sándor (Zápszonyi Gimnázium)
Középiskolás fiú csapatok (15-17 éves korig)
I. hely: Péterfalvai Református Líceum
II. hely: Técsői Hollósy Simon Líceum (Hollósy Simon)
III. hely: Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola (Nagybereg III)
Legjobb mezőnyjátékos: Pap Milán (Kárpátaljai Magyar Líceum Beregszász)
Legjobb góllövő: Ferenc Dominik (Fornosi Gimnázium)
Legjobb kapus: Fráncuh Viktor (Técsői Hollósy Simon Líceum)
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.