Ismét többórás áramszünetek nehezítik meg az amúgy sem könnyű életünket. Időnként tíz-tizenöt órás kimaradások is előfordulnak. Ilyenkor a városokban több helyen nem működnek a jelzőlámpák és az intézmények egy része is megbénul. Újra megszokott látvány lett az utcán elhelyezett áramfejlesztő-generátor az üzletek előtt. A megyei áramszolgáltató közösségi oldalain tájékoztat a másnapi leállási ütemtervről. Sokan próbálják ehhez igazítani teendőiket, ám a grafikonokat gyakran frissítik, ezzel kilátástalan helyzetbe taszítva a fogyasztókat.
Varga Brigitta
Oroszország fokozottan támadja az ukrán erőműveket, alállomásokat és távvezetékeket, emiatt az áramtermelés jelentősen visszaesett. A hőerőművek áramtermelése szinte teljesen leállt. Károkat szenvedtek a vízerőművek is. Az atomerőművek még termelnek áramot, de az import is kevés ahhoz, hogy fedezni tudják a szükségleteket. A háború előtt a villamosenergia-termelés Ukrajnában körülbelül 55 GW-ot tett ki, az egyik legnagyobb volt Európában. Jelenleg a kapacitás 20 GW alá esett.
Kárpátaljára is jelentős hatással vannak az orosz támadások. Az Ukrajnát sújtó energiahiány miatt országszerte, így Kárpátalján is ismét áramkimaradások kezdődtek. S bár a Zakarpattyaoblenergo mindennap közzéteszi az ütemezett áramszünetek ütemtervét, sokan arra panaszkodnak, hogy a megyei áramszolgáltató nem a menetrend szerint szolágáltat áramot.
Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink lakóhelyén betartják-e a kikapcsolási ütemtervet. A nem reprezentatív, reakciógombos szavazáson a válaszadók 65 százaléka válaszolta azt, hogy településükön nem menetrend szerint vannak áramszünetek, míg 35 százalék igennel felelt. Egy beregszászi olvasónk például arra panaszkodott, hogy bár a kikapcsolás időben történik, gyakran előfordul, hogy hosszabb ideig tart az előrejelzett időnél.
Boksán Julianna kincseshomoki vállalkozó is ezt támasztja alá. A Fajta pizzéria tulajdonosa elmondta, az áramszünetek kiszámíthatatlansága nagy gondot jelent számukra.
– Két évvel ezelőtt beszereztünk egy generátort, azonban nem tudtunk olyan nagy teljesítményű eszközt vásárolni, hogy az egész éttermet működtetni tudjuk vele. Így például a sütők és hűtők áramszünet idején nem üzemelnek. A fiatalok körében általában a pizza az egyik legnépszerűbb fogás, de ha nincs áram, akkor ennek elkészítését nem tudjuk vállani. Kávét sem tudunk felszolgálni. Az áramfejlesztőt inkább csak a világításra használjuk. Ha nincs áram, akkor hidegtálak, saláták és üdítők fogyaszthatók nálunk. Gyakran tartanak vendéglőnkben különböző rendezvényeket. Legutóbb például ballagási ünnepséget szerveztek nálunk. Ezekre az alkalmakra igyekszünk előre elkészíteni az ételeket, akkor, amikor van áram. Próbálunk valamelyest az ütemtervhez igazodni, de a rendszertelen kikapcsolások igencsak megnehezítik a munkánk – fejtette ki Boksán Julianna.
A Zakarpattyaoblenergo egy korábbi közleményében ugyanakkor arra kérte a lakosságot, hogy az áram megjelenésekor ne kapcsoljanak be azonnal minden elektromos készüléket, mert ez nagyon megterheli a hálózatot. Takarékoskodjunk az árammal, és ha lehetséges, tegyük át a fogyasztást az éjszakai órákra. Míg ez egy háztartás esetében még talán megoldható, egy szépségszalonban már aligha kivitelezhető.
– Mi már tavaly rákényszerültünk arra, hogy felkészüljünk erre a helyzetre – árulta el Dávid Edina, a beregszászi Chanel szépségszalon tulajdonosa. – A városban eleinte aránytalanul oszlott el a szolgáltatás. Voltak olyan utcák, ahol szinte állandóan volt áram, másutt viszont igencsak gyakoriak voltak a sötétben töltött órák. Mi az utóbbiakhoz tartoztunk, ami szinte ellehetetlenítette a munkánk. Néhány kolléganőm ezért úgy döntött, hogy munkahelyet vált, átmegy egy olyan szépségszalonba, ahol folyamatos az áramellátás. Emiatt kissé megijedtem. Hogy ne maradjak egyedül, beszereztem egy ipari invertert és akkumulátort. Ennek segítségével télen megoldott volt az épület fűtése, a takarékosság jegyében led rudakkal világítottuk be a helyiséget és a kisebb elektronikai eszközöket, mint például a gyantamelegítőt vagy a műkörmösöknél használatos UV lámpákat használni tudtuk. Nem számítottam arra, hogy az idén is szembe kell néznünk ezzel. Jelenleg az ütemtervhez igazodunk, de ha szükséges, igénybe vesszük az invertert. Egyelőre nem olyan tragikus a helyzet, többségében a reggeli és az esti órákban van áramszünet, de ha hírtelen lekapcsolják az áramot, akkor a feszültségátalakító segítségével a lányoknak lehetőségük van befejezni a munkát. A fodrászoknak azonban áramszünet esetén nem tudok megoldást nyújtani a munkavégzéshez, mivel az inverter sem a villanybojlert, sem pedig a hajszárítót nem bírja el – részletezte Dávid Edina.
Június elején ülésezett a Regionális Védelmi Tanács. A megbeszélés fókuszában Kárpátalja energiabiztonsága és az őszre való felkészülés állt. Viktor Mikita elmondta, az ellenség energiarendszert célzó támadásai miatt nincs elegendő villamosenergia az összes ukrajnai fogyasztó igényeinek kielégítésére. Kárpátalja kormányzója utasítást adott, hogy haladéktalanul dolgozzanak ki javaslatokat a megye villamosenergia-ellátására.
Az ülésen jelen volt a Zakarpattyaoblenerho vezetője is, akivel megállapodtak, javaslatcsomagot dolgoznak ki a közösségek számára egy decentralizált energiarendszer létrehozására. Az alapot a nap-, szél- és vízenergia képezi majd. A régióban már vannak olyan területek, amelyek a vízenergiának köszönhetően nem maradtak áramszolgáltatás nélkül.
A tanácskozás fontos pontja volt a kritikus infrastruktúra, az egészségügyi létesítmények, a sürgősségi szolgálatok, az oktatási intézmények zavartalan működése, valamint a mobilkommunikáció és az internet problémamentes használata is.
Mikita hozzáfűzte, a lakosság tüzifával való ellátására is kiemelt figyelmet fordítanak. Elsőként felmérik az igényeket, a szükséges mennyiség felhalmozásának megkezdéséhez. Elmondta, hogy az energiabiztonság kérdése prioritást élvez, és a kormányzó személyes ellenőrzése alatt áll.
Volodimir Kudrickij, az Ukrenergo igazgatótanácságának elnöke nemrégiben kifejtette: „áramkimaradások egészen addig lesznek, amíg nem sikerül helyreállítani az orosz támadásokban megrongált létesítményeket”. A szakemberek természetesen folyamatosan dolgoznak a probléma megoldásán, az erőművek és az objektumok helyreállításán. Az orosz bombázások miatt azonban szinte lehetetlen megjósolni azt, mikor érnek véget a „sötét idők”.
Előző heti KISZó-kérdésünk a demokrácia helyzetével foglalkozott:
KISZó-kérdés: Miként alakult a demokrácia helyzete Ukrajnában?
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.